Mimo że mokre drewno daje większe ilości dymu, do wędzenia należy używać wyłącznie
suchego drewna. Nie powinno zawierać więcej niż 25% wilgotności. Warto wziąć pod uwagę to, że niektóre gatunki drewna zawierają dużą ilość wody i suszą się nawet 2 lata. Minimalny okres sezonowania drewna przed wędzeniem to 3-4 miesiące.
Drewno używane do wędzenia powinno być także czyste i przygotowane. Najlepiej pozbyć się z polan kory, która może zawierać gryzące, szkodliwe składniki. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku brzozy, której kora zawiera łatwopalne olejki. Wyselekcjonowane drewno do wędzenia nie może mieć także nalotu pleśni, grzybów oraz spróchniałych fragmentów.
Nawet najlepsze drewno do wędzenia nie da oczekiwanych rezultatów, jeśli będzie niewłaściwe użyte. Popularnym błędem jest wędzenie bezpośrednio nad ogniem, przez co mięsa są nie tylko wędzone, ale i pieczone. W takim wypadku łatwo o przypalenie produktów lub nadmierne wytopienie tłuszczu, z którym uciekną również najwspanialsze smaki. Wędzone w zbyt wysokiej temperaturze mięso straci swoją soczystość i stanie się twarde oraz suche. Wyjątkiem jest intencjonalne wędzenie na gorąco (w temperaturze ok. 50-90 °C) lub wędzenie z jednoczesnym pieczeniem.