Sporty wodne dominują na akwenach wodnych szczególnie w sezonie. Kajakarstwo jest niewątpliwie najbardziej pożądaną formą tego rodzaju aktywności. Od rywalizacji sportowej, przez malownicze podróże krajoznawcze, aż po ekstremalne spływy rwącymi rzekami, każdy znajdzie coś dla siebie. Nie da się ukryć, że miejscowości położone nad jeziorami cieszą się ogromną popularnością jeżeli chodzi o kajaki i wypoczynek z nim związany.
Polecamy: Jak zorganizować udany spływ kajakowy?
Ogólnie rzecz ujmując, za kajak uznaje się różnego rodzaju łódki wprawiane w ruch przy pomocy wioseł i siły własnej. W rzeczywistości określenie to ma znacznie węższe znaczenie. Najpopularniejsze rodzaje to właśnie kajak i nieco różniąca się od niego kanadyjka. Różnice między tymi dwoma rodzajami polegają głównie na stylu pływania i budowie. Czym się różnią?
Kajak jest konstrukcyjnie bardziej przystosowany do rywalizacji sportowej. Nie jest to jednak jego jedyne przeznaczenie. Zwarta, zamknięta budowa pozwala na pływanie w pozycji siedzącej, w odpowiednio przystosowanych do tego lukach. Od kanadyjek są znacznie węższe i bardziej spłaszczone. Kajaki są bardziej zwrotne i zdecydowanie szybsze. Są stosunkowo lekkie, co umożliwia osiąganie większych prędkości i ułatwia odwrócenie kajaka w przypadku nakrycia do góry dnem oraz zwinniej poruszają się po rwących wodach. Kajak przystosowany został głównie do sportów ekstremalnych lub dwuosobowych wypraw.
Kanadyjka jest otwartej budowy. Pływanie odbywa się w pozycji siedzącej lub klęczącej. Charakteryzuje się większą stabilnością, gdy spływ odbywa się na spokojnych wodach. Można rzec, że jest to bardziej „rodzinna” odmiana. Ze względu na swoją budowę posiada więcej miejsca na bagaże oraz przeznaczona jest do przewozu większej ilości osób podczas jednego kursu. Świetnie sprawdza się podczas długich, spokojnych wypraw krajoznawczych.
Nie ma lepszego wyznacznika jak przekonanie się o czymś na własnej skórze. Najprościej wybrać się do pobliskiej wypożyczalni lub popytać wśród znajomych. Przetestować oba rodzaje łodzi i zadecydować, co bardziej odpowiada, co bardziej się przyda.
Z porad teoretycznych sugerować można się jedynie zaleceniami. Jeżeli preferujesz spokojne pływanie po wodach pobliskich jezior, zabranie ze sobą dodatkowego bagażu do wypoczynku na brzegu oraz chcesz płynąć razem z rodziną – kanadyjka będzie idealnym rozwiązaniem.
Jednak gdy planujesz pływać samodzielnie, w dwie osoby, lubisz zastrzyk adrenaliny i planujesz przemierzać rwące potoki i pobliskie rzeki, a pojęcie szybkości nie jest ci obce – kajak będzie jedynym słusznym rozwiązaniem.
Oczywiście nie da się stwierdzić, co jest lepsze, co się bardziej opłaca. Wybór najlepiej dostosować do swoich indywidualnych potrzeb, tak aby radość ze spędzonego nad wodą czasu była motywacją do kolejnych wypraw. Cenowo oba produkty różnią się nieznacznie, dlatego nie będzie ona głównym wyznacznikiem. Bez wątpienia w obu wzbogacisz się w niezapomniane wspomnienia i świetnie spędzony czas, a o to przecież w tym wszystkim chodzi. Teraz czas na przemyślenia, wybór należy do ciebie. Trzymam kciuki i życzę wielu wrażeń z pływania. Powodzenia!
Autor: Przemysław Mańka