Data modyfikacji:

Jakie buty do jazdy konnej dla początkujących wybrać?

Jazdę konną powszechnie uznaje się za jeden ze sportów niebezpiecznych. To dlatego tak ważny jest prawidłowy dobór sprzętu oraz odzieży do uprawiania jeździectwa. Wysokie buty do jazdy konnej to nie tylko elegancki element garderoby, ale także skuteczna ochrona stopy i łydki jeźdźca. Początkujący amator sportu jeździeckiego często nie wie, jakie obuwie jest najbardziej odpowiednie, żeby zacząć przygodę w siodle. Na co należy zwracać uwagę, wybierając buty do jazdy konnej dla początkujących?
buty do jazdy konnej dla poczatkujacych

Buty do jazdy konnej – dlaczego to ważny element wyposażenia jeźdźca?

Nie każdy amator przygód w siodle wie, że buty jeździeckie to nie tylko tradycyjny element stroju. Ich podstawową rolą nie jest ozdoba, ale zapewnienie bezpieczeństwa. Długa cholewa chroni łydkę jeźdźca przed otarciami, a specjalnie wyprofilowana podeszwa zapobiega utknięciu stopy w strzemieniu. Jazda w tenisówkach grozi nawet wleczeniem za koniem w razie upadku.

Dobrze dopasowany but jeździecki ułatwia osobie początkującej naukę jazdy konnej, pomagając utrzymać prawidłową pozycje w siodle. Niewielki obcas pomaga zachować stabilność stopy w strzemieniu, a wzór podeszwy działa antypoślizgowo, przeciwdziałając utracie oparcia.

Oficerki czy sztylpy – co jest lepsze dla początkujących?

Wśród jeźdźców od dawna toczą się dyskusje, co jest lepsze: oficerki czy sztyblety i czapsy, nazywane też sztylpami. Oficerki do tradycyjne buty jeździeckie z wysoką, sięgającą tuż pod kolano dopasowaną cholewą. Sztyblety to krótkie botki za kostkę, z taką samą, jak w przypadku oficerek, podeszwą z niewielkim obcasem. Czapsy i sztylpy, bo nazwy te stosowane są zamiennie, oznaczają ochraniacze na łydki jeźdźca. Wszystkie te elementy mogą być wykonane z różnych materiałów, począwszy od naturalnej skóry, przez zamsz i skórę ekologiczną, aż po tworzywa sztuczne i gumę.

Wielu początkujących zaczyna od butów za kostkę i czapsów. Powodem takiego wyboru jest przede wszystkim niska cena. Uważa się jednak, że zestaw sztyblety i sztylpy nie daje nodze takiej stabilności, jak oficerki. Nie zawsze musi być to wada. Dobrze, kiedy na początkowym etapie nauki jazdy konnej można poczuć, jak dokładnie pracuje noga jeźdźca i nauczyć się utrzymywania jej w prawidłowej pozycji bez pomocy sztywnych butów. Ponadto krótki but i osobną cholewkę łatwiej dokładnie dopasować. Nie zawsze jest to możliwe przy długich butach do jazdy konnej, szczególnie jeśli nie są robione na miarę.

Sztylpy można bardzo szybko zdjąć, na przykład podczas upałów, żeby w komfortowy sposób zająć się pielęgnacją wierzchowca. Sztyblety również znacznie lepiej nadają się do chodzenia. Są wygodniejsze, ponieważ nie blokują działania stawu skokowego. Utrata swobody tego stawu uważana jest za przyczynę wielu błędów w dosiadzie. Wysokiej jakości sztyblety i dobrze dopasowane sztylpy na zamówienie to dobry kompromis dla wszystkich tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na długie buty do jazdy konnej. Elegancki komplet wizualnie może bardzo przypominać oficerki.

Jakie mają zalety wysokie buty do jazdy konnej?

Wysokie buty do jazdy konnej słusznie kojarzone są z jeździectwem wyczynowym. Stabilizując dodatkowo pozycję nogi, wspomagają dosiad. Ponadto impulsy, które jeździec daje za pośrednictwem sztywnego buta, są bardziej precyzyjne niż te dawane łydką w miękkim czapsie, ponieważ mniejsza jest powierzchnia styku ze skórą konia. Stabilność pięty jest najbardziej istotna podczas jazdy w ostrogach. Tu szczególnie liczy się precyzja i nieruchoma stopa jeźdźca. W przeciwnym wypadku niemożliwe jest dokładne, a jednocześnie subtelne działanie. Kompromisem dla początkujących jeźdźców są tańsze modele butów do jazdy konnej z miękkiej skóry.

Warto wiedzieć, że buty jeździeckie nie muszą być wykonane ze skóry. Najtańsze są oficerki lub sztyblety gumowe , polecane zwłaszcza dzieciom. Takim butom niestraszne jest błoto, nie wymagają także skomplikowanej pielęgnacji i specjalnych kosmetyków. Na zimę można zaopatrzyć się w ocieplane buty do jazdy konnej. Termobuty są nieprzemakalne i często zapinane na kilka rzepów, co umożliwia ich dokładne dopasowanie. Dzięki odpowiednim butom przygodę z jeździectwem można zacząć o każdej porze roku.

Jak dopasować wysokie buty do jazdy konnej?

Precyzyjne i prawidłowe wykonanie pomiaru nogi jest najważniejsze przed zakupem długich butów jeździeckich. W wyniku błędów wielu miłośników jazdy konnej kończy z oficerkami, w których nie da się jeździć. Cholewa musi być na tyle szeroka, aby mięśnie nóg mogły bez przeszkód pracować, ale na tyle wąska, by but nie ześlizgiwał się w trakcie jazdy. Ponadto, jeśli but jest za ciasny nawet już o jeden centymetr, łydka jest ściśnięta i trudno jest działać na końskie boki. To dlatego najlepiej kupować długie buty jeździeckie po południu, ponieważ nogi są bardziej spuchnięte niż rano. Inny problem pojawiający się u posiadaczy długich butów jeździeckich to zmiana wagi. Cholewkę można poszerzyć u doświadczonego szewca o 1 cm, wstawiając zamek.

Kupując buty jeździeckie, dobrze jest wiedzieć, że można wybierać wśród różnych modeli. Modele bez zamka błyskawicznego są zwykle szersze w dolnej części podbicia, aby stopa mogła przez nie swobodnie przejść. Ich wygląd nawiązuje do klasycznego buta ujeżdżeniowego. Skoczkowie lubią nosić miękkie i krótsze buty, ponieważ ich pozycja w siodle jest inna, z bardziej zgiętą nogą. Ostatnio modny jest elegancki kształt z wąską kostką, dodatkowo podkreślony sznurowaniem. Większość tych butów ma z tyłu zamek błyskawiczny, bez którego nie byłoby możliwości ich założenia. Popularne są dodatkowe zdobienia w postaci kryształków i tłoczeń oraz skóra lakierowana.

Autor: Patrycja Wojas