Data publikacji:

Biegi narciarskie – rodzaje konkurencji

Za sprawą Justyny Kowalczyk biegi narciarskie zelektryzowały Polaków przyciągając ich nie tylko przed telewizory, ale także skłaniając do założenia dwóch desek i udania się na trasy biegowe. W najstarszej dyscyplinie spośród sportów zimowych wyróżnia się 6 konkurencji.

Rywalizacja kobiet i mężczyzn w konkurencjach biegowych może odbywać się w formie biegu łączonego. Panie pokonują dystans 15 km, a panowie 30 km. Rywalizacja rozpoczyna się od startu wspólnego, a zawodnicy pierwszą połowę odległości pokonują stylem klasycznym (równoległe prowadzenie nart i odpychanie się kijkami na specjalnie wyznaczonej trasie), natomiast drugą techniką dowolną, inaczej łyżwą, która jak sama nazwa wskazuje przypomina poruszanie się na łyżwach, z tym że zawodnicy używają kijków. W połowie dystansu, na stadionie, następuje zmiana sprzętu.

Drugą konkurencją jest bieg na dystansie 10 km u kobiet, a 15 km u mężczyzn. Biegacze poruszają się techniką klasyczną i są wypuszczani na trasę co 30 sekund, z tym, że najlepsi z klasyfikacji Pucharu Świata startują na końcu. Wygrywa zawodnik z najlepszym czasem.

Biegi narciarskie długie, czyli na dystansie 30 km (kobiety) lub 50 km (mężczyźni) odbywają się ze startu wspólnego (najlepsi na czole stawki). Zawodnicy biegną techniką dowolną, a zwycięża ten, kto jako pierwszy przekroczy linię mety.

Sprinty indywidualne rozgrywane są na dystansie 1 km dla obu płci. Aby uczestniczyć w biegu sprinterskim, czyli znaleźć się w „30-tce”, trzeba przejść kwalifikacje. W ćwierćfinałach zawodnicy dzieleni są na 5 grup po 6 osób. Do półfinałów trafia dwóch najlepszych z każdej serii i dwaj biegacze z najlepszymi czasami. Z 12 zawodników do finału przechodzi sześciu biegaczy. W przypadku rywalizacji drużynowej, zespół składa się z 2 osób, które mają do pokonania odcinki po 1 km każda.

W biegach narciarskich wyróżniamy jeszcze bieg sztafetowy, w którym biorą udział zespoły składające się z 4 osób. Każda biegaczka ma do pokonania 5 km, a biegacz 10 km. Rywalizacja odbywa się ze startu wspólnego, a wygrywa drużyna, której ostatni zawodnik, czyli czwartej zmiany przekroczy metę jako pierwszy.

Autor: Sylwia Stwora