Data publikacji:

Co zabrać na wyjazd do Egiptu?

Egipt od wielu lat jest jednym z ulubionych turystycznych kierunków. Turyści kochają ten kraj za wspaniałe zabytki, za piękną pogodę, ciepłe morze i za dobrą bazę hotelową. Co więcej, ceny za wakacyjny pobyt w Egipcie należą do umiarkowanych. Ludzie chętnie wybierają pobyty typu all-inclusive, wycieczki objazdowe lub pobyty łączone (pobyt plus zwiedzanie). Sprawdź, dlaczego warto odwiedzić kraj faraonów i co zabrać na wyjazd do Egiptu!

Co zabrać do Egiptu? Przygotuj się na wyjazd

Przygotowania do wyjazdu do Egiptu mogą zależeć od długości pobytu i wybranej formuły wypoczynku. Nawet jeśli decydujesz się na typowe all-inclusive, musisz brać pod uwagę, że całodzienne przebywanie na plaży może okazać się po jakimś czasie nudne, przez co najprawdopodobniej zapragniesz uczestnictwa w wycieczkach fakultatywnych. Zastanów się, ile pieniędzy zabrać do Egiptu. Jeśli nie planujesz wychodzić poza teren hotelu, to nie musisz martwić się o pieniądze. Egipt jednak kusi nie tylko spotkaniem ze starożytnością, ale i rozrywkami (takimi jak Jeep Safari, nurkowanie na rafach koralowych czy przejazd na wielbłądach). Od Ciebie zależy, jak spędzisz swój urlop w Egipcie. Ty decydujesz, ile chcesz wydać na wakacjach pieniędzy. Musisz wiedzieć, że każda wycieczka fakultatywna czy wstęp do muzeum niesie ze sobą dodatkowe koszty. Trudno jest jednak mówić o wyprawie do Egiptu bez zwiedzania czy korzystania z licznych atrakcji dla turystów. Sporo pieniędzy możesz zostawić u egipskich handlarzy, którzy na każdym kroku będą usiłowali Ci sprzedać pamiątki z Egiptu.
W Twojej walizce powinna znaleźć się odpowiednia ilość odzieży, bielizny, strojów kąpielowych, butów, kosmetyków (w tym olejków do opalania), a także leków, które stale przyjmujesz. Potrzebne Ci będą również leki, które pozwolą Ci przetrwać słynną „zemstę faraona”, czyli dość bolesne zaburzenia żołądkowo-jelitowe, którym może towarzyszyć gorączka. Czyli jakie leki do Egiptu? Zabierz między innymi leki przeciwbólowe i leki, które hamują biegunkę. Stałe leki zabierz w ilościach takich, jakich potrzebujesz, inaczej mogą Ci je skonfiskować na lotnisku (najlepiej miej ze sobą zaświadczenie lekarskie dotyczące konieczności przyjmowania leków). Jeśli chodzi o ubiór, to chociaż Egipt jest przyzwyczajony do turystów, staraj się nie prowokować miejscowej ludności zbyt roznegliżowanym strojem. Jest to kraj muzułmański, gdzie zbyt odkryte ciało na ulicy nie jest dobrym pomysłem. Stroje kąpielowe są oczywiście czymś normalnym na plażach, przy czym idąc do hotelowej restauracji, warto nałożyć na przykład tunikę lub koszulę. Obsługa hotelowa może nie zwracać na zbyt swobodny strój uwagi, ale w hotelach wypoczywają też Egipcjanie.
Przebywając na plaży lub jadąc na wycieczki, na przykład do Doliny Królów, zabierze ze sobą nakrycie głowy. Chroń się przez zbyt silnym działaniem promieni słonecznych, zwłaszcza jeśli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne lub jesteś osobą w starszym wieku. Do walizki możesz zabrać kapelusz, który można złożyć – nie zabierze więc on zbyt dużo miejsca, a stanowić będzie dobrą osłonę przed ostrym słońcem.

Co zabrać na wakacje do Egiptu, jeśli planujesz intensywne zwiedzanie

W Egipcie jest tak wiele zabytków, że nie da się ich wszystkich odwiedzić podczas jednego wyjazdu na wakacje. Zwiedzanie w ramach wycieczki objazdowej ma swój harmonogram, przy czym jest to zwiedzanie w bardzo szybkim tempie. Niestety, najbezpieczniej jest zwiedzać Egipt w zorganizowanej grupie turystycznej, chociaż dużo przyjemniej by było to robić bez żadnego pospiechu i zgodnie z własnym planem zwiedzania. Tak więc nie da się zwiedzać Egiptu bez komfortowego obuwia sportowego. Zabierz ze sobą buty, które są przeznaczone do tego rodzaju wędrówek. Postaw na sprawdzone marki, gdyż buty typu „no name” mogą niemile Cię zaskoczyć podczas wielogodzinnego poznawania Egiptu.
Na tego rodzaju wyprawy przydadzą Ci się dobrej jakości jeansy. Krótkie spodenki z jeansu są dobrym pomysłem, przy czym najlepiej jest postawić na długość do kolan lub rybaczki. Turyści zakładają krótkie spodenki podczas zwiedzania, ale najbezpieczniej jest je nosić w strefie hotelowej, poza nią — lepiej już długie spodnie. Jakość odzieży ma znaczenie – chodzi o to, by spodnie nie rozpadły się w trakcie wycieczki, gdyż z kupnem nowych może być problem.
Przyda się większa ilość T-shirtów, gdyż w czasie objazdowej wyprawy do Egiptu pranie może być utrudnione. Najlepiej jeśli będą to koszulki z bawełny, bez sztucznych dodatków, a także bez obraźliwych napisów i grafik. Dobrze jest spakować do walizki przewiewną odzież z długimi rękawami (na przykład z lnu), co da ochronę przed silnym słońcem.

Hurghada – co warto wiedzieć?

Hurghada to najpopularniejszy i zarazem największy ośrodek turystyczny w Egipcie. Może pochwalić się dobrą bazą hotelową dla turystów z całego świata. Miasto samo w sobie nie jest zbyt urodziwe i czyste, ale nie ono jest główną atrakcją w trakcie pobytu. Do Hurghady jeździ się na plażę. Morze Czerwone to fantastyczna sprawa, jeśli chodzi o pływanie i nurkowanie. Hurghada to świetny punkt wypadowy do realizacji wycieczek dla chętnych.

Czego nie można zabrać do Egiptu?

Musisz mieć świadomość, że nie wszystko możesz spakować do walizki czy bagażu podręcznego. Musisz zwrócić uwagę na ograniczenia dotyczące wwozu i wywozu, inaczej narazisz się na poważne problemy. Do Egiptu nie możesz zabrać leków, które mogą być uznawane za narkotyczne, narkotyków, napojów alkoholowych o pojemności większej niż 1 litr. Jeśli palisz papierosy, to nie możesz zabrać ich więcej niż 200 sztuk. W Egipcie nie możesz pochwalić się międzynarodowymi medalami sportowymi. Aresztują Cię, jeśli znajda u Ciebie jakikolwiek dron — jest on w tym kraju traktowany jako specjalny sprzęt. Musisz zgłosić celnikowi kamerę i kosztowności. Przy wyjeździe zgłoszone przedmioty trzeba okazać podczas odprawy celnej.
Zdjęcie: Envato/ antonpetrus
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.