Data publikacji:

Jak wiosną ubrać się na Nordic Walking?

Pierwsze tygodnie wiosny są dobrym momentem na rozpoczęcie przygotowań do nowego sezonu. Całą zimę byłeś nie za bardzo aktywną osobą, dlatego pierwszy etap budowania formy powinien być łagodniejszy dla organizmu. Polecamy Ci Nordic Walking i podpowiadamy, jak przygotować się do treningu. Jak wiosną ubrać się na Nordic Walking? Sprawdź nasz poradnik!

Nordic Walking jest świetną formą aktywności na świeżym powietrzu. Spacer z kijami jest przyjemny, lekki, co nie oznacza, że nie jest skuteczny. Można stopniować intensywność, wprowadzać różne wariacja (np. trening interwałowy) - o skuteczności tej dyscypliny świadczy chociażby fakt, że jest stosowana przez profesjonalnych sportowców jako urozmaicenie treningu. Pierwsze tygodnie wiosny są bardzo zwodnicze pod względem pogody. Przez źle dobrany strój nasze wyjście na spacer z kijami może skończyć się silnym przeziębieniem lub bolesną kontuzją. Podpowiadamy, jak wiosną ubrać się na Nordic Walking.

Trzy warstwy

Strój na cebulkę - stara, dobra zasada. Gdy pogoda kapryśna, nie można przewidzieć, co spotka nas podczas treningu. Wybierz metodę trzech warstw. Dzięki nim utrzymasz optymalną temperaturę ciała, a kwietniowa aura nie zaskoczy Cię deszczem czy śniegiem. Zaletą tego systemu jest jego elastyczność. Żadna z warstw nie jest obligatoryjna (ew. pierwsza), możesz swobodnie je odejmować w zależności od charakteru treningu i/lub warunków panujących na zewnątrz.

Pierwsza warstwa

Wybierz bieliznę termoaktywną z szybkoschnących materiałów. Zagwarantuje termoregulację ciała i zabezpieczą przed przepoceniem.

Druga warstwa

Druga warstwa to właściwa osłona przed warunkami zewnętrznymi. Sportowe ubrania: spodnie i bluza dresowa, nie powinny krępować ruchów. Muszą zapewnić pełny komfort podczas Nordic Walkingu. Podczas treningu o wysokiej intensywności można zrezygnować z drugiej warstwy.

Trzecia warstwa

Trzecia warstwa to odpowiednia kurtka. Ważne, żeby dostosowana była do warunków panujących na zewnątrz. Lekka kurtka typu softshell lub kurtki outdoorowe będą dobrze osłaniać Cię przed wiatrem i opadami.

Buty

Buty do Nordic Walking powinny być wygodne i dobrze amortyzować wstrząsy. Wybierając swoją parę, sugeruj się rodzajem podłoża. Osoby spacerujące po twardych nawierzchniach (chodniki, asfalt), powinny poszukać butów, które lepiej pochłoną wstrząsy. Do spacerów w terenie lepszym wyborem będą buty trekkingowe. Ważne, żeby cholewka była przewiewna (stopa musi oddychać), konstrukcja buta lekka i dobrze wyprofilowana. Stopa i kostka muszą być stabilne, w przeciwnym razie Twój spacer skończy się otarciami, a przy mroczniejszym scenariuszu - kontuzjami.

Głowa, stopy, dłonie

Pamiętaj o strefach, które najbardziej narażone są na wyziębienie, a więc o głowie, dłoniach i stopach. W wyposażeniu wiosennego amatora Nordic Walking powinny znaleźć się lekkie rękawiczki (nie mogą krępować ruchów), dobre skarpetki za kostkę, czapka, szalik lub bandana.