Data publikacji:

Zegarek z nawigacją: najlepsze produkty

Funkcję nawigowania mają niemal wszystkie flagowe smartwatche. Opcja ta nie zawsze wygląda jednak tak, jak w smartfonie czy nawigacji turystycznej. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru smartwatcha z mapami? Czy korzystanie z nawigacji w zegarku jest wygodne? Jaki zegarek z nawigacją satelitarną wybrać? Przeczytaj nasz artykuł.

Polecamy: Opaska sportowa – ranking

zegarek z nawigacja

Zegarek z nawigacją

Czy zegarek z nawigacją ma sens?

W 2021 roku nie trzeba już kupować specjalnej nawigacji turystycznej lub rowerowej, by odnaleźć się w terenie. Współczesne smartfony mają na tyle precyzyjny odbiornik GPS, że da się za ich pomocą nawigować nawet w górach czy mniej zurbanizowanych terenach. Dostępnych jest wiele bezpłatnych aplikacji do nawigacji offline, a większość z nich korzysta z map OpenStreetMap. Popularne aplikacje dla podróżników i rowerzystów to m.in. Locus, OsmAnd, Mapy.cz, Maps.me oraz Komoot.

Czy zakup zegarka z nawigacją satelitarną ma więc sens? Tak i to pod kilkoma względami. Przede wszystkim korzystanie ze smartwatcha do nawigowania jest wygodne. Nie trzeba trzymać telefonu w ręce, dzięki czemu marsz po górskim szlaku jest znacznie bezpieczniejszy. Szybkie rzucenie okiem na smartwatcha jest też znacznie łatwiejsze niż ciągłe wyciąganie telefonu z kieszeni.

Ważnym argumentem jest też to, że telefon może być wówczas cały czas w bezpiecznym miejscu. Na dodatek wytrzyma więcej na jednym ładowaniu, bowiem korzystanie z GPS-u i włączonej nawigacji mocno obciąża baterię.

Ograniczeniem jest oczywiście niewielki ekran smartwatcha, a zwłaszcza, jeśli jest okrągły. Dostrzeżenie wszelkich szczegółów na mapie jest utrudnione. Kłopotliwa może być również obsługa mapy z poziomu zegarka, tj. przybliżanie, zaznaczanie celów czy sprawdzanie informacji o trasie. Jeśli jednak dobrze zaplanujesz trasę na smartfonie lub komputerze, odczytywanie wskazań na smartwatchu nie sprawi ci problemu.

Zegarek z GPS-em czy nawigacją satelitarną? To dużą różnica!

Planując zakup zegarka z GPS-em, warto wiedzieć, że nie każdy z nich umożliwia nawigowanie do celu. Niektóre zegarki z modułem GPS, Galileo czy Glonass służą jedynie do rejestrowania śladu. Z takiej funkcji korzystają m.in. biegacze oraz rowerzyści. Niedrogie zegarki z GPS-em zazwyczaj nie mają wbudowanych map ani nie obsługują zewnętrznych aplikacji, takich jak Google Maps czy Mapy.cz.

Jeśli chcesz nawigować za pomocą smartwatcha, upewnij się, że wyświetla on mapę albo przynajmniej linię trasy oraz komunikaty dotyczące następnego manewru. Nawigacja po śladzie jest dużo trudniejsza, zwłaszcza w górach, ale w niektórych aktywnościach (np. na rowerze szosowym), w zupełności wystarczy.

W niektórych smartwatchach nawigacja polega wyłącznie na wskazywaniu kierunku celu (jak na kompasie), co oczywiście może być przydatne, ale na dłuższych szlakach jest niewystarczające.

Zegarek z nawigacją – dla kogo?

Smartwatche z nawigacją satelitarną adresowane są przede wszystkim do podróżników. Podręczne mapy zdecydowanie przydadzą się podczas trekkingu lub poznawania nowego miejsca. Możliwość poprowadzenia do celu przyda się jednak również w innych aktywnościach. Skorzystają z niej rowerzyści szosowi podczas treningu (warto zakupić uchwyt na kierownicę), wspinacze podczas dojścia do ściany czy żeglarze.

Nawigacja w zegarku może być niezwykle użyteczna nawet na co dzień. Dzięki niej poruszanie się po dużym mieście jest niezwykle proste. Jeśli często musisz załatwić kilka spraw na mieście i poruszasz się głównie komunikacją miejską, pieszo lub rowerem, nawigacja w zegarku zdecydowanie ci w tym pomoże.

Jaki zegarek z nawigacją wybrać?

Wpływ na wygodę użytkowania zegarka z nawigacją GPS ma przede wszystkim jego intuicyjność. Powiększanie, zmniejszanie i przesuwanie mapy powinno być jak najbardziej intuicyjne, dlatego warto wybrać model z dotykowym ekranem. Upewnij się też, jak długo urządzenie wytrzymuje na jednym ładowaniu. Jeśli pozwala tylko na kilkugodzinną wycieczkę z włączoną nawigacją, będzie mało użyteczne.

Przydatne są także dodatkowe funkcje zegarka, na które warto zwrócić uwagę. Podstawą w górach jest wysokościomierz barometryczny i termometr. Wbudowany barometr nie tylko wskaże wysokość nad poziomem morza, ale i poinformuje o zbliżającej się burzy. Dużym ułatwieniem jest możliwość wyboru trybu mapy, np. pieszego, rowerowego czy wspinaczkowego.

Dopasowanie do aktywności da ci możliwość doboru najlepszej trasy. Krokomierz i pulsometr to już standard. Jeżeli zamierzasz wybrać się w dłuższą podróż, sprawdź, czy urządzenie może być doładowywane z powerbanku podczas nawigowania. Odporność na wodę powinna wynosić przynajmniej 5 ATM.

Autor: Szymon Sonik