Data modyfikacji:

Jaka hulajnoga elektryczna do 2500 zł?

W obecnych czasach posiadanie hulajnogi jest bardzo popularne. Jednak nie chodzi w tym przypadku o klasyczną hulajnogę, na której jeżdżą dzieci. Chodzi tu o elektryczną wersję hulajnogi, która posiada akumulator, dzięki któremu odpychanie się nogą w trakcie jazdy jest zbędne. Jak działa hulajnoga elektryczna? Jaką hulajnogę elektryczną do 2500 zł wybrać? Radzimy, jak dokonać poprawnego wyboru hulajnogi elektrycznej.
hulajnoga elektryczna do 2500 zł

Hulajnoga elektryczna – charakterystyka

Hulajnoga elektryczna jest pojazdem dwuosiowym z wbudowanym akumulatorem. Jest nieco podrasowaną wersją klasycznej hulajnogi, która jest dobrze znana każdemu z dzieciństwa. Główną różnicą między nimi jest oczywiście wielkość, gdyż hulajnogi elektryczne produkowane są głównie dla dorosłych użytkowników, z kolei klasyczne hulajnogi przeznaczone są zazwyczaj dla dzieci. Ich drugą najbardziej istotną różnicą jest obecność silnika w hulajnodze elektrycznej, dzięki któremu pojazd sam jedzie, a w hulajnodze dla dzieci co chwilę należy odpychać się nogą od chodnika, aby się poruszać i nabrać prędkości.
Elektryczna hulajnoga zbudowana jest z kierownicy, podestu, kół, stopki i oczywiście z akumulatora. Środek napędu w postaci pokrętła znajduje się na kierownicy, tak samo jak hamulec. Wiele droższych hulajnóg posiada również wyświetlacz, na którym widoczny jest poziom naładowania baterii oraz uzyskiwana prędkość. Te hulajnogi ładowane są za pomocą kabla podłączanego do prądu i każda z nich ma swoją „żywotność” na jednym naładowaniu. Zasięg określany jest przez producenta, a im wyższa cena sprzętu, tym lepsze funkcje, więc również zasięg. Tańsze modele mogą posiadać zasięg równy 20 km, z kolei droższe – 40–60 km na jednym naładowaniu.

Jak jeździć na hulajnodze?

Jazda na hulajnodze jest bardzo prosta. Tak naprawdę każdy, kto chce spróbować, może bez problemu wejść na hulajnogę i mieć frajdę z jazdy. Aby ruszyć z miejsca na hulajnodze elektrycznej, wystarczy postawić jedną nogę na podest, a drugą nogą odepchnąć się 2–3 razu od podłoża. W następnej kolejności, należy dodać gazu i gotowe. Nie trzeba już niczego robić oprócz kierowania i hamowania. Wiele osób w obecnych czasach zamieniło inne środki transportu, takie jak samochód czy rower, właśnie na hulajnogę elektryczną, która jest szyba, nie trzeba stać w korkach w godzinach szczytu, a dodatkowo jest ekologiczna, gdyż nie wytwarza szkodliwych spalin.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie hulajnogi elektrycznej?

Wybór hulajnogi elektrycznej może nie być wcale taki łatwy ze względu na różnorodność modeli dostępnych w sklepach stacjonarnych i internetowych. Dlatego też przedstawiamy parametry, które pomogą w wyborze idealnego sprzętu:
  • Zasięg hulajnogi – liczba kilometrów, które przejedzie hulajnoga na jednym naładowaniu, jest bardzo ważna zwłaszcza dla osób pragnących jeździć danym sprzętem długie trasy. Warto wtedy zaopatrzyć się w droższą hulajnogę o większym zasięgu, np. 50–70 km, co umożliwi dojechanie w planowane miejsca.
  • Prędkość – stosując się do zakazów i nakazów zgodnych z kodeksem drogowym, hulajnoga elektryczna obowiązana jest jeździć na ścieżce dla rowerów maksymalnie 20 km/h, dlatego warto kupić sprzęt rozpędzający się do tej prędkości, jednak nie przekraczający jej, aby nie kusić losu i nie narazić swojego i innych bezpieczeństwa oraz ubytków w portfelu spowodowanych otrzymaniem mandatu.
  • Komfort – podczas kupowania hulajnogi elektrycznej warto zwrócić uwagę na wygodne rączki przy kierownicy oraz na szeroki i dosyć długi podest, aby zmieściły się na nim stopy osoby jadącej.
  • Hamulce – są niezbędnym elementem bezpiecznej jazdy, warto zatem wypróbować hamulce wybranego modelu, czy posiadają odpowiednią siłę hamowania co do ciężkości hulajnogi oraz osoby jej użytkującej.
  • Światła – zwłaszcza jeżdżąc hulajnogą elektryczną po ciemku, ważne jest posiadanie światła z przodu oraz odblasków z tyłu, aby piesi i inne pojazdy poruszające się na ścieżce dla rowerów widzieli zbliżającą się hulajnogę.
  • Wielkość kół – dany parametr powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Większe koła sprawdzą się znakomicie na wyboistych, nierównych trasach, z kolei małe koła nadadzą się na jazdę po asfalcie bądź chodniku.
  • Wysokość kierownicy – odnosi się do wygody jazdy. Wysokość kierownicy musi być dostosowana do wzrostu jeżdżącego. Jeżeli kierownica będzie za nisko, kierujący będzie się garbił, a z kolei gdy będzie za wysoko, chwyt kierownicy będzie niepewny i na pewno niewygodny.
  • Jaka hulajnoga elektryczna do 2500 zł?

    Poniżej przedstawiamy nasz wybór hulajnóg elektrycznych mieszczących się w kwocie 2500 zł:
  • Kugoo Kirin M4 Black – (2479 zł) – urządzenie to posiada 45- kilometrowy zasięg silnik o mocy 500 W oraz ma 3 tryby prędkości (ekonomiczny, normalny, sportowy), co pozwala na dostosowanie jazdy hulajnogą do swoich potrzeb. Hulajnoga wyposażona jest w spore koła, które zapewnią dobrą przyczepność, amortyzację i prędkość.
  • Xiaomi Electric Scooter Pro 2 2022 – (2546 zł) – jego maksymalna moc wynosi 600 W, zasięg to 45 km, a prędkość ma ograniczenie do 20 km/h zgodnie z przepisami. Dużym udogodnieniem hulajnogi jest możliwość jej złożenia w 3 sekundy, co znacznie zmniejszy jej wielkość i pozwoli na swobodne odłożenie czy schowanie jej w danym miejscu.
  • Jeep 2Xe Sentinel – (2151,64 zł) – ta hulajnoga elektryczna również została zaprogramowana zgodnie z przepisami, gdyż może rozpędzić się maksymalnie do 20 km/h. Moc silnika wynosi 350 W, a zasięg na jedynym naładowaniu to 25 km. Ma również zamontowane oświetlenie, kierunkowskazy, sygnał dźwiękowy, wyświetlacz oraz amortyzację, co przyczynia się do znacznego zwiększenia bezpieczeństwa podczas jazdy.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Dominika Mańka