Data publikacji:

Jakie kółka do deskorolki wybrać?

Kółka deskorolki stanowią jedyny element, który ma kontakt z podłożem. Istotne znaczenie ma ich wielkość oraz twardość, ponieważ aspekty te wpływają na bezpieczeństwo oraz styl jazdy. Kółka deskorolki powinny być dobrane odpowiednio do jej przeznaczenia. Jakie kółka do deskorolki wybrać? Które modele sprawdzą się do wykonywania trików, a które do jazdy po mieście? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

deskorolka

Rozmiar kółek do deskorolki

Jaki rozmiar kółek do deskorolki wybrać? To pytanie zadaje sobie zapewne każdy przyszły użytkownik deskorolki. Mimo iż na pierwszy rzut oka odpowiedź na nie wydaje się prosta, w rzeczywistości już taka nie jest. Przed zakupem sprzętu warto zastanowić się, do czego będziemy wykorzystywali deskorolkę. Czy będzie ona używana do jazdy ulicznej i w skateparkach w stylu ulicznym, czy też do jazdy po rampach i skateparkach w stylu vert, gdzie potrzebna jest odpowiednia prędkość umożliwiająca wjazd na wysoką rampę.

Rozmiar kółek do deskorolki mierzony jest w milimetrach i oznacza on ich średnicę. Im większy rozmiar kółka wybierzemy, tym szybciej będziemy jeździć. Analogicznie mniejsze koła stworzone są do nieco wolniejszej jazdy. Najczęściej można spotkać dwa rozmiary kółek do deskorolki. Pierwsza grupa kółek to kółka małe, czyli o wielkości 50-53 mm. Są one przeznaczone głównie do jazdy po ulicy i wykonywania różnego typu trików. Drugą grupą są natomiast koła o rozmiarze 54-60 mm . Doskonale nadają się do jazdy w skateparkach. Deskorolki o takim rozmiarze kółek zapewniają większą prędkość, ale są za to mniej zwrotne.

Twardość, czyli wybór między przyczepnością a szybkością jazdy

Kolejną kwestią, którą warto przemyśleć przed zakupem deskorolki, jest twardość jej kółek. Często zdarza się, że osoby szukające właściwej deskorolki natrafiają na modele z kółkami charakteryzującymi się różną twardością i nie wiedzą, jak duże to ma znaczenie. Należy pamiętać, że twardość kół jest parametrem, który w dużej mierze odpowiada za przyczepność. Im twardsze koła posiada nasza deska, tym gorzej zachowują się one na nierównych powierzchniach. Miękkie kółka są natomiast bardziej przyczepne, ale niestety wolniejsze.

Twardość kółek deskorolki podawana jest w odpowiedniej skali przy pomocy litery A oraz konkretnych liczb. Większa liczba w tym przedziale oznacza większą twardość kół. Miękkie koła, czyli te z przedziału 77-89A, są wolne, ale doskonale wyrównują nierówności powierzchni. Niestety nie sprawdzają się one w przypadku szybkiej, ekstremalnej jazdy. Jazda na desce z takimi kołami doskonale nadaje się do cruisingu, czyli do zwykłego odpychania się na deskorolce, dzięki któremu swobodnie przemieścimy się z punku A do punktu B. Koła średnie, czyli 90-96 A, dobrze amortyzują wstrząsy, które towarzyszą nam podczas jazdy po nierównościach. Koła te są wystarczająco miękkie, by doskonale sprawdzić się podczas jazdy w przestrzeni miejskiej, czyli po kostce brukowej czy też płytach chodnikowych. Deska z takimi kołami polecana jest osobom niedoświadczonym i początkującym. Ponadto jest cichsza, ale za to niestety trochę wolniejsza. Najtwardsze koła sklasyfikowane zostały w przedziale 97A bądź wyżej, np. 101-104A. Deska wyposażona w ten rodzaj kół doskonale nadaje się do jazdy po równej nawierzchni. Tego typu koła sprawiają, że deskorolka staje się szybka oraz sprężysta. Efektem ubocznym jest z kolei większy hałas powstający w wyniku kontaktu kółek z podłożem.

Jak dobrać kółka do deskorolki?

Wybór odpowiednich kółek do deskorolki zależy przede wszystkim od stylu jazdy. Osobom, które zaczynają swoją przygodę z deską, polecane są kola o średnicy 52-54 mm. Pozwalają one na dłuższą jazdę oraz ćwiczenie podstawowych trików. Należy pamiętać, że im większe koła posiada deskorolka, tym szybciej będzie ona nabierać prędkości. Doświadczone osoby najczęściej wybierają koła o rozmiarze 54-60 mm. Jazda na desce z tymi kołami pozwala sprawnie przemieszczać się po mieście, a także swobodnie jeździć po rampie. Doświadczeni użytkownicy deskorolki wybierają zazwyczaj twarde koła (z przedziału 95-101A), które doskonale nadają się do trików. Jeżeli jednak deska ma być wykorzystywana gównie do transportu, warto wówczas zdecydować się na miękkie i mniejsze kółka, co pozytywnie wpłynie na komfort jazdy.

Jak wybór kółek odnosi się do popularnej obecnie fiszki? Jakie kółka do fiszki wybrać? Deska zawdzięcza swoją potoczną nazwę charakterystycznemu profilowi. Posiada ona zwężony oraz lekko podwyższony tył, a jej blat przypomina z wyglądu rybę. Tego typu deska jest znacznie mniejsza od deskorolki typu longboard, ponieważ ma ona zazwyczaj 53-63 cm. Dzięki niewielkim rozmiarom świetnie nadaje się do korzystania przez dzieci. Fiszki posiadają zazwyczaj miękkie kółka o rozmiarze w przedziale 54-60 mm. Aktualna moda sprawia, że bardzo często można również spotkać duże, świecące koła LED, które zapalają się, gdy deska zostanie wprowadzona w ruch. Działają one na zasadzie wytwarzania energii magnetycznej, która generowana jest podczas obrotu kół. Święcące koła deski typu fiszka to nie tylko ciekawy dodatek, ale przede wszystkim gwarancja lepszej widoczności na drodze. Wybierając kółka do deskorolki, warto zwrócić również uwagę na ich kolor. Kolorowe koła zawierają w sobie barwnik, który nadaje im charakterystyczny wygląd, ale niestety szybko się zużywa. W przypadku białych kółek, które nie zawierają barwnika, odporność na ścieranie jest dużo większa, co sprawia, że mają one dłuższą żywotność. Jazda na deskorolce, a także wykonywanie rożnego rodzaju trików to bardzo przyjemna forma aktywnego spędzania czasu. Zakup sprzętu o określonych parametrach i dobrze dobranych kołach umożliwia jazdę w określonym stylu. Szeroka gama produktów dostępnych obecnie na rynku sprawia, że z łatwością można znaleźć koła, zarówno dla osób zaczynających swoja przygodę z deską, jak i osób bardziej doświadczonych.

Autor: Grzegorz Woźniak