Data modyfikacji:

Jaka hulajnoga elektryczna do 2000 zł?

W ostatnich latach elektryczne hulajnogi podbiły serca nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Nie dość, że jazda na nich sprawia frajdę, to jeszcze są idealnym sposobem przemieszcza się w mieście podczas godzin szczytu. Od czasu ich wejścia na rynek powstało wiele różnorodnych modeli hulajnóg elektrycznych. Jaką więc hulajnogę wybrać do 2000 zł? Jak jeździć na hulajnodze elektrycznej? Przedstawiamy wszystko co musisz wiedzieć na temat hulajnogi elektrycznej, zanim ją kupisz.
hulajnoga elektryczna do 2000 zł

Jak działa hulajnoga elektryczna?

Hulajnoga wielu osobom kojarzy się z dziecięcymi latami, kiedy to spędzało się większość dnia na zewnątrz, biegając, jeżdżąc na rowerze, desce czy właśnie na hulajnodze. W obecnych czasach postrzeganie hulajnóg nieco się zmieniło. Mimo iż nadal produkowane są klasyczne hulajnogi dla dzieci, większość osób, zwłaszcza dorosłych, mówiąc o hulajnodze, ma na myśli elektryczny egzemplarz. Czym jest hulajnoga elektryczna? Jest modyfikacją zwykłej hulajnogi, czyli pojazdem dwuosiowym, a dodatkowo wyposażona jest w akumulator i silnik, dzięki którym hulajnoga „sama” jedzie, bez potrzeby odpychania się nogą w trakcie jazdy.
Hulajnoga elektryczna składa się jedynie z kierownicy, podestu, kół oraz wcześniej wspomnianego silnika z akumulatorem. W kierownicy zamieszczone są pokrętła/przyciski do zwiększania prędkości oraz hamowania, dlatego też hulajnoga elektryczna nie wymaga wykonywania żadnych dodatkowych ruchów podczas jazdy. Tylko na początku, podczas ruszania, należy odepchnąć się nogą od podłoża i dodać gazu, a wtedy hulajnoga będzie już napędzana siłą elektryczną. Zadaniem osoby jadącej na hulajnodze jest jedynie kierowanie, zwiększanie prędkości i hamowanie.
Hulajnogi elektryczne ładowane są prądem za pomocą specjalnej ładowarki, gdyż nie są one oczywiście „wieczne”. W zależności od modelu hulajnogi elektrycznej posiadają zróżnicowany zasięg, który dana hulajnoga przejedzie na jednym ładowaniu. Zasięg tańszych modeli mieści się w granicach 20 km, a droższe hulajnogi umożliwiają przejechanie około 30 km (bądź więcej).

Zalety posiadania hulajnogi elektrycznej

Podstawową zaletą hulajnóg elektrycznych jest ich łatwość w użytkowaniu. Nawet osoba z brakiem jakichkolwiek umiejętności jazdy na hulajnodze nie będzie miała problemu z poruszaniem się na niej. Dodatkowo, dzięki niewielkiej, zgrabnej konstrukcji hulajnóg, można poruszać się na nich w wąskich uliczkach oraz bez problemu unikać przeszkód pojawiających się na drodze (oczywiście z zachowaniem bezpieczeństwa), a po dotarciu do celu, np. do pracy czy do domu, wystarczy złożyć hulajnogę i zanieść ją w wyznaczone miejsce, gdyż nie zajmie ona wiele przestrzeni. Jazda na hulajnodze pozwoli także zaoszczędzić pieniądze, gdyż generuje znacznie mniej wydatków niż samochód (jest na prąd, a nie na paliwo), a co również ważne, nie zanieczyszcza środowiska, gdyż nie produkuje spalin.

Przepisy regulujące jazdę na hulajnodze elektrycznej

Prawo o ruchu drogowym zawiera liczne przepisy regulujące prawidłową jazdę na hulajnodze elektrycznej, a brak stosowania się do nich grozi oczywiście mandatem, i to całkiem sporym. Pierwszy przepis dotyczy odpowiednich uprawnień, które trzeba posiadać, jadąc na hulajnodze elektrycznej. Osoby w wieku od 10 do 18 lat muszą posiadać kartę rowerową bądź prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Osoby pełnoletnie, tak jak w przypadku jazdy na rowerze, nie muszą posiadać żadnych uprawnień. Kolejny przepis dotyczący jazdy na hulajnodze elektrycznej zakazuje poruszania się na niej w dwie osoby.
Zgodnie z przepisami, osoba jadąca na hulajnodze elektrycznej powinna poruszać się po ścieżce dla rowerów. Jednak w przypadku braku ścieżki dozwolona jest jazda po drodze, ale tylko w przypadku, gdy na danej jezdni dopuszczalna prędkość wynosi maksymalnie 30 km/h. Jeżeli w pobliżu nie ma ścieżki dla rowerów, a prędkość, z którą jadą pojazdy, przekracza 30 km/h, wtedy hulajnogi mogą poruszać się po chodniku. Co do tego również są regulacje prawne – osoba jadąca na hulajnodze elektrycznej musi poruszać się na niej z prędkością zbliżoną do pieszych, czyli 4–6 km/h oraz piesi mają zawsze pierwszeństwo. Niestosowanie się do powyższych przepisów może skutkować mandatem w wysokości 100–300 zł.
Ważnym przepisem jest również dozwolona prędkość, z jaką można poruszać się na hulajnogach elektrycznych na ścieżce dla rowerów. Dane ograniczenie wynosi 20 km/h, dlatego też wszystkie nowe hulajnogi wprowadzane do sprzedaży muszą mieć maksymalną prędkość równą 20 km/h.
Oczywistym przepisem jest również zakaz jazdy po alkoholu. Mandat za dany wybryk może wynosić nawet do 2500 zł i słusznie, gdyż jest to przepis dbający o bezpieczeństwo zarówno osoby jadącej na hulajnodze, jak i innych uczestników ruchu.

Jaka hulajnoga elektryczna do 2000 zł?

Obecnie, kiedy to świat staje się coraz nowocześniejszy, dochodzi do modernizacji sprzętów codziennego użytku. Zwykłe rowery zmieniają się w rowery elektryczne, a hulajnogi w hulajnogi elektryczne. Mają one przeróżne funkcje, udogodnienia, co wiąże się z wyższym kosztem. Czy uda nam się znaleźć zatem dobrą hulajnogę elektryczną do 2000 zł? Przekonajmy się.
  • Kugoo Kugookirin S4 10Inches Electric Scooter – obecnie ta hulajnoga kosztuje 1499 zł, co stanowi świetną cenę wśród hulajnóg elektrycznych. Ma wysoką moc oraz pojemny akumulator, dzięki czemu hulajnoga na pełnym naładowaniu może przejechać aż 40 km. Do tego wyposażona jest w dotykowy wyświetlacz LED, który pokazuje parametry takie jak prędkość i stan akumulatora.
  • Kruzzel Hulajnoga elektryczna składana 350 W 30 km/h – ta hulajnoga kosztuje około 1600 zł, a zatem także mieści się w wyznaczonym budżecie. Jej moc wynosi 350 W i może rozpędzać się do 30 km/h (oczywiście w miejscach do tego przeznaczonych).
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Dominika Mańka