Data modyfikacji:

Aktywność fizyczna w ciąży – o czym musisz wiedzieć?

Przed ciążą ciągle byłaś aktywna, a sport stanowił ważny element twojego życia. Teraz, gdy na teście ciążowym pojawiły się dwie kreski, odczuwasz obawę o dziecko i rezygnujesz ze sportu. Zupełnie niesłusznie! Aktywność fizyczna w ciąży może być bardzo korzystna zarówno dla mamy, jak i malucha. Dowiedz się, jaki rodzaj sportu może wybrać przyszła mama i na co szczególnie powinna uważać.
aktywność w ciąży

Aktywność fizyczna w ciąży

Aktywność w ciąży to samo zdrowie

Czasy, w których sądzono, że kobieta w ciąży powinna jedynie leżeć na kanapie i odpoczywać, dawno już minęły. Dowiedziono, że aktywność fizyczna przyszłej matki ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie jej organizmu, a także na rozwijający się płód.
  • Aktywność fizyczna w ciąży poprawia ukrwienie organizmu, co znacznie poprawia ogólne samopoczucie mamy, zmniejsza ospałość, redukuje stres. Lepsze ukrwienie ciała mamy to także lepsze odżywienie płodu.
  • Aktywne kobiety ciężarne rzadziej skarżą się na obrzęki nóg. Ruch to doskonały sposób na rozruszanie tkanek nadwyrężonych ciężarem brzuszka.
  • Bóle pleców, miednicy, stawów? Ruch w ciąży to recepta na pozbycie się ich!
  • Zauważono, że kobiety, które pozostawały aktywne przed ciążą i w jej trakcie, lepiej znoszą poród naturalny. Panie niestroniące od sportu czują się znacznie lepiej również w trakcie połogu.
  • Wreszcie, aktywność w ciąży zapobiega nadmiernemu przybieraniu na wadze, na co narażone są przyszłe mamy.

Przeczytaj również: Butelka na wodę wielorazowego użytku: jaką wybrać?

Jaka aktywność w ciąży będzie bezpieczna?

Oczywiście, pisząc o aktywności w ciąży, nie mówimy o katorżniczych treningach, takich jak podnoszenie ciężarów czy wielogodzinne maratony. Nawet jeśli wcześniej świetnie sobie z nimi radziłaś, przez te 9 miesięcy powinnaś wybierać ćwiczenia o umiarkowanej i lekkiej intensywności.
  • Przyszłe mamy mogą bez obaw rekreacyjnie jeździć na rowerze. To świetna aktywność, która wzmacnia nie tylko mięśnie nóg, ale również kręgosłupa.
  • Idealnym sposobem na ruch w ciąży jest pływanie lub aqua aerobic. Ćwiczenia w basenie nie obciążają stawów, dlatego może z nich skorzystać praktycznie każda ciężarna.
  • Stretching, joga lub lekki pilates to kolejne ćwiczenia, które może wykonywać większość przyszłych mam. Wystarczy dobra mata do ćwiczeń, relaksacyjna muzyka i odrobina wolnego czasu. W wielu klubach fitness organizowane są nawet specjalne treningi dla ciężarnych. Polegają one przede wszystkim na wzmacnianiu miednicy oraz brzucha.
  • Nie przepadasz za sportem? Cóż, nawet mimo to, w ciąży powinnaś zapewnić sobie dawkę ruchu. Postaw na spacery – ta aktywność również bardzo dobrze wpłynie na twoje zdrowie i samopoczucie.

Aktywność w ciąży – środki ostrożności

Nie każda ciężarna powinna podejmować się aktywności na własną rękę. Pomysł rozpoczęcia treningów w ciąży zawsze warto skonsultować z ginekologiem. Jeśli ciąży towarzyszy nadciśnienie, cukrzyca, choroby serca lub płuc, może okazać się, że nawet lekka aktywność fizyczna będzie niewskazana. Z ruchu zazwyczaj muszą rezygnować również panie z ciążami zagrożonymi, np. poprzez przodujące łożysko.

Bezpieczna i odpowiedzialna aktywność w ciąży

Jeśli jesteś zdrowa, a twoja ciąża rozwija się prawidłowo, regularna aktywność powinna stale gościć w twoim harmonogramie. Lekkie ćwiczenia lub zwykłe spacery poprawią twoje zdrowie i samopoczucie, a także pozytywnie odbiją się na rozwoju malucha. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z bezpieczeństwem sportu w ciąży, koniecznie porozmawiaj o nich ze swoim lekarzem.
  
Autorka: Joanna Stanuch