Data modyfikacji:

Czekan alpinistyczny, wspinaczkowy, turystyczny – jaki wybrać?

Sprawdzi się zarówno przy wspinaczce po trudnych, pokrytych śniegiem lub lodem terenach, jak i na prostych trasach turystycznych. Jednak w zależności od celu górskiej wyprawy będzie wymagał innych parametrów technicznych i konstrukcji. Podpowiadamy, jak kupić odpowiedni czekan.

Czekan występuje w kilku wersjach, alpinistycznej, turystycznej, skitourowej lub wspinaczkowej., dlatego ważne jest, aby wpierw określić do jakich celów będzie nam potrzebny. Konstrukcja wyglądem przypomina laskę zakończoną głowicą, która z jednej strony ma dziób, a na drugim końcu w zależności od typu aktywności fizycznej – młotek (do wspinaczki), łopatkę (model turystyczny) albo ostrze (dry-tooling, wspinaczka lodowa czy mikst).

Czekan alpinistyczny z rakami paskowymi *

Dodatkowo, ostrza dzielą się na typ B do wypraw na lodowce oraz typ T do wspinaczki. Poza tym czekan posiada stylisko, czyli uchwyt, który zwykle jest wykonany z gumy. Może mieć kształt prostego kija lub zginać się pod różnym kątem. Może być wyprodukowany z aluminium lub włókna węglowego (głównie wspinaczka lodowa i mikstowa). Na rynku dostępne są także czekany wzbogacone o grot.

Istotną kwestią przy wyborze czekana jest długość styliska, która może wynosić od 40 do 90 cm. Najbardziej uniwersalne są modele 60-65 cm. Ogólnie przyjęło się, że czekan w ręce prostej w łokciu i przy wyprostowanej sylwetce powinien sięgać kostek. Jednak należy wziąć pod uwagę, że im bardziej strome zbocze, tym lepszy będzie krótszy model. Z kolei im mniej wymagający teren, tym konstrukcja powinna być prostsza.

Czekan z chromowanej stali *

Zwróć uwagę, czy czekan alpinistyczny posiada regulowaną pętlę nadgarstkową, która może mieć ruchomy lub nieruchomy charakter. Trudniej będzie Ci go zgubić.

* Jeśli chcesz sprawdzić jakiś produkt, kliknij w jego zdjęcie

Autor: Sylwia Stwora
jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami?

2022-01-13
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2021-10-01
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2021-09-10
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wrotki

Wrotki czy rolki? Które wybrać?

2021-08-13
Co było pierwsze: wrotki czy rolki? Nie ulega wątpliwościom, że buty z czterema, równolegle ustawionymi kółkami pojawiły się najpierw. Później świat poznał rolki, które na długi czas zdeklasowały swoje starsze siostry. W ostatnim czasie, wrotki ponownie wracają do łask. Na co lepiej się zdecydować? Kto powinien skorzystać z szaleństw na rolkach, a komu lepiej przysłużą się klasyczne wrotki?
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?