Jednak posiada ono tę jedną, niezaprzeczalną zaletę, że można je wykonać w dowolnym miejscu i czasie, w dzień i w nocy. Jest to o tyle istotne, że za pomocą smartwatcha można wykonać badanie EKG w warunkach stresu, emocji, po wysiłku itp. lub w momencie, kiedy posiadacz smartwatcha zaobserwuje u siebie niepokojące objawy, takie jak duszności, kołatanie serca, zawroty głowy, dzwonienie w uszach itp. Trudno w takim momencie o przeprowadzenie badania na profesjonalnym sprzęcie, a wykonane po upływie jakiegoś czasu z pewnością nie pokaże, co działo się wcześniej. W dodatku profesjonalne przeprowadzenie kilku takich pomiarów w ciągu doby jest możliwe raczej tylko w warunkach szpitalnych. To głownie dlatego wiele problemów z sercem nie „wychodzi” podczas badań w przychodni, a jeśli już, to na ogół przez przypadek.
Istotą badania EKG jest prześledzenie pełnego cyklu pracy serca: dopływu krwi do przedsionków, skurczów komór i odpływu krwi. Wykres EKG stanowi podstawę diagnostyki chorób serca, takich jak arytmia, migotanie przedsionków, niedokrwienie mięśnia sercowego, choroba wieńcowa, udar lub zawał. Co prawda, EKG nie wykrywa zawału ani udaru, ale może pomóc w ich zapobieganiu.
W przypadku osób z chorobami serca i układu krążenia smartwatch z EKG może być szczególnie przydatny, bo zestawienie wyników wielu badań EKG w połączeniu z wykonanymi w tym samym czasie pomiarami tętna, ciśnienia, saturacji, itp. mogą stanowić cenne źródło informacji dla lekarza. Poza tym niektóre smartwatche oferują jeszcze inne przydatne funkcje, jak np. detektor upadku, który w przypadku omdlenia lub zasłabnięcia wezwie karetkę, podając jednocześnie lokalizację.