Data modyfikacji:

Co robić na kwarantannie? Pomysły na spędzenie czasu na kwarantannie

 Jeżeli jesteś osobą, która właśnie wróciła z zagranicy i nie jest zaszczepiona lub jest zakażoną Covid-19, miała kontakt z osobą zarażoną, najbliższe 14 lub 7 dni (po uzyskaniu negatywnego testu) spędzisz na obowiązkowej kwarantannie. Myśl o izolacji domowej prowokuje proste pytanie: co robić na kwarantannie?
wolny czas na kwarantannie
Pytanie wydaje się zasadne i wywołuje pewne obawy. One jednak znikną, kiedy spokojnie zastanowimy się i przygotujemy do tego czasu. Może okazać się on całkiem przyjemny, efektywny, a nawet inspirujący. Po przeczytaniu kilku podpowiedzi nie będzie żadnych co do tego wątpliwości.

Dla ciała – co można robić w domu podczas kwarantanny?

Kwarantanna to nie czas choroby, ale dobrze zapobiec temu, by żaden jej rodzaj nas nie dotknął. Nie od dziś wiadomo, że sen sprzyja zdrowiu. Warto zadbać, by był on odpowiednio długi i zdrowy, a temu sprzyja rozluźnienie i relaks ciała. Można to osiągnąć poprzez kąpiele z dodatkiem zdrowych specyfików z kategorii medycyny naturalnej, np. soli Epsom czyli siarczanu magnezu.
Idąc tym tropem, warto kompleksowo zadbać o swój dobrostan psychiczny i urodę. Służą temu wszelkie domowe zabiegi na ciało i twarz – peelingi, masaże, nawilżanie, czyli to wszystko, co można robić na kwarantannie, a wcześniej brakowało na to czasu. Zaopiekowanie się odpowiednio twarzą za pomocą pewnych przyrządów przyniesie zadowalające efekty. Użycie rollera jadeitowego do masażu sprawi, że opuchlizna i cienie pod oczami znikną, cera stanie się napięta i elastyczna, a krążenie zdecydowanie się poprawi.
Zabiegi kosmetyczne to jednak nie wszystko, co można robić w kwarantannie, by lepiej się poczuć i wyglądać. Godnym uwagi jest pomysł poprawy lub utrzymania swojej kondycji fizycznej. Jest to jak najbardziej możliwe, chociażby z pomocą zestawu hantli, które dopasowujemy do swoich możliwości:
Na ćwiczenie mięśni innych części ciała, nie tylko rąk, świetnie nadają się również gumy oporowe. Do wyboru, do koloru, do różnych wymagań i kondycji.

Dla ducha – czyli co jeszcze można robić podczas kwarantanny?

 Zmęczeni po treningu, odprężeni po kąpielach i zabiegach kosmetycznych, chętnie nadrobimy zaległości w oglądaniu interesujących filmów, seriali, dokumentów czy nawet programów rozrywkowych. Możemy również przyczynić się do podwyższenia poziomu czytelnictwa w Polsce i sięgnąć po lektury, które już od dłuższego czasu znajdują się na liście pod nazwą „koniecznie przeczytać”. Być może do nich należy bestseller Nassima Taleba „Czarny łabędź”, zmieniający postrzeganie tego, co nas spotyka, chociażby aktualnej kwarantanny?
Co jeszcze robić w kwarantannie w kontekście ducha? Słuchać relaksującej muzyki, medytować, modlić się, a może po prostu nie myśleć o niczym. Jeżeli tylko potrafimy, bo na to zdaje się w codziennym życiu brak nam nie tylko czasu, ale i umiejętności. W czasie kwarantanny możemy się tego nauczyć z licznych podcastów, których szeroki wybór znajdziemy w sieci.

Kwarantanna – początek nowej pasji?

Będąc w izolacji domowej, możemy oczywiście zamówić coś do jedzenia pod przysłowiowe drzwi, ale praktyczniej, zdrowiej i czasami taniej jest przygotować samodzielnie posiłki. Dlaczego nie odkurzyć starej książki kucharskiej i trochę poeksperymentować? Mnóstwo nowych przypisów znajdziemy również w internecie. A może okaże się, że rodzima kuchnia polska to jeszcze nieodkryty przez nas ląd?
Jeżeli kuchnia to nie nasze ulubione miejsce, warto spróbować zrobić coś zupełnie innego. Może wreszcie kwarantanna to pora na pierwsze kroki w rysowaniu malowaniu, pisaniu wspomnień czy rozwiązywaniu łatwiejszego lub trudniejszego sudoku. Gdy stracimy cierpliwość przy tych zadaniach, zawsze można chwycić za hantle.

Dbać o relacje, a zatem co robić podczas kwarantanny?

Jesteśmy istotami społecznymi, więc zbyt długie przebywanie we własnym tylko towarzystwie nie jest korzystne ani dla ducha, ani dla ciała. Musimy dbać o kontakty z bliskimi, przyjaciółmi, znajomymi. Nic nie zastąpi osobistego spotkania, ale zadowalający go substytut znajdziemy w rozmowie telefonicznej czy poprzez komunikatory internetowe. Nie musimy prowadzić „rozmów o niczym”. Wcześniej, robiąc na przykład porządek w albumach ze zdjęciami czy segregując pamiątki, jest duża szansa, że znajdziemy świetną inspirację czy wręcz pretekst do kontaktu z dawno niewidzianą osobą z rodziny lub koleżanką ze studiów.

Razem z dziećmi na kwarantannie

Jeżeli jesteśmy na kwarantannie wraz z dziećmi, nie musimy się zbyt martwić tym, że nie będziemy mieć co robić w czasie kwarantanny. Mając pod ręką kilka gier i pomysłów na zabawę, nie będzie to czas stracony, a wręcz przeciwnie. Mamy szansę przyjrzeć się zachowaniom i reakcjom dzieci, pogłębić z nimi więź i po prostu świetnie się bawić. Sprzyjają temu gry planszowe, na przykład Mattel Scrabble, odpowiednia zarówno dla dorosłych, jak i dzieci w różnym wieku. Czyli idealna gra rodzinna.
Świetnym pomysłem na spędzenie czasu z dziećmi w czasie kwarantanny są domowe teatrzyki. Przygotowania do roli, szycie kostiumów, projektowanie scenografii to na tyle zajmujące i fascynujące zajęcia, że okres kwarantanny może okazać się za krótki. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by tak bawić się również, gdy będziemy już mogli wychodzić z domu.

Porządki – last but not least

Od dokładnego sprzątania można, a nawet jest zalecone zacząć kwarantannę. Przyjemniej jest w czystym i uporządkowanym pomieszczeniu dokonywać wcześniej wspomnianych zabiegów pielęgnacyjnych, a i techniki relaksacyjne też szybciej opanujemy. Tę czynność możemy zostawić również na koniec, bo są pasje i czynności, przy których utrzymanie w ładzie domu będzie dość trudne. Dotyczy to zwłaszcza kwarantanny wspólnie z dziećmi.
Odpowiedzi na pytanie „co robić na kwarantannie?” jest całkiem dużo i każdy znajdzie tę odpowiednią dla siebie. Jedno jest pewne – aby się nudzić w tym czasie, naprawdę trzeba się postarać.
Autorka: Barbara Mucha