Data modyfikacji:

Jak wyczyścić monety? Polecane sposoby

Numizmatyka to nie tylko kolekcjonowanie monet i nieustanne uzupełnianie kolekcji, ale również dbanie o stan wizualny monet oraz o zachowanie przez nie naturalnego jak na dany wiek wyglądy. O ile samo pozyskiwanie kolekcji nie jest problemem, o tyle odpowiednie dbanie o monety może przysporzyć każdemu nieco problemów. W tym artykule postaramy się rozwiać wątpliwości z tym związane. Zobacz, jak wyczyścić monety.

Jak wyczyścić monety?

jak wyczyścić monety

Przeczytaj również: Gra w podchody. Jak zorganizować zabawę? Jakie zadania?

Czy czyszczenie monet jest dobrym pomysłem?

Monety szczególnie te srebrne wraz z biegiem czasu pokrywają się bardzo nieprzyjemną patyną, która sprawia, że są mocno nieatrakcyjne dla oka. Powoduje to, że nie tylko wygląda nieestetycznie, ale w najbardziej drastycznych przypadkach może powodować spadek wartości.

Mimo to środowisko kolekcjonerów jest mocno podzielone co do słuszności czyszczenia monet, zwłaszcza jeśli w tym celu stosujemy domowe metody, a nie profesjonalne środki. Uargumentowane jest to głównie tym, że nieprofesjonalne podejście może w efekcie doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń, które w efekcie doprowadzą do utraty wartości.

Niemniej jednak profesjonalne podejście do czyszczenia uchroni monety przed uszkodzeniem, a odpowiednio dobrane metody pozwolą zagwarantować monetom idealny wygląd, nie wyrządzając im szkody. W tym artykule przedstawimy najlepsze domowe metody na czyszczenie monet w taki sposób, by ich nie uszkodzić, a zarazem wyeksponować ich piękno. Zobaczmy, jak sprawnie wyczyścić monety.

Jak wyczyścić monety domowym sposobem?

Pierwszą, a zarazem jedną z najbardziej babcinych metod jest użycie kwasku cytrynowego, by skutecznie pozbyć się zabrudzeń. Roztwór, który robimy z rozpuszczonego kwasku cytrynowego, ma bardzo dobre właściwości czyszczące i zmiękczające. Dzięki temu bardzo skutecznie wnika w zabrudzenia, usuwając je bez konieczności tarcia ścierką czy szczoteczką. Dzięki temu nie pojawiają się mikrorysy, które mogłyby zniszczyć strukturę monety.

Sam proces oczyszczania jest banalnie prosty i polega na zalaniu monety roztworem z kwasku cytrynowego, a następnie pozostawiamy ją tak na około godzinę. Po tym czasie wyjmujemy monetę i płuczemy pod bieżącą wodą, jednocześnie przecierając ją w dłoniach. Następnie osuszamy ją ścierką, w taki sposób, by jej nie pocierać, ale jednocześnie też nie pozostawić kropli wody. Mógłby bowiem pozostawić trwały osad, którego nie da się usunąć.
Zastanawiając się, jak wyczyścić monety domowym sposobem, nie możemy zapominać również o paście do zębów. Jak wiemy, pasta ma bardzo dobre właściwości czyszczące, a co za tym idzie – świetnie radzi sobie z zabrudzeniami i patyną. Nie możemy jednak w takich wypadkach stosować szczoteczki czy ścierki, a jedynie własne palce.

Stosowanie małej ilości pasty rozcieńczonej wodą pozwoli oczyścić monetę, a nawet nadać jej blasku. Dzięki temu, że użyjemy naszych dłoni, drobinki pasty wnikną w zakamarki monety, a tym samym nie uszkodzą jej. Mimo to bardziej wskazane jest stosowanie tej oraz innych metod wyłącznie na monetach bardzo zniszczonych, ponieważ dzięki temu mamy pewność, że nie stracimy wartościowej monety.

Konieczna wizyta u specjalisty

Trzecią metodą czyszczenia, która jest nieco bardziej delikatna i poradzimy z nią sobie nawet, jeśli jesteśmy mniej doświadczeni, jest użycie płynów do czyszczenia biżuterii. Z powodzeniem znajdziemy je w każdym sklepie jubilerskim, złotniczym, a nawet sklepach numizmatycznych.

Co do użycia, to zazwyczaj ogranicza się ono do zalania monety preparatem oraz pocierania jej palcami lub delikatnego polerowania odpowiednią do tego celu ściereczką z mikrofibry. Dzięki temu nie uszkodzimy monety, doprowadzając ją przy tym do zadowalającego stanu. Jest to bardzo istotne ze względu na delikatność srebra czy miedzi, które są bardzo podatne na odczynniki chemiczne, a co za tym idzie łatwo uszkodzić strukturę.
Istnieje jednak preparat, którego pod żadnym pozorem nie wolno użyć do czyszczenia monet. Jest to mieszanina kwasów azotowego i solnego, który jest w stanie rozpuścić nawet platynę. Moglibyśmy w ten sposób bezpowrotnie zniszczyć monety.

Jak wyczyścić monety, które są stare?

Oprócz samych metod czyszczenia numizmatów warto poznać kilka istotnych zagadnień dotyczących sposobu czyszczenia, jak i podstawowych błędów podczas czyszczenia. O to kilka z nich:
  1. Jeśli nie musisz czyścić monet, to tego nie rób. Bardzo często kolekcjonerzy szukają monet w niezmienionym stanie. Ponadto czyszczenie zawsze wiąże się z ryzykiem uszkodzenia monety, a więc jej utraty na wartości.
  2. Dobieraj sposób i intensywność czyszczenia do danej monety. Każda bowiem może być zrobiona z innego materiału, a co za tym idzie inaczej zachowywać się pod wpływem czyszczenia. Podobnie sprawa wygląda z samym metalem, z którego jest zrobiony numizmat.
  3. Poćwicz, zanim spróbujesz. Testowanie na tanich ogólnodostępnych monetach pozwala wyuczyć się pewnych nawyków, które pozwolą bezpiecznie oczyścić właściwe monety. Ponadto uszkodzenie zwykłej monety nie jest tak straszne jak strata białego kruka.
  4. Nigdy nie przesadzaj. Umiar w tak delikatnym procesie jest bardzo ważny i należy kontrolować każdy nawet najmniejszy etap, by odpowiednio szybko zaprzestać pielęgnacji.
  5. Jeśli nie masz pewności co do swoich umiejętności lub zwyczajnie boisz się, że zrobisz coś źle, oddaj monetę specjaliście. Dzięki temu moneta zostanie oczyszczona profesjonalnie.
  6. Nie stosuj czyszczenia mechanicznego. Żaden papier ścierny, szczotka czy piasek nie wchodzą tutaj w grę, ponieważ trwale niszczą one strukturę monety i sprawiają, że jest bezwartościowa.
Jeśli wiesz, jak wyczyścić monety domowym sposobem, powinieneś pamiętać, że numizmatyka wymaga cierpliwości i dokładności. Tutaj nie ma miejsca na półśrodki i niedokładność, ponieważ możemy w ten sposób stracić nasze najcenniejsze zbiory.

Ponadto zawsze uważaj również, na wszelkiego rodzaju specjalistów bez doświadczenia, których renomy nie możesz sprawdzić. Ich błędy również mogą cię kosztować równie dużo co twoje, dlatego też sprawdź opinię, zanim powierzysz swoje najcenniejsze zbiory.

Produkty do czyszczenia monet - ranking 2024

Autor: Jakub Grzelak