Data publikacji:

Jaki zegarek do biegania wybrać?

Jogging to niezwykle popularna aktywność fizyczna, która z roku na rok zyskuje sobie coraz większą liczbę sympatyków. Któż z nas nie lubi oderwać się od codziennych obowiązków i wyjść, by zrobić coś tylko dla siebie? To właśnie największa zaleta biegania. Każdy trening może być jeszcze bogatszy, jeszcze pełniejszy i jeszcze efektywniejszy dzięki specjalnemu zegarkowi. Jak wybrać zegarek do biegania? Przekonajmy się.
ZEGAREK DO BIEGANIA

Zegarek do biegania – twój cyfrowy trener personalny

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak pozytywnie na nasze zdrowie wpływa bieganie. Regularne treningi biegowe pozytywnie wpływają nie tylko na nasz stan zdrowia, ale i samopoczucie. Każdy kilometr to oddech wolności dla umysłu, który przez wiele godzin jest zajęty problemami codzienności. 
Jednak pamiętajmy również, że świat nowoczesnych technologii skutecznie wchodzi w praktycznie każdy aspekt naszego życia, w tym również uprawianie aktywności fizycznych. Doskonałym przykładem tego jest pomoc w postaci specjalnych zegarków, które pomagają nam w każdym treningu biegowym. Zegarki takie służą nie tylko monitorowaniu postępów, sprawdzeniu liczby przebytych kilometrów i wykonanych kroków, ale też są w stanie bardzo efektywnie zmotywować nas do dalszego biegu. 

Do czego przyda się zegarek do biegania?

Do czego tak naprawdę może przydać się specjalny zegarek do biegania? Przede wszystkim do monitorowania naszego treningu. Zegarek ten pokaże nam wszystkie bieżące dane dotyczące przebytych kilometrów, dystansu, który jeszcze przed nami, jeśli założyliśmy konkretne cele treningowe, a także nasze tętno, ilość spalonych podczas treningu kalorii i szybkość biegu. Same w sobie dane z jednego treningu nie zawsze okażą się przydatne. Inaczej jednak wygląda sprawa, gdy na przestrzeni pół roku zaliczyliśmy już kilkadziesiąt treningów, i chcemy porównać nasze wyniki. To właśnie w takich sytuacjach korzyści wynikające z uprawiania biegów w asyście smartwatcha są największe. W syntetyczny sposób jesteśmy w stanie porównać nasze wyniki, szybkość biegu, wydolność, a nawet średnie tętno czy ilość spalonych kalorii.
Zegarek do biegania przydaje się również w celu zapisania trasy, którą właśnie pokonaliśmy. Chcąc pochwalić się w sieci naszym treningiem, przyda się dokładna trasa biegu, która może zainspirować naszych znajomych do podobnych poświęceń. 

Smartwatch czy smartband do biegania – co lepsze?

Obecnie rynek elektronicznych zegarków rozwija się w wyjątkowo dynamicznym tempie. Każdy szanujący się producent sprzętu ma w swojej ofercie przynajmniej jeden tego typu sprzęt, który ma zwiększyć komfort nie tylko uprawiania sportów, ale życia w ogóle. Tak szeroki wybór urządzeń może doprowadzić klientów do niemałego dylematu. Nie biorąc w ogóle pod uwagę kwestii wyboru producenta, warto na samym początku odpowiedzieć sobie na jedno pytanie – wolimy smartwatch czy smartband? 
Wybór jest dość nieoczywisty, jednak postaramy się pokazać podstawowe różnice pomiędzy typami tych urządzeń. Smartwatch to zaawansowany zegarek, który w dużej mierze znacznie rozszerza funkcjonalność smartfona i zwiększa wygodę korzystania z niego. Za pomocą smartwatcha możemy odebrać telefon, odpisać na SMS-a, a także wykorzystać jedną z kilkudziesięciu ciekawych funkcji. Smartwatche są jednak relatywnie drogie – ich cena zaczyna się od 200 złotych, a najdroższe mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych.
Smartbandy natomiast to urządzenia, które obejmują swoją funkcjonalnością jedynie liczenie kroków i kalorii. Jedynie bardziej zaawansowane warianty posiadają dedykowany tryb sport, który pozwala na wykorzystanie funkcji ułatwiających trening biegowy. Na korzyść smartbandów przemawia cena – najtańsze to koszt 70 złotych. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając zegarek do biegania?

Na jakie czynniki warto zwrócić uwagę, wybierając zegarek do biegania? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na jego wytrzymałość. Bieganie po różnym podłożu niejednokrotnie może powodować problemy z utrzymaniem równowagi. Nie ma biegacza, który przynajmniej raz nie doświadczył potknięcia się i upadku. Od wytrzymałości naszego zegarka zależy, czy upadek ten zakończy naszą przygodę z urządzeniem. Zwróćmy więc uwagę i na materiał z jakiego zrobiona jest koperta, i na wytrzymałość szkła (zadbajmy o to, by było to faktycznie szkło, a nie jak w przypadku tanich zegarków plastik). Istotna jest również wodoodporność. Nie mówimy o tym, że biegacz podczas standardowego treningu musi przepłynąć rzekę. Mowa raczej o bieganiu w deszczu. Dla zmotywowanych biegaczy niekorzystne warunki atmosferyczne nie są powodem do przesunięcia treningu. Dlatego też bieg w deszczu czy śniegu nie jest niczym nadzwyczajnym. By jednak nasz zegarek do biegania również nie ucierpiał, zadbajmy, by wybór padł na sprzęt ze wzmocnioną ochroną przeciw wodzie. 
Warto jeszcze wspomnieć o wytrzymałości baterii zegarka dedykowanemu treningom biegowym. W końcu nikt nie chce, by w połowie treningu zegarek nagle nam się rozładował. Na szczęście nowoczesne smartwatche niejednokrotnie cechują się niezwykle długim okresem działania baterii. Najlepsze modele gwarantują nam nawet pół roku działania na jednym cyklu ładowania. 

Jakie funkcje powinien mieć smartwatch do biegania?

Przejdźmy zatem do funkcji, jakimi cechować powinien się każdy wysokiej jakości zegarek do biegania. Przede wszystkim zależy nam na tym, by smartwatch lub smartband pokazywał nam dane o przebytych już kilometrach. Dodatkowo warto znać również czas, w jakim dany dystans został zaliczony. To jednak funkcjonalność, która znajduje się w praktycznie każdym zegarku. Większość nowoczesnych smartwatchy ma również na wyposażeniu pulsometr, który pokaże nam, jak dużym wyzwaniem jest dla nas dany trening. 
Warto zwrócić uwagę na to, by nasz smartwatch miał również dedykowaną aplikację na smartfona, dzięki której w wygodny sposób możemy weryfikować raporty o treningach, które pokażą nam, jakie robimy postępy. Nie pomińmy również funkcji motywacyjnych, które przypomną nam o nadchodzącym treningu i umilą nam czas podczas biegu. 
Autor: Redakcja Ceneo