Data modyfikacji:

Biegi na orientację – na czym to polega

Lubisz biegać, a posługiwanie się mapą czy kompasem nie stanowi dla Ciebie problemu? Możesz urozmaicić swoje treningi i wprowadzić do nich nieco adrenaliny oraz element rywalizacji. Wypróbuj biegi na orientację. Podpowiemy Ci, o co chodzi w tej dyscyplinie.

Istotą biegów na orientację jest jak najszybsze pokonanie trasy z oznaczonymi na niej i dokładnie opisanymi punktami kontrolnymi. Aby zakończyć zawody, uczestnik musi zaliczyć je wszystkie, zwykle w określonej kolejności. W BnO pomaga specjalna mapa z legendą precyzyjnie odzwierciedlająca teren zawodów, tak aby każdy był w stanie odnaleźć się i obrać najlepszą drogę dotarcia do wyznaczonych miejsc.

Dodatkowo używa się kompasu. Sposób pokonania trasy w pełni zależy od zawodnika. Biegi na orientację rozgrywane są na świeżym powietrzu, przede wszystkim w lesie i na obszarach górskich. Jednak można spotkać się też z zawodami organizowanymi na terenie miasta (np. w parkach) czy nawet w obiektach zamkniętych (np. galeria handlowa).

BnO mogą odbywać się zarówno w dzień, jak i po zmroku, co dodatkowo podnosi trudność zawodów oraz wzbogaca poziom emocji i przeżyć związanych z koniecznością radzenia sobie w różnych sytuacjach. Wyróżnia się kilka ich form - sprint, bieg na średnim, klasycznym lub długim dystansie, sztafetę lub nocny bieg na orientację. Mogą też być rozgrywane na nartach, rowerze lub jako zawody na orientację sportową niepełnosprawnych czy radioorientację sportową. W trakcie zawodów, uczestnicy startują po sobie co 1-3 minut w ściśle określonym porządku. Zwykle w BnO stosuje się podział na kategorie wiekowe, od najmłodszych (dzieci w wieku 7-8 lat) po najstarszych (do 70 lat).

Oprócz korzyści dla organizmu wynikających z podejmowania wysiłku fizycznego, biegi na orientację są świetnym sposobem na poprawienie wytrzymałości, pracę nad koncentracją, podzielnością uwagi, szybkim podejmowaniem decyzji i analitycznym myśleniem. Dodatkowo stanowią idealne pole do kształtowania silnej woli i walki z własnymi słabościami.

Autor: Sylwia Stwora
Buty do tenisa ziemnego

Buty do tenisa. Jakie wybrać?

2023-03-29
Buty to obok rakiety jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty, gdyż odpowiedni wybór przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uw...
Nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach, czyli jak jeździć na łyżwach?

2023-01-11
Kiedy zbliża się zima, wrotki i rolki warto zamienić na łyżwy. Sprawa wydaje się tym łatwiejsza, że sposób poruszania się na rolkach i łyżwach jest łudząco podobny. Czy rzeczywiście rolkarze mają ułatwione zadanie, kiedy zaczynają naukę jazdy na łyżwach? Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez takiego doświadczenia?
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2021-10-01
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2021-09-10
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?