Data publikacji:

Jaki smartwatch z EKG?

Inteligentne zegarki, zwane z angielska smartwatchami, już dawno przestały być tylko zegarkami sportowymi. Smartwatch oferuje już nie tylko współpracę ze smartfonem polegającą na odbieraniu połączeń i powiadomień, prowadzeniu rozmów, ale monitorują aktywność fizyczną użytkownika, przetwarzając informacje dotyczące trasy i pokonanego dystansu, liczby wykonanych kroków, liczby spalonych kalorii itp. Coraz więcej funkcji smartwatcha jest związanych z pomiarem i gromadzeniem informacji dotyczących stanu zdrowia użytkownika. Smartwatch bada tętno i ciśnienie krwi, saturację, czyli nasycenie krwi tlenem, a od niedawna wiele modeli umożliwia wykonanie badania EKG. W coraz większym stopniu smartwatch zaczyna pełnić także rolę małego, mobilnego laboratorium medycznego. Gromadzone przez smartwatch informacje mogą być przechowywane w smartfonie i za pomocą stworzonych do tego celu aplikacji przeglądane, analizowane, a nawet zapisywane w formacie PDF, umożliwiając ich przesyłanie, np. do lekarza. Jaki smartwatch z EKG wybrać? Sprawdź!

zegar

Smartwatch z EKG

Badanie EKG jest najnowszą funkcjonalnością realizowaną przez smartwatche. Większość pomiarów związanych z aktywnością fizyczną i zdrowiem użytkownika jest realizowana całodobowo, w sposób ciągły. W odróżnieniu od nich pomiar EKG jest wykonywany każdorazowo na żądanie użytkownika. Wynika to głównie z faktu, że o ile do przeprowadzenia większości pomiarów wystarczą czujniki umieszczone na spodzie obudowy smartwatcha i mające kontakt z nadgarstkiem, to w przypadku badania EKG występuje konieczność użycia dwóch elektrod - jednej umieszczonej na spodzie koperty i drugiej, najczęściej w formie przycisku na bocznej części obudowy. Do wykonania EKG niezbędne jest więc użycie obu rąk, a pomiar EKG trwa na ogół nie dłużej niż 30 sekund.

Jakie korzyści daje EKG w smartwatchu?

Badanie EKG wykonane przez smartwatch według jednej metody i z użyciem tylko dwóch elektrod z pewnością nie jest tak dokładne, jak w przypadku badania na profesjonalnym sprzęcie do EKG uwzględniającym nawet kilkanaście sposobów pomiaru i wykorzystującym co najmniej 5 - 6 elektrod umieszczonych na klatce piersiowej i kończynach.

Jednak posiada ono tę jedną, niezaprzeczalną zaletę, że można je wykonać w dowolnym miejscu i czasie, w dzień i w nocy. Jest to o tyle istotne, że za pomocą smartwatcha można wykonać badanie EKG w warunkach stresu, emocji, po wysiłku itp. lub w momencie, kiedy posiadacz smartwatcha zaobserwuje u siebie niepokojące objawy, takie jak duszności, kołatanie serca, zawroty głowy, dzwonienie w uszach itp. Trudno w takim momencie o przeprowadzenie badania na profesjonalnym sprzęcie, a wykonane po upływie jakiegoś czasu z pewnością nie pokaże, co działo się wcześniej. W dodatku profesjonalne przeprowadzenie kilku takich pomiarów w ciągu doby jest możliwe raczej tylko w warunkach szpitalnych. To głownie dlatego wiele problemów z sercem nie „wychodzi” podczas badań w przychodni, a jeśli już, to na ogół przez przypadek.

Istotą badania EKG jest prześledzenie pełnego cyklu pracy serca: dopływu krwi do przedsionków, skurczów komór i odpływu krwi. Wykres EKG stanowi podstawę diagnostyki chorób serca, takich jak arytmia, migotanie przedsionków, niedokrwienie mięśnia sercowego, choroba wieńcowa, udar lub zawał. Co prawda, EKG nie wykrywa zawału ani udaru, ale może pomóc w ich zapobieganiu.

Dla kogo smartwatch z EKG?

Smartwatch z EKG to doskonałe urządzenie dla osób dbających o kondycję fizyczną, aktywnych fizycznie lub po prostu zainteresowanych stanem swojego organizmu, ale przede wszystkim dla osób z problemami zdrowotnymi.

