Data publikacji:

Buggy rollin – jazda na rolkach w wersji ekstremalnej

Zamiast godzin spędzanych na siłowni i w klubach fitness wolisz założyć rolki i wybrać się na przejażdżkę do parku lub trening trików do skateparku? Zastanawiałeś się też, jak nieco uatrakcyjnić swoją pasję? Możesz spróbować buggy rollin.

Buggy rollin jest sportem ekstremalnym, którego istotą jest przemieszanie się na rolkach w różnych pozycjach poza jedną – nie wolno jeździć na stojąco. To dyscyplina łącząca klasyczną jazdę na rolkach z tzw. pozycją na śledzia praktykowaną podczas zjazdów na sankach. Ojcem buggy rollin jest Francuz Jean-Yves Blondeau, a pierwsze jazdy odbyły się w 1994 roku. Do uprawiania tej aktywności fizycznej niezbędna jest deska oraz specjalny kombinezon wyposażony w kilkanaście niekiedy kilkadziesiąt kółek ulokowanych na rękach, łokciach, klatce piersiowej, kolanach i plecach. Niezbędny jest także kask, a niektórzy używają też gogli.

Cała zabawa polega na nabraniu jak największej prędkości w klasycznej pozycji do jazdy na rolkach, a następnie należy zejść do parteru zmieniając ułożenie ciała na horyzontalne. Możesz gnać przed siebie na brzuchu, plecach, a nawet łokciach czy kolanach i z głową uniesioną zaledwie 10-15 cm nad ziemią. Prędkości podczas buggy rollin mogą osiągać nawet 100 km/h. Aktualny rekord wynosi 116 km/h.

Buggy rollin najlepiej uprawiać na stromych, równych nawierzchniach i mało uczęszczanych przez samochody drogach. Istnieją też specjalne tory do treningów oraz rozgrywania zawodów. Jeden z największych obiektów do buggy rollin istnieje w niemieckiej miejscowości Altenberg. Często fani buggy roolin wykorzystują tory saneczkowe.

Autor: Sylwia Stwora
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2019-08-13
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
akcesoria do roweru

Akcesoria do roweru - jakie akcesoria na rower warto kupić?

2019-08-06
Kupiłeś rower? Świetnie! Ale to nie koniec zakupów. Sam jednoślad nie wystarczy, aby komfortowo, bezpiecznie i wygodnie jeździć przez cały rok. Zobacz, jakie akcesoria do roweru są niezbędne podczas użytkowania, a które z nich… stanowią miły dla oka gadżet, który uprzyjemni każdą podróż!
jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami? Technika nordic walking

2019-07-24
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
jak zacząć biegać

Jak zacząć biegać? Poradnik dla początkujących

2019-07-22
Bieganie to aktywność, która nie wymaga od ciebie specjalistycznego sprzętu, długich dojazdów do klubu fitness oraz żelaznej kondycji. Zacząć może praktycznie każdy – wystarczą szczere chęci. Zanim wybierzesz się na pierwszy jogging, przeczytaj ten krótki poradnik, który odpowie na pytanie, jak zacząć biegać, by było to nie tylko pożyteczne, ale i przyjemne.
akcesoria wędkarskie

Jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko?

2019-07-02
Wędkarstwo to świetny sposób na wypoczynek na łonie natury. Zobacz, jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2019-06-17
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?