Data publikacji:

Hulajnoga wyczynowa do 1000 zł - jaką wybrać?

Hulajnogi są od dawna stałym widokiem na ulicach polskich miast. Pojazdy te upodobali sobie zarówno dorośli, jak i dzieci, którzy korzystają z nich jako alternatywy dla rowerów. Hulajnogi służą jednak nie tylko do jazdy rekreacyjnej, mają one bowiem równie zwolenników wśród fanów adrenaliny oraz sportów wyczynowych. Aby skutecznie wykonywać triki oraz sztuczki niezbędna jest jednak specjalna wyczynowa wersja pojazdu. W artykule radzimy, jak wybrać hulajnogę wyczynową do 1000 złotych.
huljanoga wyczynowa do 1000 zł

Hulajnoga wyczynowa do 1000 zł – co powinniśmy wiedzieć

Choć z hulajnóg wyczynowych można korzystać podczas codziennej jazdy po mieście, nie zostały one zaprojektowane do tego celu i pod względem komfortu będą ustępować uniwersalnym pojazdom. Ich potencjał i możliwości wykorzystamy jednak w skate parkach oraz podczas wykonywania skoków lub imponujących trików, które szybko uszkodzą zwykłe modele.
Hulajnogę wyczynową wyróżnia kilka podstawowych cech budowy. Po pierwsze, ich konstrukcja jest bardzo prosta, pozbawione są więc amortyzatorów błotników, regulowanych kierownic, hamulców oraz innych elementów mechanicznych, które szybko uległby uszkodzeniu podczas intensywnej jazdy. Hulajnogi odznaczają się też bardzo niskim profilem, za który odpowiadają bardzo twarde i niewielkie kółka; są one zazwyczaj mniejsze o kilkanaście procent od tych montowanych w standardowym sprzęcie.

Na co zwracamy uwagę przy zakupie hulajnogi wyczynowej do 1000 złotych

Czy dostaniemy dobrą hulajnogę wyczynową w cenie do 1000 złotych? Odpowiedź brzmi tutaj – jak najbardziej, tak! W tym zakresie cen znajdziemy markowy sprzęt dla początkujących i bardziej zaawansowanych użytkowników, a także hulajnogi dla młodszych użytkowników. Z racji prostej konstrukcji, hulajnogi wyczynowe nie należą do specjalnie drogich, zwłaszcza jeżeli porównamy je z modelami typowo uniwersalnymi i miejskim. Ponieważ wybrany przez nas pojazd będzie wystawiony na spore przeciążenia oraz częste upadki, powinniśmy zwrócić uwagę na jakość wykonania jego wszystkich elementów.

Podest hulajnogi wyczynowej do 1000 zł

Pierwszym kluczowym komponentem hulajnogi wyczynowej do 1000 złotych, na który warto zwrócić uwagę jest jej podest, bardzo często określany też angielską nazwą „deck”. Ponieważ podczas jazdy spoczywają na nim nasze stopy, powinien on zapewniać im jak najlepszą przyczepność. Dba on nią specjalna warstwa ziarnistego materiału tzw. griptape, którą można wymieniać po wytarciu, a nawet dobrać odpowiednią taśmę do własnych preferencji. Niektóre decki posiadają otwory lub wycięcia, które obniżają ich wagę i ułatwiają trikową jazdę.
Długość decku dobiera się w zależności od przeznaczenia hulajnogi. Tradycyjnie, długie podesty sprawdzają się lepiej podczas wykonywania tzw. grindów, a więc jazdy na po poręczach lub krawędziach (np. schodów). Krótkie podesty ułatwiają z kolei wykonywanie skoków i akrobacji, bowiem dzięki bardziej kompaktowym wymiarom pojazdu jadący zachowuje większą kontrolę w powietrzu.

Kółka hulajnogi wyczynowej do 1000 zł

Jak już wspomnieliśmy, kółka w hulajnogach wyczynowych są wyraźnie mniejsze niż w modelach uniwersalnych, co zapewnia większą szybkość pojazdowi. Mają one zazwyczaj średnice 10, 11 i 12 centymetrów. W dobrych hulajnogach do 1000 złotych kółka są dobrane optymalnie do wykonywanie ewolucji, powinny to być jak najbardziej wytrzymałe modele, które w skali twardości posiadają oznaczenie 88A lub wyższe. Nie tylko wolniej się zużywają, ale także są odporniejsze na jazdę po trudnym terenie.

Łożyska hulajnogi wyczynowej do 1000 zł

Nie tylko kółka decydują o szybkości i stabilności jazdy. Spory wpływ na nią mają także łożyska, do których są one przymocowane. Prędkość oraz efektywność łożysk opisuje skala ABEC. Najlepsze hulajnogi wyczynowe do 1000 złotych będą posiadać łożyska ABEC 7 lub ABEC 9. Warto jednak pamiętać, że na skrócenie żywotności nawet najbardziej wytrzymałych egzemplarzy wpływa wilgoć, pył i kurz. Hulajnogami do trików nie powinniśmy więc poruszać się w po mokrych i mocno zapylonych trasach.

Materiały i waga hulajnogi wyczynowej do 1000 zł

Istotne podczas wyboru hulajnogi są również materiały, z jakich została wykonana oraz jej waga. Zaleca się wybór modeli z wytrzymałych stopów aluminium i stali, wykazujących się odpornością na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne. Do trikowej jazdy zaleca się pojazdy o wadze nie przekraczającej ok. 3,5 kilograma. Dla dzieci zaleca się najlżejsze modele.

Dobieramy hulajnogę wyczynową do wzrostu do 1000 zł

Ze względu na brak regulacji kierownicy, hulajnogi wyczynowe powinny być jak najlepiej dobrane do wzrostu użytkownika. Zbyt duży lub mały jednoślad utrudni wykonywanie trików oraz udanych skoków. Na szczęście producenci zaznaczają wyraźnie do jakiej grupy wiekowej skierowany jest konkretny pojazd. Wysokość hulajnogi mierzona jest od podłoża do szczytu kierownicy. Dla dzieci do 10-12 roku życia przeznaczone są modele o wysokości od 70 do 80 cm. Nastolatkowie jeżdżą na hulajnogach od 80 co 85 cm, a dorośli na podobnych lub większych modelach.
Hulajnogę możemy też szybko dopasować na oko. Stajemy w pozycji wyprostowanej na podeście i sprawdzamy pozycje rączek kierownicy. Nie mogą one znajdować się poniżej górnego fragmentu uda, albo powyżej biodra. Korzystanie z optymalnie dobranego sprzętu zapobiega przyjmowaniu zgarbionej pozycji i odciąży kręgosłup.
Zdjęcie: Envato Elements