Lubisz biegać, a posługiwanie się mapą czy kompasem nie stanowi dla Ciebie problemu? Możesz urozmaicić swoje treningi i wprowadzić do nich nieco adrenaliny oraz element rywalizacji. Wypróbuj biegi na orientację. Podpowiemy Ci, o co chodzi w tej dyscyplinie.
Istotą biegów na orientację jest jak najszybsze pokonanie trasy z oznaczonymi na niej i dokładnie opisanymi punktami kontrolnymi. Aby zakończyć zawody, uczestnik musi zaliczyć je wszystkie, zwykle w określonej kolejności. W BnO pomaga specjalna mapa z legendą precyzyjnie odzwierciedlająca teren zawodów, tak aby każdy był w stanie odnaleźć się i obrać najlepszą drogę dotarcia do wyznaczonych miejsc.
Dodatkowo używa się kompasu. Sposób pokonania trasy w pełni zależy od zawodnika. Biegi na orientację rozgrywane są na świeżym powietrzu, przede wszystkim w lesie i na obszarach górskich. Jednak można spotkać się też z zawodami organizowanymi na terenie miasta (np. w parkach) czy nawet w obiektach zamkniętych (np. galeria handlowa).
BnO mogą odbywać się zarówno w dzień, jak i po zmroku, co dodatkowo podnosi trudność zawodów oraz wzbogaca poziom emocji i przeżyć związanych z koniecznością radzenia sobie w różnych sytuacjach. Wyróżnia się kilka ich form - sprint, bieg na średnim, klasycznym lub długim dystansie, sztafetę lub nocny bieg na orientację. Mogą też być rozgrywane na nartach, rowerze lub jako zawody na orientację sportową niepełnosprawnych czy radioorientację sportową. W trakcie zawodów, uczestnicy startują po sobie co 1-3 minut w ściśle określonym porządku. Zwykle w BnO stosuje się podział na kategorie wiekowe, od najmłodszych (dzieci w wieku 7-8 lat) po najstarszych (do 70 lat).
Oprócz korzyści dla organizmu wynikających z podejmowania wysiłku fizycznego, biegi na orientację są świetnym sposobem na poprawienie wytrzymałości, pracę nad koncentracją, podzielnością uwagi, szybkim podejmowaniem decyzji i analitycznym myśleniem. Dodatkowo stanowią idealne pole do kształtowania silnej woli i walki z własnymi słabościami.