Data modyfikacji:

Jak wybrać miejsce na wiosenny biwak?

Zbliżający się długi weekend majowy to idealna okazja na wypad w góry, spływ kajakowy czy wyprawę rowerową. Przy ładnej pogodzie zamiast noclegu w hotelu lub schronisku można pokusić się o spanie na łonie natury. Podpowiadamy, jak wybrać dogodne miejsce na wiosenny biwak.

Poszukując miejsca na rozbicie namiotu przede wszystkim trzeba upewnić się, że nie znajdujemy się na prywatnym terenie chyba, że właściciel nie będzie miał nic przeciwko naszej obecności. Biwakować nie można na terenach należących do wojska, leżących przy granicy, w parkach narodowych, rezerwatach, szkółkach leśnych, na łąkach służących jako pastwiska czy na obszarach położonych blisko elektrowni.

Istotne jest, aby wybrane miejsce znajdowało się daleko od ruchu miejskiego oraz posiadało kawałek płaskiego i twardego terenu, na którym rozbijemy namiot. Warto wybrać lokalizację w pobliżu jeziora czy rzeki oraz tam, gdzie bez problemu można znaleźć drewno na opał. Biwak w okolicach większego skupiska drzew umożliwi rozpalenie wieczornego ogniska, które nie tylko będzie doskonałym źródłem ciepła na wypadek chłodniejszej nocy, ale także posłuży do przygotowania ciepłego posiłku.

Teren powinien posiadać naturalną osłonę przed wiatrem, np. pagórek czy skały, a także być zacieniony w godzinach popołudniowych. Jednak, ze względów bezpieczeństwa, unikajmy biwakowania bezpośrednio pod drzewami. Przy większej liczbie namiotów, warto wybrać miejsce umożliwiające rozstawienie ich w formie okręgu lub linii prostej. Łatwiej będzie nam kontrolować sytuację na biwaku.

Zanim rozbijemy namiot, należy oczyścić teren z kamieni, gałęzi i innych elementów, które mogłyby nam przeszkadzać.

* Jeśli chcesz sprawdzić jakiś produkt, kliknij w jego zdjęcie

Autor: Sylwia Stwora
jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami?

2022-01-13
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
Jaka kurtka w góry

Kurtka w góry - jak się ubrać w góry zimą?

2021-12-25
Jak się ubrać w góry zimą? Tak jak zawsze, czyli na cebulkę. Skupmy się jednak na wierzchniej warstwie stroju, czyli kurtce. Jaka kurtka zimowa w góry będzie najlepszym rozwiązaniem? Softshell czy hardshell? A jeśli puchówka to z naturalnym wypełnieniem czy z syntetycznym? Przekonajmy się.
wycieczka w góry

Co zabrać na wycieczkę w góry?

2021-11-30
Nieważne, czy w planach masz spokojną wycieczkę w góry czy zdobywanie trudnego szczytu, aby wyprawa była bezpieczna, warto zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt i akcesoria. Zobacz, co zabrać na wycieczkę.
Jaki prysznic turystyczny kupić?

Jaki prysznic turystyczny kupić?

2021-08-12
Każdy miłośnik turystyki górskiej czy biwakowania docenia możliwość wzięcia odświeżającej kąpieli. Dobrym, a zarazem tanim sposobem na poranną czy wieczorną toa...
szlaki w tatrach

Szlaki w Tatrach. Najpiękniejsze szlaki górskie

2021-07-31
Najwyższe pasmo górskie w naszym kraju na swoją popularność zasłużyło nie tylko skupiskiem szczytów liczących sobie ponad 2000 m n.p.m. Tatry pełne są imponujących panoram, ciekawych szlaków górskich i krystalicznie czystych stawów. Jeśli planujesz swoją pierwszą wyprawę w najwyższye góry w Polsce, przekonaj się, jakie szlaki w Tatrach warto przejść.
Polecane szlaki turystyczne w polskich górach

Szlaki turystyczne w Polsce - jakie szlaki górskie warto pokonać?

2021-07-29
Planujesz wycieczkę w góry, ale nie wiesz, który szlak turystyczny wybrać? Albo może dopiero zaczynasz swoją przygodę z górskimi wędrówkami i zupełnie nie wiesz, jak się do tego zabrać? Spokojna głowa – oto krótki przewodnik, w którym w pigułce znajdziesz przegląd najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce w wybranych pasmach.