Rodzaje kasków
Jazda quadem to bez dwóch zdań sport ekstremalny, który choć wyzwala solidną porcję adrenaliny, wymaga również odpowiedniego przygotowania i umiejętności. Pomóc w tym może wysokiej klasy osprzęt, zaś absolutnym priorytetem jest między innymi porządne zabezpieczenie głowy. Jaki kask na quada będzie więc optymalnym wyborem dla nas? To pytanie z pewnością nie należy do łatwych, jednak podpowiedź uzyskamy od wykwalifikowanego doradcy klienta.
W zależności od indywidualnych potrzeb wyróżniamy rozmaite rodzaje kasków, dostępne we wszystkich przedziałach cenowych. Z uwagi na fakt, iż zazwyczaj cena idzie w parze z jakością, najdroższe, niezwykle lekkie modele są tu też najlepszą opcją.
Sklepy internetowe oferują cacka za prawie 2500 złotych, charakteryzujące się anatomiczną budową, zapięciem typu DD, wykorzystywanym z powodzeniem w pozostałych sportach motorowych, są w większości zbudowane z nowoczesnych materiałów i posiadają ważne atesty. Nierzadko kupimy je z udogodnieniami: wyjmowanym deflektorem na nos, rozbudowanym systemem wentylacji czy uchwytem na kamerę.
Nieco tańsze kaski, których cena oscyluje w granicach 1000–1200 złotych, są jednocześnie trochę cięższe i potrafią ważyć nawet około 1,5 kilograma. Ponadto zawierają przydatne głównie latem systemy wentylacji oraz wygodne zapięcie DD. Jeżeli zaś chodzi o produkty za kilkaset złotych, nie każdy we właściwy sposób będzie spełniał swoją funkcję.
Z drugiej strony, coraz częściej spotykamy się z naprawdę solidnym sprzętem, kosztującym niewspółmiernie małe pieniądze.
Co ciekawe, na rynku motocyklowym nie ma kasków dedykowanych stricte temu sportowi. Na quada, inaczej zwanego ATV, nie znajdziemy raczej modeli zaprojektowanych wyłącznie pod kątem tegoż pojazdu. Najlepsze będą więc kaski off-roadowe, spełniające wszystkie wymagania dla tej grupy.
Wymieniając z kolei atrybuty dobrego kasku, musimy podkreślić zwłaszcza kilka: musi on osłaniać całą twarz, przy czym bardzo istotna jest tu wentylacja; skorupa może być wykonana z różnych tworzyw, jak np.: termoplastiku, kompozytów bądź włókna węglowego. Najważniejsze jest zaś, aby kask miał homologację i certyfikaty.