Data modyfikacji:

Jaki licznik rowerowy bezprzewodowy wybrać?

Licznik rowerowy to jedno z tych akcesoriów, które są wręcz niezbędne przy codziennym użytkowaniu roweru jako środku przemieszczania i rekreacji. Niemniej jednak rozwój nowych technologii, tak wszechobecny w codziennym życiu, sprawił, że i w kwestii liczników rowerowych pojawiły się liczne modyfikacje i urozmaicenia. Śmiało można powiedzieć, że nie są to już tylko zwykłe liczniki, a przenośne komputery pokładowe z GPS i innymi ciekawymi funkcjami. Jaki licznik rowerowy wybrać? Niestety w tym rozbudowanym świecie bardzo łatwo pogubić się niewtajemniczonym, którzy owej technologii zwyczajnie nie znają. By pokazać światełko w tunelu, właśnie dla takich osób powstał ten artykuł, gdzie zaprezentuję ciekawe modele, ale również kluczowe cechy czy zalety.
licznik rowerowy
Nie przedłużając, porozmawiajmy o cechach licznika, które są kluczowe dla danego użytkownika. Jak wiemy, każdy z nas jest inny i ma inne upodobania. Podobnie wygląda to z użytkownikami rowerów, gdzie jednym wystarczy sama prędkość i przejechany dystans, a drudzy chcieliby nawigację GPS czy ilość spalonych podczas treningu kalorii. Bazując na tych wyznacznikach, możemy podzielić rowerzystów na pięć grup docelowych.

Jaki licznik rowerowy – przewodowy czy bezprzewodowy?

Grupa pierwsza to klasycy, którzy wolą minimalną technologię i pomiar prędkości oraz dystansu, bez dodatkowych funkcji czy map. Następną grupą są osoby preferujące jazdę ze smartfonem i dedykowaną aplikacją, która oprócz standardowych funkcji oferuje nawigację, rozbudowany interfejs i wiele więcej.

Bardziej zaawansowani woleliby podgląd na bieżąco na zegarze licznika oraz szczegółową aplikację w telefonie, gdzie znajdą przejechaną trasę wraz z mapą czy ilość zużytej energii. Ostatnia grupa osób to te preferujące liczniki z GPS, które dokonują pomiarów, ale i nawigują. Jest to o tyle wygodne, że dzięki temu nie musimy szukać mapy w telefonie, a mamy ją pod ręką.

Jak widać, ilu właścicieli jednośladów, tyle rodzajów podejścia do liczników. Dodatkowo każdy rodzaj ma swoje wady i zalety, o których nie można zapomnieć i o których my również porozmawiamy w dalszej części. Na początku poruszymy najważniejsze cechy podstawowych modeli liczników, które są tak istotne w użytkowaniu sporadycznym i jeździe rekreacyjnej. Oprócz podstawowych funkcji, takich jak prędkość średnia, przejechany dystans czy aktualny czas, warto, by urządzenie to posiadało chociażby możliwość regulacji jasności czy dodatkowe dość zaawansowane funkcje.

Kolejnym z istotnych czynników jest sposób połączenia i przesyłania danych. Podstawowym rozwiązaniem są liczniki przewodowe. Rozwiązania proste w budowie, dość niezawodne, a dodatkowo bardzo precyzyjne w pomiarach. Nie zdarzają się w tych urządzeniach również przerwy w transmisji i dokładność pomiarów, takie jak zdarzają się, chociażby w tańszych modelach bezprzewodowych urządzeń.

Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup bezprzewodowych modeli, warto zwrócić uwagę na jakość i opinię o konkretnym modelu, by uchronić się przed zakupem rozwiązań o niskiej jakości. Komputery rowerowe to kolejny z segmentów dostępnego sprzętu, który otwiera przed użytkownikiem wiele możliwości, będąc jednocześnie dość skomplikowanym.

Głównie są to sprzęty dla aktywnych turystów, jak i kolarzy regularnie trenujących. Z tej prostej przyczyny zaleca się, aby posiadał dość duże przyciski, które nie wymagają od użytkownika dużej precyzji. Podczas intensywnego wysiłku niestety niekiedy możemy mieć dość duży problem w używaniu małych przełączników. Wyświetlacz również jest dość ważny, ponieważ musi być czytelny i przejrzysty zarówno w słonecznej, jak i niekorzystnej pogodzie.

W tego typu systemach warto upewnić się również czy licznik współpracuje z innymi urządzeniami, takimi jak smart opaski. Dzięki temu możemy monitorować nie tylko samą jazdę, ale również zachowanie ciała podczas wysiłku, co jest dość ważne w tego typu sporcie.

Jaki licznik bezprzewodowy?

Gdy już rozwiązaliśmy temat odpowiedniego podejścia do poszczególnych cech i parametrów, pora przedstawić trzy najlepsze modele, które sprawdzą się w każdych warunkach i sprostają stawianym wyzwaniom. Pierwszym na tej liście jest SIGMA BC 16.16, który należy do przewodowego grona standardowych liczników dla sporadycznie korzystających z roweru.

Nie oznacza to jednak, że osoby, które często korzystają z tej formy aktywności, będą zawiedzione. Licznik bowiem, pomimo rozbudowanego, ale prostego interfejsu, pozwala na podłączenie do smartfonu, dzięki dedykowanej aplikacji. Daje to dostęp do rozległych statystyk czy tras. Jeśli chodzi o funkcje znajdujące się na liczniku, to oprócz standardowych pomiarów, mamy tutaj również licznik szacowanego czasu dotarcia do celu, wskaźnik zużycia baterii czy wskaźnik oszczędności paliwa porównujący jazdę autem do jazdy na rowerze.

Do tego dochodzą również podświetlenie ekranu czy aktualna temperatura. Wszystko to w cenie niecałych 100 zł, co jest bardzo korzystną ofertą jak za produkt tak wysokiej klasy. Produktem numer dwa na naszej liście jest MIO Cyclo 215, który oprócz bycia licznikiem rowerowym, jest również nawigacją GPS. Pozwala to na wygodne poruszanie się oraz kontrolę nad przebytymi trasami. Co do samego licznika to standardowo mamy tutaj dostępne, chociażby liczniki długości przejazdu czy porównanie prędkości maksymalnych z aktualnymi.

W kwestii GPS warto również wspomnieć, że znajdujące się w urządzeniu mapy mają gwarancję dożywotniej aktualizacji bez dodatkowych opłat, co jest dość dużą zaletą. Sam interfejs nawigacji bazuje na 2D oraz polskim menu, dzięki czemu jest dość przystępny dla każdego. Z parametrów technicznych powinno się wspomnieć o tym, że wbudowana przestrzeń o wielkości 8 GB pozwala na aktualizację map i zapisywanie tras. Oczywiście nie są to jedyne dostępne modele i na rynku znajdziemy wiele popularnych rozwiązań. Warto jednak przed zakupem upewnić się, czy produkt jest wart zakupu i swojej ceny. Na rynku znajdziemy bowiem wiele podróbek czy zwyczajnie niskiej jakości produktów.
Zdjęcie: Wavebreakmedia/Envato Elements
Autor: Jakub Grzelak