Data modyfikacji:

Festiwale muzyki elektronicznej 2016

Sunrise Festival oraz Audio River w lipcu, Open'er na przełomie lipca i sierpnia, a Festiwal Tauron Nowa Muzyka w sierpniu. Lato to w Polsce aktywny okres dla fanów muzyki elektronicznej. Aby dobrze rozplanować sobie czas i móc posłuchać oraz zobaczyć jak największą liczbę ulubionych artystów, sprawdź, kiedy i gdzie w 2016 roku będziesz mieć szansę wybrać się na festiwale muzyki elektronicznej.

Przedstawiamy kalendarium tegorocznych festiwali muzyki elektronicznej. Sprawdźcie, dokąd entuzjaści wibracji bitów, niskich i wysokich tonów mogą udać się w 2016 roku. Początek imprez już w maju!

25.05.2016 Zator (Park Rozrywki Energylandia)

Energyland EDM Festival

Do największego Parku Rozrywki Energylandia mają zjechać najlepsi DJ i twórcy EDM. Jeszcze nie znamy pełnego line-upu, ale na zatorskiej scenie wystąpią m.in.: Tujamo, Vinai, Juicy M, Tom Swoon, Fafaq i Skytech. Podczas imprezy będzie można korzystać do woli z wszystkich atrakcji Parku Rozrywki Energylandia.

Pierwszy tydzień czerwca Warszawa

Orange Warsaw Festival 2016

Mamy marzec, a na temat OWF 2016 wiemy tyle, że się odbędzie. Prawdopodobny termin to początek czerwca. Nie ma jeszcze informacji dot. miejsca eventu oraz tego, kto wystąpi podczas największego festiwalu muzycznego w stolicy. Od pierwszej edycji, czyli od 2009 roku mogliśmy usłyszeć takich twórców muzyki elektronicznej jak The Prodigy, MGMT czy The Chemical Brothers. Kto pojawi się w Warszawie tym razem?

Źródło: www.facebook.com/EnergyLandia

29.06–2.07.2016 Gdynia (Lotnisko Gdynia – Kosakowo)

Open'er Festival

Wprawdzie Open'er to czterodniowa impreza osadzona w różnych klimatach muzycznych – od rocka po folk, jednak fani muzyki elektronicznej z pewnością nie będą zawiedzeni wizytą w Gdyni. Chociażby dlatego, że będą mieli szansę usłyszeć na żywo M83, projekt Anthony'ego Gonzaleza, który łączy muzykę elektroniczną z rockiem. Na opener'owej scenie pojawi się Caribou z singlem"Can't Do Without You" z ostatniej płyty "Our Love" oraz szkockie trio Chvrches, które jest jedną z najważniejszych grup synthpopowych na świecie.

8–9.07.2016 Gorlice (Gorlickie Centrum Kultury)

Ambient Festival

Impreza organizowana od 1999 roku w Gorlickim Centrum Kultury to świetna okazja do posłuchania ambientowej muzyki elektronicznej. W dużej sali teatralnej Gorlickiego Centrum Kultury, która pomieści 400 osób, znajduje się ekran kinowy. To pozwala, oprócz słuchania, również na oglądanie wizualizacji i filmów przygotowanych przez konkretnych artystów. W tym roku event rozpoczyna się 8 lipca od występu Krzysztofa Orluka, czyli more, Plexigrass, który tworzy na pograniczu muzyki ambient, eksperyment, minimal, drone. W czasie Ambient Festival 2016 zaprezentuje materiał powstały na bazie krótkich fraz dźwiękowych polskiej muzyki szantowej. Na festiwalu pojawi się też Steve Jolliffe, znany głównie z działalności w zespołach „Steamhammer” i legendarnym "Tangerine Dream”.

22–24.07.2016 Kołobrzeg (Amfiteatr ul. Fredry 1)

Sunrise Festival 2016

Największy festiwal muzyki klubowej w Polsce i jeden z dziesięciu największych eventów w Europie to w tym roku okazja do zobaczenia Steve Angello – światowej legendy muzyki elektronicznej i członka byłej grupy Swedish House Mafia. Na kołobrzeskiej scenie wystąpi też Joe Stone, który z pewnością uraczy widownię hitem "The Party" oraz R3hab z przebojem "Tiger". Sunrise Festival 2016 będzie również okazją do zobaczenia na żywo dwóch francuskich producentów Michaela Calfana oraz Martina Solveiga - weterana muzyki house.

