Data modyfikacji:

Czym jest Gore-Tex? Rodzaje membrany wodoodpornej

Gore-Tex (membrana) to specjalny rodzaj tkaniny wodoodpornej i wiatroodpornej. Ma ona zastosowanie przede wszystkim w produkcji wierzchniej odzieży dla osób uprawiających sport w trudnych warunkach atmosferycznych oraz osób, wykonujących znaczny wysiłek fizyczny, wynikający z charakteru ich pracy. Najczęściej z ubrań ze znakiem Gore-Tex korzystają alpiniści, żeglarze, kolarze górscy, policjanci, wojskowi czy strażacy. Spodnie, kurtki i buty oznaczone logiem Gore-Tex doskonale chronią ciało przed deszczem i wiatrem, jednocześnie umożliwiając swobodne „oddychanie”.
gore-tex

Czym jest Gore-Tex?

Oprócz produkcji odzieży technologia Gore-Tex znalazła również zastosowanie przy wyrobie m.in. osłon do radarów mikrofalowych, endoprotez naczyniowych i siatek przepuklinowych, zamienników więzadeł czy folii zabezpieczających odpady organiczne w trakcie ich biologicznej utylizacji.

Jak działa Gore-Tex?

Funkcjonowanie Gore-Texu jest oparte na półprzepuszczalnej membranie z porowatego teflonu wprasowanej w tkaninę (tzw. laminat). W tkaninie takiej występują mikroskopijnej wielkości pory. Są one znacznie mniejsze od kropel wody, jednak większe od cząsteczek pary wodnej. Taka konstrukcja chroni przed przedostawaniem się wody do środka, jednocześnie pozwala na przenikanie pary wodnej na zewnątrz (oddychanie).

Produkty wykonane w technologii Gore-Tex są przyjazne dla człowieka oraz środowiska naturalnego. Ich bezpieczeństwo jest potwierdzone m.in. przez certyfikat Standard 100 OEKO-TEX. Wszystkie zakłady zajmujące się produkcją membran Gore-Tex wdrożyły system bluesign potwierdzający ścisłą kontrolę bezpieczeństwa wyrobów dla człowieka i środowiska naturalnego.

Przeczytaj również: Co to jest softshell i jaką kurtkę wybrać

Rodzaje membrany Gore-Tex

Na rynku istnieją trzy rodzaje laminatu z membraną Gore-Tex:
  1. Laminat dwuwarstwowy – połączenie membrany z warstwą zewnętrzną. Wyróżnikiem tej grupy jest siateczka zamiast tradycyjnej podszewki. Odzież taka przeznaczona jest dla tzw. turystów okazjonalnych.
  2. Laminat dwuipółwarstwowy – połączenie membrany z materiałem zewnętrznym. W tym przypadku siateczka nie występuje, jednak po wewnętrznej stronie możemy zaobserwować cienką warstwę ochronną.
  3. Laminat trójwarstwowy – połączenie membrany z materiałem zewnętrznym i podszewką. Laminat taki daje dużą wytrzymałość produktu oraz doskonałą ochronę od deszczu i wiatru, zachowując przy tym wysokie parametry oddychania.

Buty Gore-Tex

Oferta rynkowa butów z technologią Gore-Tex jest obecnie bardzo szeroka. Należą do niej buty zimowe, trekkingowe, buty do biegania czy też obuwie miejskie. Najczęściej spotykaną i wszechstronną technologią stosowaną w butach Gore-Tex jest tzw. Performance Comfort Footwear. Występuje ona w około 90% obuwia górskiego. Według producenta jest to najbardziej wodoodporna membrana na świecie. Obuwie tego rodzaju posiada specjalnie dobraną, wyjmowaną wkładkę umożliwiającą wchłanianie wilgoci oraz zapewniającą optymalne oddychanie.

Nieco inna technologia stosowana jest w obuwiu przeznaczonym do intensywnej aktywności w miesiącach ciepłych. Buty takie producent oznacza napisem Extended Comfort Footwear. Są one pozbawione warstwy izolującej termicznie, co sprawia, że bardzo sprawnie odprowadzany jest pot, a „oddychalność” takiego buta jest ogromna. Insulated Comfort Footwear – taki napis umieszczany jest na butach Gore-Tex przeznaczonych dla osób aktywnych w górach w okresie zimowym. Posiadają one dodatkową warstwę termiczną, chroniącą stopy przed odmrożeniem.

Ostatnim rodzajem obuwia, oznaczonym przez producenta napisem Surround Footwear, są buty, w których membrana Gore-Tex działa ze wszystkich czterech stron (także od strony podeszwy). Jest to możliwe dzięki specjalnym wywietrznikom w postaci mikrokanalików odprowadzających pot od strony cholewki i podeszwy. Obuwie tego typu rekomendowane jest do użytku w miesiącach ciepłych, przy temperaturze sięgającej nawet powyżej 30 stopni Celsjusza.

Odzież Gore-Tex

Kurtki

Technologia Gore-Tex znalazła zastosowanie w produkcji odzieży sportowo-turystycznej. Bardzo szeroka jest gama kurtek do biegania, chodzenia po górach czy też kurtek miejskich. Każda z nich jest stworzona, żeby zapewnić jak największą ochronę przed deszczem, śniegiem i wiatrem, zapewniając jednocześnie wysoki poziom „oddychalności” oraz komfortu.

Spodnie

Technologia Gore-Tex jest wykorzystywana z dużym powodzeniem w produkcji spodni trekkingowych. Używanie takich spodni rekomendowane jest zwłaszcza jesienią i zimą, podczas długich wędrówek po górach, gdzie nietrudno o niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Rękawice

Rękawice z membraną Gore-Tex są wygodne, ciepłe i niezawodne. Technologia użyta przy ich produkcji zapewnia doskonałą ochronę przed deszczem i wiatrem. Rękawice takie są szczególnie polecane w czasie intensywnego wysiłku. Doskonale zdają też egzamin na nartach lub łyżwach, w czasie trekkingu z kijkami oraz podczas zwykłego biegania. Niektóre rękawice Gore-Tex umożliwiają obsługę telefonu lub innego urządzenia dotykowego.

Jak dbać o odzież Gore-Tex?

Bardzo ważne jest, aby w przypadku odzieży wyprodukowanej z zastosowaniem technologii Gore-Tex, stosować się do zaleceń producenta. Każdy z produktów może być prany w pralce, ale ważne jest, abyśmy stosowali środki piorące przeznaczone do prania odzieży technicznej z membraną, niezawierające żadnych zmiękczaczy. Gwarancją, że nasza kurtka czy spodnie nie utracą swoich właściwości, jest stosowanie markowych preparatów przeznaczonych dla odzieży outdoorowej.
Autor: Paweł Sadowski