Data modyfikacji:

Jak dobrać rozmiar rolek?

Rolki, zaraz obok roweru, są najpopularniejszą formą przemieszczania się z punktu do punktu. Mówimy oczywiście o metodach, które nie wykorzystują pojazdów samochodowych. Jazda na rolkach może być formą spędzania wolnego czasu, rekreacji, ale też sportu. Istnieje wiele rodzajów rolek, głównie różniących się zastosowaniem. Inne rolki założymy do szybkiej jazdy torowej, inne do miejskiego poruszania się, a jeszcze inne do trenowania i jazdy po rampach i w skateparkach. Jak dobrać rolki, aby spełniły one swoją funkcję, a my, jako użytkownicy, nie przepłacili i mogli z nich jak najdłużej korzystać?
jak dobrac rozmiar rolek

Jak dobrać rolki?

Wiele osób zakupujących rolki w sklepach stacjonarnych pyta o poradę sprzedawcę. Nie jest to zły sposób, jednak pamiętać należy, że osoba sprzedająca nie zawsze musi znać się na konkretnym towarze. Warto zatem samodzielnie poznać kilka ważnych punktów, które znacznie ułatwią dobór odpowiednich dla nas rolek.

Znaczna część modeli rolek posiada anatomiczną budowę buta wewnętrznego. Oznacza to, że konstrukcja wkładki dopasowana jest do kształtu stopy. Buty wewnętrzne wyposażone są w dodatkowe systemy pomagające lepiej dopasować się stopie oraz zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa. Źle dobrany rozmiar rolki powodować będzie złe ułożenie stopy w bucie wewnętrznym, co znacznie obniży komfort z jazdy na rolkach. O ile za małe rolki dość jasno dadzą znać, że nie są odpowiednim rozmiarem, o tyle w przypadku większych musimy upewnić się, że but wewnętrzny nie jest dużo za duży dla użytkownika. Za duży rozmiar rolek spowoduje nienaturalne ułożenie stopy oraz przesuwanie się jej wewnątrz buta w czasie jazdy. Wpłynie to na wygodę, a przede wszystkim na brak kontroli podczas jazdy. Nie warto kupować za dużych rolek „na zapas” ponieważ zużywają się one znacznie szybciej, ze względu na złe dopasowanie, niż dobrze dobrane modele.

Jak wybrać odpowiedni dla siebie rozmiar rolek?

Najbardziej polecanym sposobem, na sprawdzenie rolek jest ich fizyczne przymierzenie, szczególnie, kiedy dawno lub nigdy na nich nie jeździliśmy. Wtedy zamawianie rolek przez internet prawdopodobnie zakończy się nieudanym zakupem. Są sposoby, które pozwalają zdalnie określić potrzeby klienta wobec rolek oraz pomagają dobrać mu odpowiedni model, jednak nic nie zastąpi fizycznego odczucia mierzonych osobiście rolek.

Kupując rolki, zawsze mierz obie. Stojąc w jednej rolce, podświadomie przenosimy ciężar ciała na nogę, która nie ma założonej rolki. Warto zwrócić uwagę na rodzaj zabezpieczenia stopy w bucie wewnętrznym. Tylko odpowiednie zapięcie klamry rolki pozwoli na prawidłową stabilizację stawów, ale też ochroni nasze nogi przed niepotrzebnymi kontuzjami. Dlatego mierzy się rolki dobrze zapięte i zasznurowane.

Po założeniu i prawidłowym zapięciu obu rolek na naszych nogach, sprawdzić trzeba poruszanie się w nich. Najlepiej ustawić się w pozycji jak do zjazdu. Pozycja zjazdowa to przede wszystkim delikatnie ugięte nogi, aby obniżyć środek ciężkości. Staw skokowy przechylamy do przodu, co daje nam efekt cofniętej pięty. Odpowiednio dopasowane do nas rolki nie powinny w tej pozycji tracić kontaktu ze stopą, a przy wyprostowanych palcach powinno czuć się zarówno przód, jak i tył buta wewnętrznego. W przypadku zamawiania rolek z internetu pamiętać należy o 14-dniowym prawie do zwrotu, gdyby okazało się, że rozmiar jest nieodpowiedni. Wielu producentów na swoich stronach internetowych zamieszcza tabele rozmiarowe z wymiarami stopy, co może okazać się bardzo pomocnym narzędziem.

Czy rodzaj i budowa rolek ma znaczenie?

Wspomnieliśmy na początku, że istnieje kilka rodzajów i modeli rolek, przeznaczonych do różnego ich użytkowania. Wybór odpowiedniego rodzaju zależy od naszych preferencji jazdy i umiejętności. Konstrukcja buta wewnętrznego sprawia, że stopa w każdym modelu czuje się inaczej. Na początku przedstawimy budowę typu hardboot. Ich konstrukcja opiera się głównie na twardej, często plastikowej skorupie zamocowanej do rolek na stałe. Istnieją modele z możliwością manipulacji rozmiarem o około 2 centymetry w każdą stronę od długości pierwotnej rolki. Zmiana długości buta może przydać się szczególnie w młodym wieku, kiedy nasze ciało jeszcze dojrzewa i zaobserwować można zwiększający się rozmiar stopy. Kolejnym rodzajem są rolki z butem typu softboot. Konstrukcja skupia się na mocnym szkielecie rolki, który zapewni jej odpowiednią sztywność, cała reszta buta natomiast składa się z miękkich, elastycznych materiałów. Mierzenie odmiennych od siebie rodzajów butów może się od siebie różnić. W twardym czuć będzie ucisk na palce. W miękkim za to możemy próbować mierzyć odpowiednią długość poprzez uciskanie czubka butów i sprawdzenie, gdzie kończą się palce, ewentualnie włożenie palca dłoni za piętę przy maksymalnym wepchnięciu stopy w stronę czubka.

Rolki w zależności od stylu jazdy różnić się będą wielkością kółek, ale i rodzajem zabezpieczenia buta i jego wiązaniem. Rolki najlepiej dobierać pod swoje potrzeby, a nie na podstawie mody. Sztywne, szerokie rolki przeznaczone na rampy niekoniecznie sprawdzą się na miejskich ulicach, za to delikatne, elastyczne modele do jazdy torowej nie odnajdą się w skateparkach.