Data publikacji:

Kask, ochraniacze i odblaski. Akcesoria do bezpiecznej jazdy na rolkach

Upadki są wpisane w specyfikę jazdy na rolkach. Aby zadbać o bezpieczeństwo w trakcie pokonywania ścieżek i ulic na ośmiu kółkach, a tym samym maksymalnie ograniczyć ryzyko skaleczeń, otarć skóry i bolesnych kontuzji, należy przestrzegać kilku zasad. Podstawową z nich jest zakup kasku, ochraniaczy i odblasków.

Kask to podstawowy element chroniący naszą głowę w momencie upadku, dlatego powinniśmy w niego zainwestować zwłaszcza, jeśli jesteśmy osobami początkującymi. W przypadku dzieci jest on nieodzownym elementem wyposażenia. Warto przedłożyć własne bezpieczeństwo nad dbałość o dobry wygląd nawet jeśli jesteśmy zapalonymi rolkarzami.

Kupując kask należy wybrać model lekki, dobrze dopasowany do głowy i z regulowanym paskiem. Warto zwrócić uwagę na ilość otworów wentylacyjnych. Im więcej wywietrzników, tym lepszy przepływ powietrza, co ma znaczenie np. w czasie jazdy w upalne dni. Dobrze, gdy kask posiada europejski certyfikat bezpieczeństwa, np. CE EN 1078.

Ochraniacze to kolejny niezbędnik miłośnika rolek. Wyróżniamy modele na nadgarstki, łokcie i kolana. Rolą akcesorium na nadgarstki jest ich usztywnienie, gdyż to najczęściej właśnie ta część naszego ciała jest wykorzystywana do amortyzacji upadku. W czasie zakupu należy się upewnić, że ochraniacz nie zsuwa się z nadgarstka i zapewnia skórze odpowiednią wentylację.

Modele na łokcie i kolana również mają za zadanie amortyzować i chronić przed otarciami, ale ze względu na większą ruchliwość stawów w tych miejscach są one mniej sztywne, muszą mieć anatomiczny kształt i być dobrane rozmiarem do użytkownika. Podczas zakupu ochraniaczy na rzepy należy sprawdzić ich jakość i lepkość.

Całość powinny uzupełniać odblaski, zakładane na ramię, naklejane na ubranie czy plecak, które zwłaszcza wieczorem sprawią, ze będziemy lepiej widoczni dla innych uczestników ruchu zarówno pieszego, rowerowego, jak i samochodowego. Można też zaopatrzyć się w kamizelkę odblaskową.

Autor: Marta Błeszyńska