Jazda na nartach jest fantastyczną rozrywką, na którą musimy niestety czekać przez większość roku. Gdy dotrzemy na stok, oddajemy się bez pamięci białemu szaleństwu. Nawet najlepszym może przydarzyć się jakiś niewielki wypadek. Nie pozwól, by drobny uraz popsuł Ci długo planowany wyjazd. Podpowiadamy, jak skompletować apteczkę narciarza.
Jeśli spodoba Ci się jakiś produkt, kliknij w jego zdjęcie aby porównać ceny i kupić go taniej w Internecie.
Najczęstszymi problemami osób jeżdżących na nartach są drobne urazy. Przeważnie powstają w wyniku upadków lub zderzeń z innymi narciarzami (często nie z naszej winy). Ból, który się później pojawi, uniemożliwia nam dalsze zjazdy, a przynajmniej ogranicza nasze możliwości. Szusowanie może też obciążać stawy, co w przypadku osób cierpiących na problemy kostno-mięśniowe może skończyć się nieprzyjemnym obrzękiem. Bardzo ważne jest szybkie reagowanie. Nie należy ignorować pojawiającego się bólu, gdyż może przerodzić się w ciężki stan zapalny. Koniecznie udaj się do lekarza, gdy ból niebezpiecznie się nasila i gdy obrzęk się powiększa.
Pamiętaj, że przed zjeżdżaniem należy zrobić rozgrzewkę. Musisz przygotować organizm na wysiłek, jaki go czeka, gdy Ty będziesz radośnie podbijać stok.
Niezbędnik narciarza powinien zawierać niesteroidowe maści i żele przeciwzapalne. Możesz je stosować, gdy pojawi się niewielki obrzęk. Jeżeli cierpisz na problemy ze stawami lub przebyłeś kontuzję, to radzimy, być udał się przed wyjazdem do swojego ortopedy, który podpowie Ci, czego unikać i jak postępować w przypadku urazu.
Na tzw. zakwasy możesz stosować maści rozgrzewające typu maść końska. Możesz się nią posiłkować również zaraz po zejściu ze stoku, gdyż dość dobrze radzi sobie ze zmęczonymi mięśniami.
Przy stłuczeniach warto zastosować spray chłodzący lub żele z heparyną (dostępne bez recepty). Przyspieszą gojenie i ukoją ból.
Warto również spakować do apteczki materiały opatrunkowe, a w szczególności opaski elastyczne i plastry. Bardzo często obcierają nas buty, w szczególności te z wypożyczalni. Pęcherze i obtarcia są bolesne, w konsekwencji czego bardzo często nie możemy kontynuować jazdy i musimy opuścić stok.
Dobre przygotowanie i dobry nastrój pozwolą Ci w pełni cieszyć się z wyjazdu na narty.