Data publikacji:

Jak dobrać sprzęt do nurkowania?

Nurkowanie staje się coraz bardziej popularne.  Jednak, aby rozpocząć przygodę z nurkowaniem, warto zaopatrzyć się we właściwy strój i wyposażenie. Jak dobrać sprzęt do nurkowania?

Zasadniczym elementem wyposażenia stroju nurka jest maska. Rozbudowana oferta tego rodzaju sprzętu może sprawić poważne problemy przy wyborze właściwego wariantu maski.  Maska musi być wodoszczelna i dopasowana do twarzy właściciela. Jej rolą jest umożliwienie swobodnej obserwacji podwodnego świata. Kiedy podczas nurkowania będzie dostawać się do jej wnętrza woda, nie będzie spełniała swojego zadania. Maska do nurkowania musi również zapewniać odpowiednią swobodę w okolicach nosa. Właściwie dobrana maska będzie pozwalała na swobodne oddychanie, jak też zapewniała odpowiedni dostęp do nosa (w przypadku konieczności jego chwilowego przytkania).

Jednak sprzęt do nurkowania to nie tylko maska. Przy wyborze fajki do nurkowania warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonana. Powinien być dosyć wytrzymały. Poza tym im krótsza rurka fajki, tym lepiej. Dodatkowo niewielka średnica fajki (ok. 2,5 cm) i prosty kształt zapewnią właściwe warunki do oddychania. Doposażenie fajki w ustnik i zaworki sprawi, że sprzęt do nurkowania będzie nie tylko funkcyjny, ale też komfortowy.

Kolejną rzeczą, jaką powinien kupić początkujący nurek, są płetwy. Ze względu na możliwość wykorzystania ich w każdych warunkach, polecane są płetwy paskowe wraz z butami neoprenowymi. Chronią stopy przed zimnem i umożliwiają ewentualne chodzenie. Rozmiar płetw i butów odpowiada rozmiarowi codziennego obuwia. Im bardziej dopasowane, tym sprzęt do nurkowania lepiej będzie spełniał swoje zadanie.

Wszyscy Ci, którzy obawiają się chłodu wody, powinni pomyśleć o zakupie specjalnej pianki do nurkowania. Te wykonane z elastycznego neoprenu nie krępują ruchów i  zapewniają odpowiednią ochronę przed utratą ciepła. Grubość pianki należy dobrać do warunków nurkowania – im wody chłodniejsze, tym grubsza powinna być jej warstwa.

Autor: Marta Błeszyńska