Data publikacji:

Jakie łyżwy dla początkujących? Najlepsze rozwiązanie dla początkujących łyżwiarzy

Łyżwiarstwo jest tuż za narciarstwem najpopularniejszym sportem zimowym, które dzięki dostępowi do zadaszonych lodowisk można jednak uprawiać przez cały rok. Na rekreacyjną jazda na łyżwach decyduje się bardzo wielu amatorów, bowiem nie wymaga ona dużych nakładów finansowych ani zakupu drogiego wyposażenia, co jest zasługą względnie łatwego dostępu do wypożyczalni sprzętu. Jeżeli złapaliśmy jednak łyżwiarskiego bakcyla, zazwyczaj decydujemy się jednak na zakup własnych łyżew. Radzimy, jakich modeli powinni poszukiwać początkujący.
łyżwy dla początkujących
Wiele osób, szczególnie tych będących na początku swojej łyżwiarskiej dogi, zastanawia się, jakie łyżwy dla początkujących są najlepszym wyborem. Obecnie na sklepowych półkach znaleźć można wiele różnych modeli, dlatego osoby początkujące mogą mieć problem z wybraniem dla siebie idealnej pary. Jakie łyżwy dla początkujących są najlepsze? Czy łyżwy figurowe dla początkujących są dobrym wyborem? Czy może lepiej zdecydować się na łyżwy hokejowe dla początkujących? Oraz na jakie aspekty zwrócić uwagę podczas wybierania tego elementu wyposażenia łyżwiarza? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, warto zapoznać się z treścią poniższego artykułu. 

Łyżwy figurowe – czy nadają się dla początkujących?

Wielu początkujących łyżwiarzy na początku swojej przygody ze sportem spogląda głównie w stronę łyżew figurowych. Czy łyżwy figurowe dla początkujących to dobry wybór? Zanim odpowiemy na to pytanie, przyjrzymy się ich budowie. Jak wskazuje na to nazwa, są one przeznaczone do jazdy figurowej oraz tańca na lodzie. 
Aby ułatwić sportowcom wykonywanie skomplikowanych ewolucji i skoków, odznaczają się specyficzną konstrukcją. Są najcięższym rodzajem łyżew, bowiem duża waga zapewnia im stabilność podczas skoków oraz zwiększoną szybkość, co powinno włączać lampki alarmowe u osób stawiających pierwsze kroki na lodowej tafli. 
Wiązany sznurówkami but jest wysoki i elastyczny, nie ogranicza więc zanadto ruchów stopy. Długie i szerokie ostrze jest zakończone ząbkami pomagającymi podczas wykonywania trików. Dodatek ten może stanowić zagrożenie podczas wywrotek. Na figurówkach przyspiesza się, odpychając nogę do tyłu, a nie na boki, jak jest w przypadku innych rodzajów łyżew.
Mimo budowy przystosowanej do jazdy trikowej, łyżwy figurowe dla początkujących są solidnym wyborem. Dzięki dłuższej płozie z tyłu są znacznie bardziej stabilne, co pozwala utrzymać równowagę podczas jazdy. Amatorzy muszą jednak zwracać szczególną uwagę na technikę jazdy, zwłaszcza jeżeli ćwiczyli wcześniej na modelach innego typu.

Łyżwy hokejowe – czy nadają się dla początkujących?

Najpopularniejszą alternatywą dla łyżew figurowych są modele hokejowe. Kupno modeli tego typu poleca początkującym wielu ekspertów. Co prawda zostały one zaprojektowane z myślą o grze w hokeja, ale ich konstrukcja świetnie wpisuje się w potrzeby amatorów. 
W przeciwieństwie do sprzętu do jazdy figurowej, but jest tutaj niższy i znacznie bardziej sztywny, co w zamierzeniu chroni hokeistę przed urazami, a więc np. przypadkowym uderzeniem kijem. Na pięcie i kostce znajdziemy dodatkowe wzmocnienia, które pomogą uczącym się w utrzymaniu równowagi na lodzie. 
Płozy są tutaj węższe i krótsze, pozwalając na większą zwrotność, co ułatwia hamowanie i wykonywanie ostrych skrętów. W ten sposób pozwala też uniknąć przypadkowego zderzenia. Dodajmy, że w sprzedaży znajdziemy bardzo szeroki wybór modeli, w różnych wersjach kolorystycznych, a także wykończeniu. Ceny zaczynają się tu od ok. 200–300 złotych.

Łyżwy saneczkowe – łyżwy dla początkujących dzieci?

Jeżeli chcemy, aby nasze dziecko zaczęło jak najwcześniej przygodę z łyżwiarstwem, idealnym rozwiązaniem dla niego są łyżwy saneczkowe. Są one wyposażone w dwie równoległe do siebie płozy, co maksymalnie pomaga maluchom zachować równowagę, oswajając je z poruszaniem się po śliskiej tafli lodu. Modele te są regulowane, rosną więc z dzieckiem, a przed jazdą przypina się je bezpośrednio do buta. 

Łyżwy dla początkujących — z tworzywa czy ze skóry?

Łyżwy figurowe zawsze wykonane są ze skóry naturalnej lub skóry syntetycznej. Ich wewnętrzna wyściółka zrobiona jest z miękkiego, syntetycznego tworzywa, co zwiększa komfort podczas jazdy. Łyżwy figurowe dla początkujących wykonane ze skóry naturalnej są znacznie lepszym wyborem, ponieważ taki materiał jest znacznie bardziej trwały niż skóra syntetyczna. Niewielkim minusem, jaki mają łyżwy figurowe dla początkujących, jest okrojona gama kolorystyczna. Łyżwy figurowe znaleźć można przeważnie w kolorze białym, beżowym lub cielistym. 
Łyżwy hokejowe dla początkujących są wykonane z plastiku, a w środku znajduje się miękka wyściółka. Budowa hokejówek sprawia, że są one odporne na wiele różnych uszkodzeń. Dodatkową zaletą takich łyżew jest bogata gama kolorystyczna, dzięki czemu można znaleźć łyżwy idealnie pasujące do gustu łyżwiarza. 

Jaki sposób zapięcia łyżew wybrać na początek?

Zależnie od rodzaju łyżew, można znaleźć różne typy ich zapięć. Łyżwy hokejowe dla początkujących w znacznej większości przypadków posiadają zapięcia w formie klamer. Klamry to niezwykle wygodny sposób zapięcia, ponieważ po włożeniu łyżwy wystarczy jedynie dopiąć klamerki. Wybierając łyżwy hokejowe dla początkujących, warto zwrócić uwagę na to, czy klamerki działają płynnie oraz czy są wykonane z trwałych materiałów. 
Podczas wyboru łyżew figurowych szczególną uwagę należy zwrócić na jakość sznurówek. Sznurówki muszą być na tyle mocne, aby przetrwały wielokrotne wiązanie i dociskanie bez ryzyka przerwania. Podczas sznurowania łyżew figurowych należy zadbać o to, by były one dobrze dopasowane do stopy, ponieważ zbyt luźne zawiązanie sznurówek może skutkować przykrymi konsekwencjami.
Zdjęcie: Envato Elements