Data publikacji:

Festiwal kolorów na świecie i w Polsce

Festiwale to wspaniała okazja do oderwania się od szarej rzeczywistości i zakosztowania świetnej rozrywki. Z pewnością najbarwniejszymi spośród tego typu eventów są festiwale kolorów, podczas których ludzie obrzucają się różnobarwnymi proszkami. To doskonała zabawa zwłaszcza dla tych, którzy chcą patrzeć na świat przez różowe okulary.

Festiwale koloru wywodzą się od hinduskiego święta religijnego, którego idea przypomina nieco nasz Lany Poniedziałek, jednak zamiast wody używane są wielobarwne, perfumowane proszki. Poprzez posypywanie jaskrawymi pyłkami, świat nabiera kolorów, co zwiastuje koniec pory zimowej w Indiach. Na świecie rokrocznie odbywa się kilkadziesiąt takich festiwali, w trakcie których ludzie łączą się poprzez wspólną zabawę.

Holi - Indie

Najsłynniejszym ze wszystkich festiwali kolorów na świecie jest Holi, czyli festiwal odbywający się w Indiach. To święto radości i wiosny, podczas którego mieszkańcy Indii oraz turyści bawią się wspólnie na ulicach miast. Charakterystyczne dla święta obsypywanie się kolorowymi proszkami nadaje szarej rzeczywistości magiczną, tęczową oprawę. Co więcej – każdy z używanych kolorów ma indywidualne znaczenie, np. zieleń symbolizuje współczucie i harmonię, a magenta pomaga pozbyć się złych nawyków.

Holi festiwal kolorów w Indiach, fot. jovenesnews.com

Mumbai Color Festival – Holandia

Zdecydowanie jednym z największych festiwali kolorów w Europie jest Mumbai Color Festival organizowany w Holandii. To wydarzenie zrzesza fanów z całego kontynentu, którzy obsypują się pyłkiem przy dźwiękach doskonałej muzyki. Spektakularne wydarzenie połączone jest z koncertami wielu znakomitych wykonawców, przy których wielobarwny tłum uczestników bawi się, tańczy oraz nawiązuje nowe znajomości, świętując nadejście lata.

Mumbai Color Festival, fot.mumbaifestival.nl

HOLI ONE Colour Festival - Londyn

Na Wyspach również odbywa się uwspółcześniona wersja hinduskiej tradycji – jest to HOLI ONE Colour Festival. Londyński event cieszy się ogromną popularnością wśród ludzi w każdym wieku. Dostępne jest na nim pięć kolorów pyłku, który kilkutysięczny tłum wyrzuca w powietrze po uprzednim wspólnym odliczaniu. Wydarzenie trwa od 12:00 do 22:00, a używany wielobarwny proszek jest w stu procentach naturalny i ekologiczny.

Festiwal Kolorów w Polsce

W Polsce festiwale kolorów mają stosunkowo krótką tradycję, jednak szturmem podbijają nasze serca. Podobno, kto raz zakosztował takiego wydarzenia, będzie chciał bywać na nim co roku. Być może z tego powodu nie dorobiliśmy się jeszcze jednego wielkiego festiwalu, lecz organizowana jest seria pomniejszych, odbywających się od maja do sierpnia we wszystkich większych miastach całego kraju. To spore ułatwienie dla wszystkich, którzy pragną się trochę ubrudzić i zakosztować doskonałej zabawy.

Festiwal kolorów w Krakowie, fot. festiwalkolorow.pl
Autor: Sylwia Stwora