22-23.07.2016 Cekcyn (Cekcyński GOK)

Cekcyn Electronic Music Festival (CEMF)

W 11. edycji festiwalu zagra m.in. Kondrad Kucza, który jako plastyk zajmuje się grafiką warsztatową oraz komputerową, a jako kompozytor skupia się na ambientowej muzyce elektronicznej. Jego koncert odbędzie się w piątek, 22 lipca. Podczas CEMF będzie miała też premierę płyta zespołu KOMBI. Nowością na Cekcyn Electronic Music Festival będzie Elektroniczne JAM SESSION, które będą okazją do pokazania na żywo przed szerszą publicznością swoich umiejętności.

29 - 31.07.2016 Płock (Plaża nad Wisłą)

AudioRiver

Jedenasta edycja AudioRiver będzie okazją do zobaczenia po raz pierwszy w Polsce duetu drum bassowego Sigma oraz Gorgon City - autorów takich utworów „Ready For Your Love”, „Imagination” czy „Unmissibable. Na nadwiślańskiej plaży zagra też Vrila i Voiskiego ze wspólnym projektem Vrilski i Frederica Robinsona. W puli artystów, którzy pojawią się w Płocku znajdują się również Leftfield, Sven Väth, Four Tet, Shackleton, Calyx TeeBee, Dillinja, Dub Phizix Strategy, Sterac aka Steve Rachmad oraz Jaguar Skills.

18–21.08.2016 Katowice (Muzeum Śląskie w Katowicach)

Festiwal Tauron Nowa Muzyka

Tegoroczna, 11. edycja festiwalu osadzonego w muzyce z pogranicza jazzu i muzyki elektronicznej oraz tanecznej będzie okazją do zobaczenia i posłuchania Kamasi Washingtona – saksofonisty współpracującego z Kendrickiem Lamarem, Flying Lotusem i Thundercatem, który wystąpi na zakończenie festiwalu Tauron Nowa Muzyka w sali NOSPR. W sierpniu do Katowic przyjedzie również Actress (house’owy eksperymentator), Tiga (kanadyjski producent), Kassem Mosse (niemiecki producent i DJ) i Lubomyr Melnyk (pianista z Ukrainy). Na scenie pojawi się też: Fat Freddy’s Drop, Battles, Roots Manuva, Snarky Puppy, King Midas Sound x Fennesz, Deadbeat, Kid Simius, grupa Slalom, Beneficjenci Splendoru, Floating Points Live, Oneohtrix Point Never i wielu innych cenionych artystów.

Tak wyglądała scena podczas Sensation White 2007, fot. globaltrance.pl

28.10.2016 Wrocław (Hala Stulecia)

Sensation White

Do Polski zagoszczą wszyscy artyści uczestniczący w holenderskiej edycji Sensation White, a cały event będzie podporządkowany motywowi "miasto przyszłości". Na Main Stage - Sensation White zobaczmy Above Beyond, Angelo Mike, ATB, Junior Jack Kid Creme oraz Tom Novy. Scena LECH DELUXE to miejsce, na którym wystąpią m.in. Michael Burian, Wet Fingers, Peter Pain, Hagal i Alan White. Z kolei FTB White Stage będzie gościć Menno de Jong, Nenes, San, Dj W, John Hetmond  oraz Remo.  Podczas teatralno-muzyczne show nie zabraknie charakterystycznej obrotowej sceny oraz Sensation Megamix, czyli pokazu świateł, efektów specjalnych, tancerzy i pirotechniki współgrających z muzyką przygotowaną specjalnie na to wydarzenie.

10.11.2016 Katowice (Spodek)

Mayday Poland

Datę znamy, miejsce oraz godzinę też – tegoroczne, 17. już Mayday Poland wystartuje o w czwartek, 10 listopada o godz. 17.00 i potrwa do piątku, do godz. 9.00. Kto będzie w tym roku rozgrzewał publiczność katowickiego Spodka? Tego jeszcze nie wiemy. Organizatorzy wciąż pracują nad line-upem.

Autor: Sylwia Stwora