Data modyfikacji:

Czołowa czy ręczna – jaką latarkę zabrać na wyprawę w góry?

Latarka jest bardzo przydatnym elementem wyposażenia w czasie wspinaczki, przemierzania górskich zakamarków czy lasów po zmroku. Powinna być poręczna i zapewniać dobre oświetlenie otoczenia. Który model latarki – czołowy czy ręczny, lepiej zabrać na wyprawę w góry?

Potrzeba posiadania wolnych rąk sprawia, że lepszym wyborem jest latarka czołowa. Składa się ona ze źródła światła (np. dioda LED, żarówka ksenonowa) oraz specjalnych pasków (z gumy lub elastycznego materiału), które pozwalają nałożyć ją na głowę lub przymocować do kasku czy czapki. Może być zasilana bateriami typu AA lub AAA bądź być wyposażona w akumulatorek.

To idealny wybór nie tylko na piesze wędrówki po trudnych pasmach, ale także na wycieczki rowerowe, trekking czy nocne marsze. Nie tylko nie zajmuje rąk, ale pozwala też oświetlać teren zgodnie z ruchem głowy oraz, z racji umiejscowienia, nie razi po oczach. Świetnie nadaje się do oświetlania przedmiotów znajdujących się bardzo blisko, np. trzymanej w rękach mapy. Warto zwrócić uwagę na to, aby miała regulowane paski, właściwy kąt oświetlenia oraz ważyła nie więcej niż 200 g.

Jednak na rynku można znaleźć także lekkie i niewielkie latarki ręczne, które bez problemu włożymy do małej kieszonki. Dodatkowo posiadają one specjalne uchwyty (np. dwustronne klipsy) lub paski umożliwiające ich przymocowanie do części garderoby, zawieszenie na szyi czy przypięcie do plecaka. Latarka ręczna sprawdzi się na pieszych wyprawach po górach, podczas biwakowania i wszędzie tam, gdzie potrzebujesz oświetlenia pod dogodnym kątem.

Ostateczny wybór między latarką czołową a ręczną należy od samego użytkownika. Jednak podczas zakupu oświetlenia warto pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, ważny jest zasięg (liczony w metrach) oraz jasność światła (podawana w lumenach). Im wyższe są te parametry, tym urządzenie jest lepsze. Dobrze, aby można było swobodnie regulować kąt padania światła. Latarka powinna być wykonana z nieprzemakalnego materiału odpornego na kurz i uszkodzenia mechaniczne. Istotny jest także rodzaj zasilania.

Autor: Sylwia Stwora
Buty do tenisa ziemnego

Buty do tenisa. Jakie wybrać?

2023-03-29
Buty to obok rakiety jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty, gdyż odpowiedni wybór przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uw...
Nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach, czyli jak jeździć na łyżwach?

2023-01-11
Kiedy zbliża się zima, wrotki i rolki warto zamienić na łyżwy. Sprawa wydaje się tym łatwiejsza, że sposób poruszania się na rolkach i łyżwach jest łudząco podobny. Czy rzeczywiście rolkarze mają ułatwione zadanie, kiedy zaczynają naukę jazdy na łyżwach? Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez takiego doświadczenia?
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2021-10-01
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2021-09-10
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?