Data modyfikacji:

Jak kupować kije do trekkingu?

Bezpieczeństwo oraz komfort w czasie wędrówek po trudnodostępnych i egzotycznych miejscach jest niezwykle ważne, dlatego decydując się na trekking trzeba wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Radzimy, na co zwrócić uwagę kupując kije do trekkingu.

Tereny oblodzone, pustynne, podmokłe bagna czy strome podejścia górskie sprawiają, że kijki trekkingowe muszą mieć przede wszystkim odpowiednią długość. W ten sposób odciążymy kolana i kręgosłup, a także zapewniamy sobie równomierne rozłożenie masy ciała. Na rynku znajdziemy modele teleskopowe, czyli z regulowaną długością, co pozwala dopasować rozmiar sprzętu do warunków, w których planujemy wyprawę. Ponadto łatwo je transportować, gdyż można je złożyć. Przy schodzeniu łatwo zmniejszymy ich długość, natomiast przy wchodzeniu w górę – podwyższymy.

Wybierając kije do trekkingu należy zgiąć rękę w łokciu pod kątem prostym i zmierzyć odległość między górną powierzchnią dłoni a podłożem. Aby czuć się w pełni komfortowo i bezpiecznie, najlepiej dobierać kijki w obuwiu, w którym zamierzamy wybrać się na wędrówkę. Ważne jest, aby posiadały dwa systemy blokujące – klasyczny i zatrzaskowy.

Kolejna kwestia to rączka. Powinna być dobrze wyprofilowana i nie wyślizgiwać się z dłoni. Najlepiej sięgnąć po model z drewna korkowego lub ze specjalnej, antypoślizgowej pianki. Niezbędne są także uchwyty w postaci pasków tworzących pętlę. Oba elementy zapewniają stałe trzymanie kijka w pozycji pionowej. Innym elementem liczącym się przy wyborze sprzętu trekkingowe jest waga, co nierozłącznie wiąże się z materiałem, z którego został wykonany produkt. Najlżejsze będą kije karbonowe. Cięższe są modele aluminiowe.

Jeśli wybieramy się na trekking zimą lub w miejsce, gdzie będzie śnieg i lód, należy zaopatrzyć się dodatkowo w specjalne talerzyki służące m.in. zapobieganiu zapadania się w śniegu. Z kolei w okresie wiosenno-letnio-jesiennym warto zainwestować w mniejsze talerzyki letnie, które zapobiegną np. zahaczaniu o korzenie. Gdy zależy nam na zmniejszeniu ryzyka uszkodzenia ręki, głównie nadgarstka, można wybrać opcję z systemem antishock, który zapewni ochronę przed wstrząsami.

Autor: Sylwia Stwora

Buty do tenisa ziemnego

Buty do tenisa. Jakie wybrać?

2023-03-29
Buty to obok rakiety jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty, gdyż odpowiedni wybór przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uw...
Nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach, czyli jak jeździć na łyżwach?

2023-01-11
Kiedy zbliża się zima, wrotki i rolki warto zamienić na łyżwy. Sprawa wydaje się tym łatwiejsza, że sposób poruszania się na rolkach i łyżwach jest łudząco podobny. Czy rzeczywiście rolkarze mają ułatwione zadanie, kiedy zaczynają naukę jazdy na łyżwach? Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez takiego doświadczenia?
gotowanie na ognisku

Gotowanie na ognisku – jak gotować na ognisku? Techniki gotowania na ognisku

2022-06-11
Jak gotować na ognisku? Jakie są techniki, które pozwolą nam przyrządzić wyjątkowy posiłek przy pomocy ogniska?
szwajcarski scyzoryk - co o nim wiedzieć

Scyzoryk - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

2022-04-07
Choć nie musimy już polować na dzikie zwierzęta ani własnoręcznie stawiać szałasu to w ciągu dnia zaskakuje nas mnóstwo sytuacji, w których przydałby się nam po...
wycieczka w góry

Co zabrać na wycieczkę w góry?

2021-11-30
Nieważne, czy w planach masz spokojną wycieczkę w góry czy zdobywanie trudnego szczytu, aby wyprawa była bezpieczna, warto zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt i akcesoria. Zobacz, co zabrać na wycieczkę.
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.