Sprawdzi się zarówno przy wspinaczce po trudnych, pokrytych śniegiem lub lodem terenach, jak i na prostych trasach turystycznych. Jednak w zależności od celu górskiej wyprawy będzie wymagał innych parametrów technicznych i konstrukcji. Podpowiadamy, jak kupić odpowiedni czekan.
Czekan występuje w kilku wersjach, alpinistycznej, turystycznej, skitourowej lub wspinaczkowej., dlatego ważne jest, aby wpierw określić do jakich celów będzie nam potrzebny. Konstrukcja wyglądem przypomina laskę zakończoną głowicą, która z jednej strony ma dziób, a na drugim końcu w zależności od typu aktywności fizycznej – młotek (do wspinaczki), łopatkę (model turystyczny) albo ostrze (dry-tooling, wspinaczka lodowa czy mikst).
Dodatkowo, ostrza dzielą się na typ B do wypraw na lodowce oraz typ T do wspinaczki. Poza tym czekan posiada stylisko, czyli uchwyt, który zwykle jest wykonany z gumy. Może mieć kształt prostego kija lub zginać się pod różnym kątem. Może być wyprodukowany z aluminium lub włókna węglowego (głównie wspinaczka lodowa i mikstowa). Na rynku dostępne są także czekany wzbogacone o grot.
Istotną kwestią przy wyborze czekana jest długość styliska, która może wynosić od 40 do 90 cm. Najbardziej uniwersalne są modele 60-65 cm. Ogólnie przyjęło się, że czekan w ręce prostej w łokciu i przy wyprostowanej sylwetce powinien sięgać kostek. Jednak należy wziąć pod uwagę, że im bardziej strome zbocze, tym lepszy będzie krótszy model. Z kolei im mniej wymagający teren, tym konstrukcja powinna być prostsza.
Zwróć uwagę, czy czekan alpinistyczny posiada regulowaną pętlę nadgarstkową, która może mieć ruchomy lub nieruchomy charakter. Trudniej będzie Ci go zgubić.
* Jeśli chcesz sprawdzić jakiś produkt, kliknij w jego zdjęcie
Autor: Sylwia Stwora