Data publikacji:

Jak ułożyć kostkę Rubika 3 × 3? Praktyczne wskazówki

Kostka Rubika to bez wątpienia najpopularniejsza logiczna łamigłówka na świecie. Choć wydaje się, że jest z nami od zawsze, w rzeczywistości pojawiła się w sprzedaży dopiero na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, z miejsca stając się przebojem i jedną z ikon popkultury. Ułożenie kostki Rubika, zwłaszcza w błyskawicznym tempie, jest do dziś powszechnie uznawane za oznakę geniuszu, co często wykorzystują filmy i seriale. W rzeczywistości opanowanie tej sztuki nie wymaga wysokiego intelektu, a jedynie treningu i odrobiny wyobraźni przestrzennej. Podpowiadamy, jak ułożyć kostkę Rubika 3 × 3.
Sprawdź również: Jak ułożyć kostkę rubika tradycyjną?
jak ułożyć kostkę rubika 3x3

Kostka Rubika 3 × 3

Kostka Rubika 3 × 3 jest standardowym wariantem łamigłówki. Zabawka przyjmuje kształt sześcianu o brzegach mierzących 5,6 cm. Całość składa się w sumie z 26 połączonych ze sobą kostek, którymi można manipulować za sprawą specjalnej przegubowej konstrukcji. Dzięki niej możemy obracać wszystkimi warstwami gadżetu. Każda ze ścianek sześcianu ma inny kolor – biały, zielony, czerwony, żółty, niebieski lub czerwony. W sumie istnieją aż 43 tryliony możliwych kombinacji ułożenia poszczególnych elementów pojedynczej kostki. Liczba ta rośnie jeszcze bardziej, jeżeli weźmiemy pod uwagę modele mające konstrukcję 4 × 4, 6 × 6 itd.

Jak ułożyć kostkę Rubika 3 × 3 – podstawowe wskazówki

Większość osób bawiących się z łamigłówką wykonuje najczęściej dość chaotyczne i nieprzemyślane ruchy. Zazwyczaj skupiają się one na poprawnym ułożeniu kolorów tylko na jednej lub dwóch ściankach sześcianu. Strategia taka nigdy nie przybliża do osiągnięcia sukcesu. Pamiętajmy też o maksymalnej astronomicznej liczbie permutacji położenia kolorów. Nie możemy więc liczyć też na przypadkowe ułożenie Rubika, nawet jeżeli nieprzerwanie układalibyśmy kostkę przez bardzo wiele lat.
Jak zatem szybko ułożyć kostkę Rubika? Niestety nie ma tutaj drogi na skróty i nie opanujemy tej sztuki w jeden wieczór. Teoretycznie najszybszą metodą, dzięki której można zaimponować znajomym lub rodzinie, jest zapamiętanie wszystkich kroków, jakie wykonaliśmy podczas mieszania kolorów, a następnie powtórzyć je wstecz. Do dobrego efektu wystarczy ich tylko 7–10. Osoby z większym zaparciem mogą zapamiętać nawet 20 ruchów. Oczywiście to tylko magiczna sztuczka i nie ma nic wspólnego z prawdziwym rozwiązywaniem Rubika.
Jeżeli zależy nam na autentycznej metodzie, musimy skorzystać z wiedzy mistrzów Rubika. Przez lata opracowali oni tzw. algorytmy, które są zoptymalizowanym sposobem jak najszybszego sposobu na układanie łamigłówki bez względu na to, jaki jest układ wyjściowy jej kolorowych pól.
Opanowanie chociażby jednego algorytmu wymaga długiego treningu. Podczas układania zwracamy bowiem uwagę na konkretne układy poszczególnych kolorów na wszystkich ściankach, a także musimy przewidywać, jak będą wyglądać kilka kolejnych kroków na przód, co wymaga sporej wyobraźni przestrzennej.
Istnieje wiele skutecznych algorytmów Rubika, a opis każdego z nich wymagałby jednak obszernego artykułu. Twórcy metod lubią też podpierać się matematycznymi teoriami, które udowadniają skuteczność ich sposobu. Najpopularniejsze algorytmy to:
  • metoda LBL (Layer by layer),
  • metoda Rouxa,
  • metoda Fridrich,
  • metoda Petrusa.
  • Jeżeli uda nam się opanować któryś z nich, będziemy w stanie rozwiązywać łamigłówkę w ograniczonej liczbie kroków. Wiele osób idzie jednak o krok dalej i poprawia swoją szybkość, ograniczając czas spędzony nad Rubikiem do kilkunastu sekund. Entuzjaści tego typu działań konkurują ze sobą w specjalnych zawodach i mistrzostwach. Najbardziej zaawansowani zawodnicy potrafią rozwiązywać algorytm całkowicie w głowie i układają sześcian z zamkniętymi oczami, tylko po jednym spojrzeniu na jego układ.
    Zdjęcie: Envato Elements