Plama z żywicy pobrudziła twoje ulubione ubranie wykonane z tkaniny naturalnej, np. lnu? Taki domowy roztwór sprawdzi się idealnie do jej wywabiania. Zmieszaj oba płyny w proporcji 1:1. Delikatnie potrzyj plamę. Aby metoda była jeszcze bardziej efektywna, możesz najpierw zamrozić plamę, wkładając ubranie do zamrażarki lub korzystając z kostek lodu.
Żywica epoksydowa bywa bardzo trudna do wywabienia, dlatego w tym przypadku należy użyć czystego acetonu lub silnego rozpuszczalnika. Jeśli plama jest uporczywa i dość duża, to niestety może ci się nie udać ocalić ubrania – do jej usunięcia konieczna będzie duża ilość acetonu lub
rozpuszczalnika, a oba z nich są dość silne i nierzadko wybarwiają tkaniny.
Tak jak wspominaliśmy na początku artykułu, mamy dla ciebie materiał bonusowy. Pobrudziłeś żywicą samochód, szybę auta lub drewno, np. twój ulubiony mebel? Sprawdź, jak pozbyć się plam.
- Jak usunąć żywicę z auta?
Jeśli chcesz usunąć żywicę z karoserii, to odwiedź automatyczną myjnię. Czy to wystarczy? Niestety nie zawsze. Po takim myciu warto dokładnie obejrzeć samochód i sprawdzić, czy nie pozostały na nim jeszcze ślady żywicy. Co zrobić, jeśli mycie niedokładnie usunęło zabrudzenie? Skorzystać z gotowych preparatów, takich jak Tenzi TG Cleaner, Sonax czy Polytop Baumharzentferner. Nasącz wybranym preparatem wacik kosmetyczny, a następnie połóż go na plamę i pozostaw na kilka minut. Po tym czasie delikatnie przetrzyj wacikiem brudne miejsce. Po takim zabiegu umyj dokładnie auto. Na przyszłość warto też zabezpieczyć lakier woskiem – wtedy wszelkie trudne zabrudzenia będzie ci znacznie łatwiej usunąć.