Nie przedłużając, porozmawiajmy o cechach licznika, które są kluczowe dla danego użytkownika. Jak wiemy, każdy z nas jest inny i ma inne upodobania. Podobnie wygląda to z użytkownikami rowerów, gdzie jednym wystarczy sama prędkość i przejechany dystans, a drudzy chcieliby nawigację GPS czy ilość spalonych podczas treningu kalorii. Bazując na tych wyznacznikach, możemy podzielić rowerzystów na pięć grup docelowych.
Jaki licznik rowerowy – przewodowy czy bezprzewodowy?
Grupa pierwsza to klasycy, którzy wolą minimalną technologię i pomiar prędkości oraz dystansu, bez dodatkowych funkcji czy map. Następną grupą są osoby preferujące jazdę ze smartfonem i dedykowaną aplikacją, która oprócz standardowych funkcji oferuje nawigację, rozbudowany interfejs i wiele więcej.
Bardziej zaawansowani woleliby podgląd na bieżąco na zegarze licznika oraz szczegółową aplikację w telefonie, gdzie znajdą przejechaną trasę wraz z mapą czy ilość zużytej energii. Ostatnia grupa osób to te preferujące liczniki z GPS, które dokonują pomiarów, ale i nawigują. Jest to o tyle wygodne, że dzięki temu nie musimy szukać mapy w telefonie, a mamy ją pod ręką.
Jak widać, ilu właścicieli jednośladów, tyle rodzajów podejścia do liczników. Dodatkowo każdy rodzaj ma swoje wady i zalety, o których nie można zapomnieć i o których my również porozmawiamy w dalszej części.
Na początku poruszymy najważniejsze cechy podstawowych modeli liczników, które są tak istotne w użytkowaniu sporadycznym i jeździe rekreacyjnej. Oprócz podstawowych funkcji, takich jak prędkość średnia, przejechany dystans czy aktualny czas, warto, by urządzenie to posiadało chociażby możliwość regulacji jasności czy dodatkowe dość zaawansowane funkcje.
Kolejnym z istotnych czynników jest sposób połączenia i przesyłania danych. Podstawowym rozwiązaniem są liczniki przewodowe. Rozwiązania proste w budowie, dość niezawodne, a dodatkowo bardzo precyzyjne w pomiarach. Nie zdarzają się w tych urządzeniach również przerwy w transmisji i dokładność pomiarów, takie jak zdarzają się, chociażby w tańszych modelach bezprzewodowych urządzeń.
Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup bezprzewodowych modeli, warto zwrócić uwagę na jakość i opinię o konkretnym modelu, by uchronić się przed zakupem rozwiązań o niskiej jakości.
Komputery rowerowe to kolejny z segmentów dostępnego sprzętu, który otwiera przed użytkownikiem wiele możliwości, będąc jednocześnie dość skomplikowanym.
Głównie są to sprzęty dla aktywnych turystów, jak i kolarzy regularnie trenujących. Z tej prostej przyczyny zaleca się, aby posiadał dość duże przyciski, które nie wymagają od użytkownika dużej precyzji. Podczas intensywnego wysiłku niestety niekiedy możemy mieć dość duży problem w używaniu małych przełączników. Wyświetlacz również jest dość ważny, ponieważ musi być czytelny i przejrzysty zarówno w słonecznej, jak i niekorzystnej pogodzie.
W tego typu systemach warto upewnić się również czy licznik współpracuje z innymi urządzeniami, takimi jak smart opaski. Dzięki temu możemy monitorować nie tylko samą jazdę, ale również zachowanie ciała podczas wysiłku, co jest dość ważne w tego typu sporcie.