Rodzaj nawierzchni, jaka znajduje się na korcie determinuje zachowanie się piłki, a tym samym wpływa na styl gry. Warto wiedzieć, jakie cechy charakterystyczne posiada kort ceglasty, trawiasty, halowy oraz twardy.
Kort ceglasty, częściej określany mianem ziemnego, pokryty jest mączką ceglaną, która nadaje mu charakterystyczną, czerwoną barwę. W Ameryce można spotkać się z kortami o szarym zabarwieniu. Na tego typu nawierzchni gra się wolniej, ponieważ piłka po zetknięciu z szorstkim podłożem odbija się z mniejszą prędkością, ale za to wysoko. Daje to więcej czasu na dobiegnięcie do piłki oraz odpowiednie ustawienie się do odbicia. Mączka umożliwia wykonywanie tzw. poślizgów. Grając na korcie ziemnym liczy się wytrwałość i cierpliwość, ponieważ mecze zwykle trwają bardzo długo i kosztują zawodników sporo wysiłku. Na kortach ceglastych rozgrywany jest m.in. French Open.
Kort trawiasty może być pokryty naturalną trawą o różnej wysokości lub jej syntetycznym odpowiednikiem. Gra na tego typu nawierzchni toczy się szybko, ponieważ piłka podlega mniejszemu tarciu przez co odbija się stosunkowo nisko, co przekłada się na krótkie wymiany i większe trudności w jej odbiorze. U gracza liczy się szybkość, czas reakcji i precyzja. Zwykle najlepiej na korcie trawiastym radzą sobie wysocy zawodnicy dysponujący silnym serwisem oraz dobrze grający przy siatce. Na korcie pokrytym trawą zmagają się tenisiści w trakcie Wimbledonu.
Korty halowe zwykle pokryte są specjalną nawierzchnią dywanową w postaci np. wykładziny flisowo-igłowej, wielowarstwowej wykładziny syntetycznej z tworzywa sztucznego z elastyczną gąbką, wykładzin wzorowanych na sztucznej trawie czy drewnianego parkietu. Gra na korcie halowym jest szybsza niż na twardym, ale wolniejsza niż na trawiastym i zwykle ma w niej przewagę gracz podający, którego mocnym atutem jest dobry i precyzyjny serwis. Piłka może obijać się na różną wysokość, a wymiany toczyć się przez kilkadziesiąt uderzeń.
Ostatni rodzaj kortu, czyli twardy posiada betonową, asfaltową lub akrylową nawierzchnię – na niej odbywa się między innymi Australian Open. Piłka odbija się na średnią wysokość – zwykle na poziom ud tenisisty. Podobnie jak przy kortach halowych u gracza liczy się wszechstronność, a najwięcej korzyści przynosi posyłanie płaskich piłek na końcowe linie boiska.
Autor: Sylwia Stwora