Tenis ziemny i fitness w jednym, czyli cardio tenis doskonale sprawdzi się jako zajęcia dla osób chcących nauczyć się podstaw techniki tradycyjnego tenisa i szukających urozmaicenia dotychczasowych treningów. Jest też zalecany przy pracy nad zrzuceniem zbędnych kilogramów czy poprawą kondycji.
Cardio tenis jest stosunkowo młodą formą aktywności fizycznej, gdyż jej początki sięgają 2005 roku. Nowa odmiana treningu cardio skupiająca się na ćwiczeniach interwałowych, czyli przeplatających okresy pracy na najwyższych obrotach z fazami aktywnego wypoczynku, narodziła się w USA.
Łączy w sobie zalety aerobów i tenisa ziemnego, dlatego oprócz pomocy w redukowaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej, sprawdzi się jako forma wysiłku fizycznego poprawiająca wytrzymałość, koordynację ruchową czy wydolność organizmu. Regularne treningi cardio tenisa zbawiennie wpływają na funkcjonowanie układu sercowo-krążeniowego oraz płuc. Istotnym czynnikiem, który powinien przekonać kobiety do spróbowania swoich sił na korcie jest to, że zajęcia zapewniają poprawę elastyczności i jędrności skóry, a przez to sprzyjają walce z cellulitem.
Niewątpliwą zaletą cardio tenisa jest to, że nie wymaga od uczestników zajęć wysokiego stopnia wytrenowania z zakresu tenisa ziemnego czy zaawansowanej znajomości elementów fitness, ani też określonej kondycji. Nie ma również ograniczeń wiekowych. Treningi odbywają się na korcie w grupach liczących od 4 do 10 osób w rytm dynamicznej muzyki. Zwykle 10 minut poświęcane jest na rozgrzewkę, 30-70 minut to faza właściwa opierająca się na krótkich, ale intensywnych ćwiczeniach, a końcowe 5-10 minut to stretching.
Na główną część zajęć składają się uderzenia tenisowe, ćwiczenia szybkościowe (biegowe) oraz skocznościowe dopasowane do poziomu zaawansowania danej grupy. Wykonuje się je określoną ilość razy z tętnem na poziomie przynajmniej 130 uderzeń/minuta.
*Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie
Autor: Sylwia Stwora