Data publikacji:

Jak dobrać narty biegowe?


Gdy zbliża się sezon zimowy, coraz chętniej wypatrujemy różnych aktywności sportowych, które na nas czekają. Jedną z najczęściej wybieranych jest narciarstwo biegowe. Możemy wybrać się na nie, gdy w pobliżu znajduje się odpowiednio zaśnieżona ścieżka, a my akurat mamy ochotę na przebieżkę. Choć to szczególnie popularna dyscyplina w Skandynawii, to w Polsce również zdobywa coraz więcej zwolenników. Sprawdźmy więc, jak dobrać narty biegowe, by nasza zabawa była nie tylko przyjemna, ale i bezpieczna.
narty

Jak dobrać narty biegowe?


Jeśli ferie planujemy spędzić na stoku, to przed nami poważne zakupy. Przy wyborze nart biegowych można dostać zawrotu głowy. Mamy tak wiele możliwości, że aż trudno określić, która z nich będzie dla nas najlepsza. Warto więc iść krok po kroku, aż szczęśliwe dotrzeć do mety.

Podstawową kwestią, na którą musimy zwrócić uwagę, jest poziom naszej jazdy. Jeśli jeszcze nigdy nie jeździliśmy lub mamy niewielką wprawę, najlepszą opcją będą narty turystyczne. Dla osób doświadczonych, które traktują sport rekreacyjnie i chętnie spędzają czas na świeżym powietrzu, najlepsze będą narty sportowe. Mamy jeszcze trzecią opcję: biegówki wyczynowe, dedykowane sportowcom i miłośnikom, którzy jeżdżą regularnie i w sposób profesjonalny.

Oczywiście w zależności od stylu nart, które kupimy, uzależniona jest również ich kwota. Wpływają na nią wykonanie samych biegówek oraz ich parametry techniczne.

Przeczytaj również: jakie są rodzaje nart.

Biegówki przy różnym stopniu zaawansowania


Biegówki turystyczne są dedykowane amatorom, którzy dopiero uczą się jeździć lub jeżdżą rzadko. Są one wolniejsze niż opcje profesjonalne, ale umożliwiają swobodne poruszanie się już przy pierwszej jeździe. Choć nie odnajdą się przy skomplikowanych ruchach, to idealnie nadają się na spokojną przebieżkę. Narty są szerokie, co gwarantuje większą równowagę i poczucie bezpieczeństwa. Czujemy się na nich pewnie i stabilnie.

Biegówki sportowe są opcją pomiędzy nartami dla amatorów i wyczynowców. Nadają się dla osób, które potrafią już jeździć i czują się pewnie na nartach. Są o wiele szybsze, niż biegówki turystyczne, węższe i twardsze. Odnajdą się na szybkich przejazdach, gdy mamy ochotę na intensywny wysiłek. Możemy również wykorzystać je do sporadycznych udziałów w zawodach. Choć są droższe od nart turystycznych, to ich cena nadal pozostaje przystępna.

Mamy jeszcze opcję nart wyczynowych, które są dedykowane sportowcom wyczynowcom. Są wąskie, twarde, szybkie i pozwalają na wykonywanie bardzo precyzyjnych ruchów. To rozwiązanie dla osób posiadających własną technikę jazdy i pewnych swoich możliwości.

Narty dla dzieci, kobiet i mężczyzn


Poszukując dobrych nart, musimy również kierować się swoimi predyspozycjami fizycznymi. Na inne parametry zwrócą uwagę panie, na inne panowie, a na jeszcze inne dzieci. Podstawowym kryterium, które sprzedawca zawsze bierze pod uwagę, jest wzrost oraz wiek kupującego. Każdy producent posiada tabele, na podstawie których można wybrać najbardziej optymalne modele. Sęk w tym, że narty są twarde i mogą być ciężkie. Jeździec musi mieć siłę, by odpowiednio na nie nacisnąć i wprawić je w ruch. Twarde narty proponowane są sportowcom doświadczonym, którzy mają rozwinięte mięśnie odpowiadające za nacisk. Natomiast lżejsze biegówki proponuje się amatorom i jeżdżącym sporadycznie.

Podczas wybierania nart bierze się również pod uwagę wzrost narciarza. Pamiętajmy, że im dłuższa narta, tym trudniej się na niej poruszać oraz nią manewrować. Biegówka nie powinna przekraczać więcej niż 30 cm ponad wzrost jeżdżącego. Po przekroczeniu tej granicy możemy mieć problem z jazdą.

Kupując narty dla dzieci, najlepiej zdecydować się na klasyczne modele dedykowane maluchom. Tutaj jednak pamiętamy o tym, by ich długość była większa o maksymalnie 15 cm niż wzrost dziecka. Początkowo mały narciarz będzie się uczył szurać nogami, więc nie potrzebuje bardziej profesjonalnych rozwiązań. Gdy nauczy się już dobrze jeździć i będzie mieć blisko 10 lat, możemy wziąć pod uwagę takie same kryteria, jakie bierzemy przy zakupie nart dla osoby dorosłej:

Narty biegowe a sposób konserwacji


Podczas zakupu nart musimy również zwrócić uwagę na sposób ich konserwacji. By móc prawidłowo z nich korzystać, musimy mieć poślizg. Mamy do wyboru kilka opcji. Pierwsza z nich to narty z gładkim ślizgiem, które proponuje się głównie doświadczonym narciarzom. Tutaj wykorzystujemy smar narciarski oraz wosk, które nanosimy na konkretne fragmenty nart. To konieczne, by można z nich korzystać. Choć to czasochłonne, dla niektórych sportowców stanowi przyjemność.

Drugą opcją jest wybór nart biegowych z łuską, czyli wyciętą płytką na środkowej części, która w wyglądzie przypomina rybie łuski. Takie rozwiązanie umożliwia pełny poślizg w trakcie przejazdu. To dobre rozwiązanie dla początkujących osób, które boją się szybkich prędkości i nie chcą brać udziału w stromych zjazdach. Łuski spowalniają ruch, ale ułatwiają odbicie, co może być doceniane przez osoby niedoświadczone.

Ostatnią możliwością są biegówki z paskami moheru. Tutaj nie stosujemy żadnych smarów i nie mamy wyciętych łusek. Na środku pojawia się pasek z moheru, który blokuje nartę, umożliwiając jej zahamowanie oraz sprzyja dobremu wybijaniu się. To rozwiązanie nie tylko dla amatorów, ale i sportowców. Takie narty zapewniają wysokie tempo. Jeśli chcemy jeszcze je zwiększyć, możemy dodatkowo nasmarować czubek. To nowoczesne rozwiązanie, które często jest wybierane przez profesjonalnych sportowców. Pasek jest trwały i łatwy w konserwacji, a gdy już się zużyje, samodzielnie możemy go wymienić.
Autorka: Aleksandra Bartosik
Autor: Aleksandra Bartosik