Data publikacji:

Korzyści z pływania. Jakie korzyści przynosi pływanie?

Korzyści z pływania to nie tylko wymodelowana i szczupła sylwetka, lecz także zdrowy kręgosłup oraz lepsze samopoczucie. Sporty wodne są niezwykle przyjemne, poprawiają nastrój i kondycję całego organizmu. Jakie korzyści przynosi pływanie? Dowiedz się w artykule!
korzyści z pływania

Korzyści z pływania – dlaczego warto pływać?

Wpływ pływania na organizm człowieka jest bardzo kompleksowy. Nie ma chyba drugiego takiego sportu, który angażowałby tyle partii mięśni, poprawiał kondycję organizmu, a przy tym był niezwykle przyjemny!

Wyróżniamy cztery główne style pływania. Najpopularniejszym z nich jest żabka. Jak sama nazwa wskazuje, styl ten polega na naśladowaniu ruchów żaby rękami i nogami. Możesz pływać żabką krytą, przy każdym ruchu nóg zanurzając głowę pod wodę, lub odkrytą. Kraul to najszybszy sposób pływania, który polega na zataczaniu kół w przód naprzemiennie rękoma i wykonywaniu nożyc nogami. Styl motylkowy natomiast jest wyjątkowo trudny technicznie. Nogi falują jak u syreny, a ramiona razem zataczają koła w przód. Ostatnim ze stylów jest styl grzbietowy, czyli relaksujące pływanie na plecach.

Zanim rozpoczniesz pływanie, musisz zaopatrzyć się w strój pływacki oraz niezbędne akcesoria, które przydadzą ci się na basenie. Należą do nich: czepek, okulary, klapki i ręcznik. Do pływania pod wodą przyda ci się nosek chroniący przed wpływaniem wody do nozdrzy. Opcjonalnie możesz zainwestować także w deseczkę czy też inne akcesoria i… możesz rozpoczynać trening! Poniżej przedstawiamy korzyści z pływania dla zdrowia ciała oraz ducha.

Korzyści z pływania – zdrowy kręgosłup

Pływanie niezwykle pozytywnie wpływa na zdrowie kręgosłupa, gdyż nie obciąża go nadmiernie, a przy tym wzmacnia mięśnie grzbietowe. Dodatkowo zapobiega dyskopatii i innym schorzeniom kręgosłupa. Niezwykle ważną korzyścią z pływania dla dzieci i nastolatków jest to, że dyscyplina ta koryguje wady postawy, np. skoliozę.

Korzyści z pływania – zgrabna sylwetka

Marzysz o szczupłej, smukłej sylwetce? Zacznij pływać! Podczas godziny ćwiczeń w wodzie spalasz aż kilkaset kalorii, a nie męczysz się i nie pocisz, tak jak podczas treningu na lądzie. Dodatkowo pływanie pomaga wysmuklić talię i nadać sylwetce odpowiednie proporcje.

Korzyści z pływania – wzmocnienie układu krążenia

Kolejną korzyścią z pływania jest poprawa wydolności układu krążenia. Sport ten pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu, poprawia metabolizm i wzmacnia serce. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zawału i chorób układu krążenia.

Korzyści z pływania – zwiększenie wydolności oddechowej

Pływanie doskonale wpływa również na naszą wydolność oddechową. Dyscyplina ta pomaga zwiększyć pojemność płuc i poprawić ich wentylację. Ruch w wodzie daje więcej korzyści dla zdrowia układu oddechowego niż bieganie czy ćwiczenie na siłowni!

Korzyści z pływania – ćwiczenie wszystkich głównych grup mięśni

Czy wiesz, że podczas pływania trenujesz wszystkie główne grupy mięśni? Uprawiając ten sport, pracujesz całym ciałem – nogami, rękoma, mięśniami grzbietu czy też brzucha. Pozwala to wzmocnić całą sylwetkę i pięknie wyrzeźbić ciało.

Korzyści z pływania – poprawa nastroju

Niezwykle istotną korzyścią z pływania jest pozytywny wpływ na nasz stan psychiczny. Ruch w wodzie relaksuje i niweluje stres. Ponadto podczas sportu wytwarzają się hormony szczęścia (endorfiny), dzięki czemu nastrój się poprawia. Poza tym osoby, które pływają, lepiej śpią!

Korzyści z pływania – poprawa koordynacji ruchowej

Jakie są korzyści z pływania? Kolejną ważną kwestią jest poprawa koordynacji ruchowej. Ma to znacznie nie tylko w przypadku nas wszystkich, ale także osób po kontuzjach i urazach. Odpowiedni trening w wodzie pozwala szybciej powrócić do sprawności. Pływanie to doskonała forma rehabilitacji ruchowej!
Autorka: Olga Wacholc