Zbliżający się długi weekend majowy to idealna okazja na wypad w góry, spływ kajakowy czy wyprawę rowerową. Przy ładnej pogodzie zamiast noclegu w hotelu lub schronisku można pokusić się o spanie na łonie natury. Podpowiadamy, jak wybrać dogodne miejsce na wiosenny biwak.
Poszukując miejsca na rozbicie namiotu przede wszystkim trzeba upewnić się, że nie znajdujemy się na prywatnym terenie chyba, że właściciel nie będzie miał nic przeciwko naszej obecności. Biwakować nie można na terenach należących do wojska, leżących przy granicy, w parkach narodowych, rezerwatach, szkółkach leśnych, na łąkach służących jako pastwiska czy na obszarach położonych blisko elektrowni.
Istotne jest, aby wybrane miejsce znajdowało się daleko od ruchu miejskiego oraz posiadało kawałek płaskiego i twardego terenu, na którym rozbijemy namiot. Warto wybrać lokalizację w pobliżu jeziora czy rzeki oraz tam, gdzie bez problemu można znaleźć drewno na opał. Biwak w okolicach większego skupiska drzew umożliwi rozpalenie wieczornego ogniska, które nie tylko będzie doskonałym źródłem ciepła na wypadek chłodniejszej nocy, ale także posłuży do przygotowania ciepłego posiłku.
Teren powinien posiadać naturalną osłonę przed wiatrem, np. pagórek czy skały, a także być zacieniony w godzinach popołudniowych. Jednak, ze względów bezpieczeństwa, unikajmy biwakowania bezpośrednio pod drzewami. Przy większej liczbie namiotów, warto wybrać miejsce umożliwiające rozstawienie ich w formie okręgu lub linii prostej. Łatwiej będzie nam kontrolować sytuację na biwaku.
Zanim rozbijemy namiot, należy oczyścić teren z kamieni, gałęzi i innych elementów, które mogłyby nam przeszkadzać.