Data publikacji:

Jak usunąć żywicę z ubrania?

Plama z żywicy nie jest najprostsza do usunięcia i zwykłe wypranie ubrania z pewnością nie wystarczy, aby się jej pozbyć. Zapraszamy do krótkiego poradnika, w którym podpowiadamy, jak usunąć żywicę z ubrania i jednocześnie go nie zniszczyć. W naszym artykule znajdziesz także mały bonus – dotyczy on tego, jak usunąć żywicę z drewna, szyby czy auta. Zachęcamy do lektury!
jak usunąc żywicę z ubrania

Przeczytaj również: Co powinna zawierać apteczka turystyczna?

Jak usunąć żywicę z ubrania?

Zastanawiasz się, jak usunąć żywicę z ubrania? Istnieje kilka skutecznych sposobów na to, aby się jej pozbyć. Sprawdź, który z nich jest najskuteczniejszy i odpowiada ci najbardziej.
  • Jak usunąć żywicę z ubrania żelazkiem?
To jeden z najpopularniejszych sposobów na pozbycie się żywicy z ubrania. Mała uwaga – ta metoda sprawdzi się wyłącznie przy usuwaniu niewielkich i niezbyt mocnych plam. Jak to zrobić? Wystarczy wyprasować plamę. Pamiętaj, aby nie prasować bezpośrednio zabrudzonej tkaniny – pod żelazko koniecznie podłóż cienką bawełnianą szmatkę. Jakiej temperatury użyć do pozbycia się plamy? Jak najwyższej – przed prasowaniem sprawdź metkę. Jeśli producent zaleca prasowanie w temperaturze nie większej niż 60 stopni, to właśnie takiej temperatury użyj. Na żelazku wybierz jak najprostszy program.

Jaka jest wada tej metody? Podczas prasowania żywica wnika w bawełnianą szmatkę, a czasem można ją w ten sposób tylko utrwalić w zabrudzonej tkaninie – dlatego tak ważne jest, aby w ten sposób usuwać jedynie drobne zabrudzenia.
  • Olejek herbaciany
Olejek herbaciany to naturalny rozpuszczalnik, który świetnie sprawdza się do usuwania plam z żywicy. Wystarczy wylać jego niewielką ilość na plamę, a następnie usunąć z tkaniny przy pomocy bawełnianej szmatki czy ręcznika papierowego. Dużą zaletą tej metody jest to, że olejek herbaciany nie pobrudzi ci ubrania. Obawiasz się tłustych plam? Po usunięciu plamy namocz ubranie w odplamiaczu, a następnie wypierz.
  • Zmywacz do paznokci z acetonem
Jeśli pobrudziłeś ubranie z tkaniny syntetycznej, to do wywabienia plamy użyj zmywacza. Jego niewielką ilość wylej na bawełnianą szmatkę, a następnie delikatnie, ale stanowczo, pocieraj plamę. Uważaj, aby nie trzeć ubrania zbyt mocno, ani nie zostawiać zmywacza na tkaninie dłużej niż kilka minut – w przeciwnym razie twoje ubranie może się odbarwić lub zniszczyć.
  • Zimna woda i spirytus
Roztwór z tych dwóch składników idealnie usunie plamę z żywicy. W jakich proporcjach go przygotować? 1:1, czyli 1 łyżka wody na 1 łyżkę spirytusu. Używając tego sposobu, postępuj delikatnie, tak jak w przypadku usuwania plamy zmywaczem do paznokci. Pamiętaj, aby po całym zabiegu wyprać ubranie w pralce.
  • Spirytus i terpentyna
Zrób z obu tych preparatów mieszankę i zastosuj na zabrudzone miejsce. Jakie proporcje sprawdzą się najlepiej? 3 łyżki spirytusu na 1 łyżkę terpentyny. Oczywiście zaraz po zabiegu wypierz ubranie w pralce. Możesz dodatkowo dodać do prania odplamiacz, aby cały proces usuwania plamy był jeszcze bardziej efektywny.
  • Ocet i woda
Plama z żywicy pobrudziła twoje ulubione ubranie wykonane z tkaniny naturalnej, np. lnu? Taki domowy roztwór sprawdzi się idealnie do jej wywabiania. Zmieszaj oba płyny w proporcji 1:1. Delikatnie potrzyj plamę. Aby metoda była jeszcze bardziej efektywna, możesz najpierw zamrozić plamę, wkładając ubranie do zamrażarki lub korzystając z kostek lodu.

Jak usunąć żywicę epoksydową z ubrania?

Żywica epoksydowa bywa bardzo trudna do wywabienia, dlatego w tym przypadku należy użyć czystego acetonu lub silnego rozpuszczalnika. Jeśli plama jest uporczywa i dość duża, to niestety może ci się nie udać ocalić ubrania – do jej usunięcia konieczna będzie duża ilość acetonu lub rozpuszczalnika, a oba z nich są dość silne i nierzadko wybarwiają tkaniny.

BONUS – jak usunąć żywicę z auta? Czym usunąć żywicę z drewna i z szyby samochodu?

Tak jak wspominaliśmy na początku artykułu, mamy dla ciebie materiał bonusowy. Pobrudziłeś żywicą samochód, szybę auta lub drewno, np. twój ulubiony mebel? Sprawdź, jak pozbyć się plam.
  • Jak usunąć żywicę z auta?
Jeśli chcesz usunąć żywicę z karoserii, to odwiedź automatyczną myjnię. Czy to wystarczy? Niestety nie zawsze. Po takim myciu warto dokładnie obejrzeć samochód i sprawdzić, czy nie pozostały na nim jeszcze ślady żywicy. Co zrobić, jeśli mycie niedokładnie usunęło zabrudzenie? Skorzystać z gotowych preparatów, takich jak Tenzi TG Cleaner, Sonax czy Polytop Baumharzentferner. Nasącz wybranym preparatem wacik kosmetyczny, a następnie połóż go na plamę i pozostaw na kilka minut. Po tym czasie delikatnie przetrzyj wacikiem brudne miejsce. Po takim zabiegu umyj dokładnie auto. Na przyszłość warto też zabezpieczyć lakier woskiem – wtedy wszelkie trudne zabrudzenia będzie ci znacznie łatwiej usunąć.
  • Czym usunąć żywicę z szyby samochodu?
Sprawdzi się do tego zmywacz z acetonem. Delikatnie pocieraj brudne miejsce, aż żywica zejdzie. Masz do czynienia ze świeżymi plamami z żywicy? Zastosuj benzynę ekstrakcyjną. Jeśli to nie pomoże, użyj preparatu Sonax, o którym wspominaliśmy już wyżej.
  • Czym usunąć żywicę z drewna?
Pobrudziłeś żywicą drewno, np. meble ogrodowe? Usuniesz plamę benzyną, terpentyną i 5% roztworem z sody kaustycznej. Pamiętaj, aby po takim zabiegu umyć drewno ciepłą wodą, poczekać aż wyschnie, a następnie ponownie zaimpregnować jego powierzchnię lakierem.
Od teraz nie musisz wyrzucać ubrania zabrudzonego żywicą. Wystarczy, że zastosujesz jedną z wymienionych wyżej metod – to skuteczne i co ważniejsze, sprawdzone sposoby. Żadna nie działa? Połącz kilka razem. W ostateczności możesz oddać ubranie do pralni. A ty jak radzisz sobie z plamami żywicy?
Autorka: Klaudia Borycka