Data publikacji:

Hardshell - co to jest?

Jeszcze w połowie poprzedniego wieku nie było tak łatwo radzić sobie w trudnych warunkach pogodowych. Używano materiałów, które były nieprzemakalne, ale jednocześnie nie przepuszczały powietrza, co było bardzo uciążliwe w czasie uprawiania różnych sportów. Przełomem okazały się membrany, których malutkie pory były w stanie przepuścić powietrze, ale chroniły przed warunkami atmosferycznymi. Kurtki wyposażone w tę technologię zaczęto nazywać mianem hardshell. Co to dokładnie jest i jak działa?

Polecamy: Trekking - co to jest?

hardshell

Co to jest hardshell?

Hardshell, czyli „twarda skorupa" służy do maksymalnej ochrony przed deszczem i wiatrem. Powinna to być ostatnia warstwa, którą na siebie zakładamy w czasie dalekiej drogi lub uprawiania sportu w trudnych warunkach. Pod tego rodzaju kurtkę powinno się założyć bieliznę i warstwę ocieplającą, taką jak polarowa bluza.

Tak zaplanowane zabezpieczenie ciała powinno najlepiej ochronić przed utratą ciepła i przemoknięciem. Jeśli używamy bielizny termicznej, cała wilgoć powinna być odprowadzana od ciała, a membrana w kurtce pozwoli jej na spokojne odparowanie. Jednocześnie hardshell chroni przed przemoknięciem, nawet w trakcie ulewy.

Rodzaje kurtek hardshell

Ponieważ technologia wciąż się rozwija, a ludzie szukają jeszcze lepszych rozwiązań, powstają nowe rodzaje odzieży hardshell. Najbardziej znane są modele dwuwarstwowe (dwulaminaty), w których membrana jest połączona z materiałem zewnętrznym, a w środku znajduje się siateczka, która oddziela membranę od ciała. Dwuipółlaminaty charakteryzują się nieco większą trwałością i lepszą pakownością, w ich przypadku stosuje się zamiast ochronnej siateczki natryskiwany ekran ochronny. Najlepszy jakościowo jest jednak trójlaminat, w którym stosuje się trzy warstwy: wewnętrzną, membranę i zewnętrzną. Po hardshell trzywarstwowy najczęściej sięgają alpiniści, wspinacze lub bardzo wymagający turyści.    

Wybierając hardshell, zwrócić należy uwagę na dwa parametry – nieprzemakalność oraz paroprzepuszczalność. Warto kupować kurtki, których membrana posiada przynajmniej 10000 mm (w ten sposób określa się milimetry słupa wody), a oddychalność minimum 6000 g, jednak im będzie większa, tym lepiej. Przy dużym wysiłku najlepiej sprawdzi się hardshell o paroprzepuszczalności co najmniej 15000 g.

Jak wybrać kurtkę hardshell?

Poza parametrami technicznymi jest kilka innych elementów, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie. Trzeba się zastanowić czy bardziej zależy nam na trwałości czy na lekkości i pakowności (cieńszy materiał będzie mniej odporny na uszkodzenia). Dobrze jest również przyjrzeć się regulacji kaptura, żeby była dla nas najdogodniejsza, a także liczbie oraz rozmieszczeniu kieszeni. Niezwykle istotny jest krój, który należy dopasować do planowanej aktywności, bardziej obcisły i krótszy hardshell przyda się szczególnie w trakcie biegania lub wspinaczki.

Softshell a hardshell

Zarówno softshell, jak i hardshell sprawdzają się znakomicie w trakcie wysiłku fizycznego, jednak ich zadania są różne. Softshell jest zdecydowanie bardziej elastyczny i oddychający, pozwala na dużą swobodę ruchów i dość dobrze chroni przed wiatrem. Zwykle ma cienką, ocieplającą podszewkę. Przeciętny softshell nie chroni dobrze przed mocnym deszczem, choć niektóre z nich pokryte są specjalną warstwą zabezpieczającą. Mimo to w przypadku dłuższej wycieczki i nieprzewidywalnej pogody odzież membranowa jest właściwie niezbędna i przyjemny w użytkowaniu softshell nie będzie w stanie jej zastąpić. Warto również zaopatrzyć się w odpowiednie spodnie, by zachować pełen komfort.

Z takim przygotowaniem każda wyprawa będzie udana i w pełni uzasadnione będzie powiedzenie, że nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiedni ubiór.

Autorka: Nina Nadybska