Wygodne buty i mapa z wyznaczonymi punktami kontrolnymi to podstawowe wyposażenie każdego uczestnika biegu na orientację. Co jeszcze potrzeba, aby sprawnie pokonać trasę, niezależnie od tego czy jesteś zaawansowanym biegaczem, czy też rozpoczynasz swoją przygodę z tego typy aktywnością fizyczną?
Celem biegu na orientację jest pokonanie w możliwie jak najkrótszym czasie wyznaczonej trasy, na której znajdują się tzw. punkty kontrolne. Podstawą do przemieszczania się po wcześniej nieznanej drodze jest kolorowa mapa topograficzna, zawierająca jak najwięcej szczegółów z terenu, w obrębie którego będzie się poruszać. Najważniejsze są punkty kontrolne, które musisz zaliczyć w określonej kolejności. Natomiast sposób pokonania trasy zależy od Ciebie. Ważne jest, abyś umiał „czytać” mapę. Obecność w danym punkcie kontrolnym potwierdza się poprzez zapis na specjalnym chipie lub papierowej karcie startowej.
Buty do BnO muszą być wygodne, wodoodporne (z membraną Gore-Tex) oraz mieć antypoślizgową podeszwę lub być wyposażone w kolce. Powinny też zapewniać dobrą wentylację i amortyzację stopy. Również strój powinien w pełni chronić przed deszczem i wiatrem, a jednocześnie dobrze odprowadzać wilgoć na zewnątrz (również Gore-Tex). W zimniejszych porach roku warto zaopatrzyć się w bieliznę termoaktywną.
Kolejnym elementem wyposażenia w biegu na orientację jest kompas. Wybierz model, który będzie poręczny, lekki, a jednocześnie precyzyjnie i szybko wyznaczy kierunek. Najlepiej postawić na kompas, który nie będzie angażować palców, np. w formie zegarka czy tzw. norki na palec.
Niezbędna jest też karta startowa, która coraz częściej ma formę chipu elektronicznego, zakładanego na palec. Służy do weryfikacji obecności w punkcie kontrolnym. Można go kupić lub zdecydować się na wypożyczenie u organizatora biegu. Jeśli bieg na orientację odbywa się nocą, niezbędne będzie oświetlenie, np. latarka czołowa.