W przypadku osób z chorobami serca i układu krążenia smartwatch z EKG może być szczególnie przydatny, bo zestawienie wyników wielu badań EKG w połączeniu z wykonanymi w tym samym czasie pomiarami tętna, ciśnienia, saturacji, itp. mogą stanowić cenne źródło informacji dla lekarza. Poza tym niektóre smartwatche oferują jeszcze inne przydatne funkcje, jak np. detektor upadku, który w przypadku omdlenia lub zasłabnięcia wezwie karetkę, podając jednocześnie lokalizację.

Smartwatch z EKG ranking popularności

Biorąc pod uwagę różnorodność oferowanych na rynku modeli, trudno o jedno, uniwersalne zestawienie najpopularniejszych modeli. Trudno bowiem porównywać popularność dwóch urządzeń, z których jedno jest 10 razy droższe od drugiego, ale jedno i drugie oferuje tę samą funkcję. W dodatku znacznie różnią się liczbą pozostałych oferowanych funkcji i możliwościami aplikacji służącej do zarządzania i analizy uzyskanych danych.

Przyjęte jako decydujące kryterium przedziały cenowe tylko w pewnym sensie stanowią obiektywny element oceny popularności, bo samo ustalenie tych przedziałów jest subiektywne.

Smartwatch z EKG w cenie do 250 zł

Bardzo licznie reprezentowana kategoria cenowa. Poszczególne modele w większości kosztują od 100 do 300 zł. O ich dużej popularności decyduje głównie porównywalna z ceną pulsoksymetrów cena, ale znacznie większe możliwości monitorowania stanu zdrowia i aktywności fizycznej.

  • Bemi ODI EKG wiedzie prym w tej kategorii cenowej. Jest to chyba najpopularniejszy smartwatch z EKG na polskim rynku. Badanie EKG odbywa się dzięki dwóm elektrodom umieszczonym na spodzie i boku urządzenia. Smartwatch jest obsługiwany przez aplikację H Band.

  • JK ACTIVE EKG JKA043 to również jeden z najpopularniejszych na polskim rynku smartwatch. Pomiar EKG uruchamia się za pomocą sensora dotyku, a wynik badania jest dostępny w aplikacji. Oprócz monitorowania aktywności i snu, bada m.in. tętno, ciśnienie krwi itp. Jedną z jego zalet jest obsługa w polskojęzycznej aplikacji FunDo.

  • Aries W88 PRO to typowo damski smartwatch z EKG z aplikacją na smartfona w języku polskim. Smartwatch posiada także monitor pracy serca, który uruchamia się automatycznie co 10 - 60 minut lub ręcznie.

Smartwatch z EKG w cenie do 1000 zł

  • Withings Move ECG rejestruje 30-sekundowe badanie EKG nawet bez smartfona. Zapis jest przechowywany w pamięci zegarka do momentu synchronizacji ze smartfonem. Badanie EKG potwierdzone klinicznie, a jego zapis w formacie PDF może zostać przesłany lekarzowi. Jego cena oscyluje w granicach 500 zł.

  • Samsung Galaxy Watch 2 Active to smartwatch wiodącego producenta smartfonów i smartwatchy. Wyposażony w wyświetlacz AMOLED, aluminiową kopertę, system operacyjny Tizen. Współpracuje z aplikacją Samsung Health Monitor. 30 sekundowy pomiar EKG jest wyświetlany w czasie rzeczywistym na wyświetlaczu zegarka. Wynik jest zapisywany w aplikacji. Możliwe jest także jego wysyłanie w postaci pliku PDF.

Smartwatch z EKG w cenie powyżej 1000 zł

  • Samsung Galaxy Watch 3 współpracuje z aplikacją Samsung Health Monitor. Badanie EKG trwa maksymalne 30 sekund, wykrywa migotanie przedsionków, wynik wyświetlany jest w czasie rzeczywistym na wyświetlaczu zegarka. Urządzenie rejestruje, zapisuje i transmituje wynik badania EKG.

  • Apple Watch 5 wykonuje 30-sekundowy, jednokanałowy pomiar EKG uruchamiany przyciskiem Digital Crown. Do jego obsługi w smartfonie służy aplikacja EKG, której zdolność „do dokładnej klasyfikacji zapisu EKG jako migotania przedsionków i rytmu zatokowego przetestowano w badaniu klinicznym na około 600 uczestnikach”. Badanie informuje o migotaniu przedsionków, rytmie zatokowym, za niskim lub za wysokim tętnie. Krzywa EKG, związane z nią klasyfikacje i wszelkie odnotowane objawy są przechowywane w aplikacji Zdrowie i w postaci pliku w formacie PDF mogą być udostępniane, np. lekarzowi.

Autor: Roman Frej