Data publikacji:

Czekan alpinistyczny, wspinaczkowy, turystyczny – jaki wybrać?

Sprawdzi się zarówno przy wspinaczce po trudnych, pokrytych śniegiem lub lodem terenach, jak i na prostych trasach turystycznych. Jednak w zależności od celu górskiej wyprawy będzie wymagał innych parametrów technicznych i konstrukcji. Podpowiadamy, jak kupić odpowiedni czekan.

Czekan występuje w kilku wersjach, alpinistycznej, turystycznej, skitourowej lub wspinaczkowej., dlatego ważne jest, aby wpierw określić do jakich celów będzie nam potrzebny. Konstrukcja wyglądem przypomina laskę zakończoną głowicą, która z jednej strony ma dziób, a na drugim końcu w zależności od typu aktywności fizycznej – młotek (do wspinaczki), łopatkę (model turystyczny) albo ostrze (dry-tooling, wspinaczka lodowa czy mikst).

Czekan alpinistyczny z rakami paskowymi *

Dodatkowo, ostrza dzielą się na typ B do wypraw na lodowce oraz typ T do wspinaczki. Poza tym czekan posiada stylisko, czyli uchwyt, który zwykle jest wykonany z gumy. Może mieć kształt prostego kija lub zginać się pod różnym kątem. Może być wyprodukowany z aluminium lub włókna węglowego (głównie wspinaczka lodowa i mikstowa). Na rynku dostępne są także czekany wzbogacone o grot.

Istotną kwestią przy wyborze czekana jest długość styliska, która może wynosić od 40 do 90 cm. Najbardziej uniwersalne są modele 60-65 cm. Ogólnie przyjęło się, że czekan w ręce prostej w łokciu i przy wyprostowanej sylwetce powinien sięgać kostek. Jednak należy wziąć pod uwagę, że im bardziej strome zbocze, tym lepszy będzie krótszy model. Z kolei im mniej wymagający teren, tym konstrukcja powinna być prostsza.

Czekan z chromowanej stali *

Zwróć uwagę, czy czekan alpinistyczny posiada regulowaną pętlę nadgarstkową, która może mieć ruchomy lub nieruchomy charakter. Trudniej będzie Ci go zgubić.

* Jeśli chcesz sprawdzić jakiś produkt, kliknij w jego zdjęcie

Autor: Sylwia Stwora