Data modyfikacji:

Jak kupować kije do trekkingu?

Bezpieczeństwo oraz komfort w czasie wędrówek po trudnodostępnych i egzotycznych miejscach jest niezwykle ważne, dlatego decydując się na trekking trzeba wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Radzimy, na co zwrócić uwagę kupując kije do trekkingu.

Tereny oblodzone, pustynne, podmokłe bagna czy strome podejścia górskie sprawiają, że kijki trekkingowe muszą mieć przede wszystkim odpowiednią długość. W ten sposób odciążymy kolana i kręgosłup, a także zapewniamy sobie równomierne rozłożenie masy ciała. Na rynku znajdziemy modele teleskopowe, czyli z regulowaną długością, co pozwala dopasować rozmiar sprzętu do warunków, w których planujemy wyprawę. Ponadto łatwo je transportować, gdyż można je złożyć. Przy schodzeniu łatwo zmniejszymy ich długość, natomiast przy wchodzeniu w górę – podwyższymy.

Wybierając kije do trekkingu należy zgiąć rękę w łokciu pod kątem prostym i zmierzyć odległość między górną powierzchnią dłoni a podłożem. Aby czuć się w pełni komfortowo i bezpiecznie, najlepiej dobierać kijki w obuwiu, w którym zamierzamy wybrać się na wędrówkę. Ważne jest, aby posiadały dwa systemy blokujące – klasyczny i zatrzaskowy.

Kolejna kwestia to rączka. Powinna być dobrze wyprofilowana i nie wyślizgiwać się z dłoni. Najlepiej sięgnąć po model z drewna korkowego lub ze specjalnej, antypoślizgowej pianki. Niezbędne są także uchwyty w postaci pasków tworzących pętlę. Oba elementy zapewniają stałe trzymanie kijka w pozycji pionowej. Innym elementem liczącym się przy wyborze sprzętu trekkingowe jest waga, co nierozłącznie wiąże się z materiałem, z którego został wykonany produkt. Najlżejsze będą kije karbonowe. Cięższe są modele aluminiowe.

Jeśli wybieramy się na trekking zimą lub w miejsce, gdzie będzie śnieg i lód, należy zaopatrzyć się dodatkowo w specjalne talerzyki służące m.in. zapobieganiu zapadania się w śniegu. Z kolei w okresie wiosenno-letnio-jesiennym warto zainwestować w mniejsze talerzyki letnie, które zapobiegną np. zahaczaniu o korzenie. Gdy zależy nam na zmniejszeniu ryzyka uszkodzenia ręki, głównie nadgarstka, można wybrać opcję z systemem antishock, który zapewni ochronę przed wstrząsami.

Autor: Sylwia Stwora

Szczyt w Karkonoszach

Polecane szlaki w Karkonoszach. Najpiękniejsze i najładniejsze w polskiej części gór

2020-07-12
Planujesz wyjazd w Karkonosze, ale nie wiesz, który szlak górski wybrać? Oto kilka najciekawszych szlaków turystycznych w Karkonoszach.
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2020-05-25
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wrotki

Wrotki czy rolki? Które wybrać?

2020-05-04
Co było pierwsze: wrotki czy rolki? Nie ulega wątpliwościom, że buty z czterema, równolegle ustawionymi kółkami pojawiły się najpierw. Później świat poznał rolki, które na długi czas zdeklasowały swoje starsze siostry. W ostatnim czasie, wrotki ponownie wracają do łask. Na co lepiej się zdecydować? Kto powinien skorzystać z szaleństw na rolkach, a komu lepiej przysłużą się klasyczne wrotki?
hokej na lodzie zasady

Hokej na lodzie: zasady, sprzęt

2019-11-21
Jeśli chcielibyście spróbować swoich sił na lodowisku lub planujecie oglądać rozgrywki NHL w telewizji, to ten tekst jest właśnie dla was. Dowiecie się z niego, jakie są zasady hokeja na lodzie oraz jakiego sprzętu potrzebujecie, żeby zacząć przygodę z tym sportem.
Jak zacząć morsowanie

Jak zacząć morsowanie? Zalety i korzyści płynące z morsowania

2019-11-19
Wciąż dziwi cię widok ludzi ubranych w stroje kąpielowe, czapki i rękawiczki, którzy ochoczo wbiegają zimą do jeziora, aby zażyć lodowatej kąpieli? Ci pozytywnie zakręceni „szaleńcy” to najprawdopodobniej członkowie klubu morsów. Ich liczba z sezonu na sezon rośnie. Moda na morsowanie to także moda na zdrowie. Poznaj zalety i zdrowotne korzyści płynące z zimowych kąpieli. Dowiedz się także jak zacząć morsowanie, przełam swój lęk i spróbuj.
Jaka kurtka w góry

Kurtka w góry - jak się ubrać w góry zimą?

2019-10-03
Jak się ubrać w góry zimą? Tak jak zawsze, czyli na cebulkę. Skupmy się jednak na wierzchniej warstwie stroju, czyli kurtce. Jaka kurtka zimowa w góry będzie najlepszym rozwiązaniem? Softshell czy hardshell? A jeśli puchówka to z naturalnym wypełnieniem czy z syntetycznym? Przekonajmy się.