Data publikacji:

Jakie akcesoria w góry wziąć ze sobą?


Akcesoria do chodzenia po górach to nie tylko modne gadżety, ale przede wszystkim produkty, które znacznie ułatwiają zdobywanie kolejnych szczytów. Dowiedz się, które z nich warto kupić, a z jakich możesz zrezygnować. Jakie akcesoria w góry wybrać? Sprawdź!
turysta

Spacer po górach - najlepsza forma ruchu na świeżym powietrzu


Chodzenie po górach to jedna z najlepszych aktywności fizycznych, którą może wykonywać niemal każdy. W Polsce mamy to szczęście, że tras - o różnych stopniach trudności - nie brakuje. Ruch w dostosowanym do naszych możliwości tempie, bliskość przyrody i piękne widoki koją nerwy i pozytywnie wpływają na naszą kondycję.

W profesjonalnym sportowym slangu wyróżnia się dwa rodzaje spacerów po górskich ścieżkach. Pierwsza z nich to tzw. hiking, czyli wędrówka z dala od cywilizacji, nastawiona na doświadczanie. Z kolei trekking jest bardziej „offroadem” - dla turystów, którzy spragnieni są ucieczki na kilka dni od życia w czterech ścianach, najlepiej z namiotem.

Niezależnie od nomenklatury, możesz wypracować swoją własną formę podróżowania po górach. Czy będą to wypady rodzinne na kilka godzin na pobliskie szlaki, czy zaplanowane długie trasy na najwyższe polskie szczyty - na pewno będą ci potrzebne akcesoria do chodzenia po górach.

Plecak - podstawowy kompan każdego turysty


Jeśli masz kupić tylko jeden sprzęt z myślą o przemierzaniu szlaków - niech to będzie plecak (i buty, ale o tym za chwilę). Sklepy posiadające w swojej ofercie akcesoria turystyczne w góry mają do wyboru prawdziwe zatrzęsienie tego typu produktów. Jak wybrać plecak idealny? Zastanów się, jakiej pojemości plecak będzie ci potrzebny. Jeśli twoje wyprawy w góry są stricte weekendowe i przemierzasz szlaki zamykające się w kilku godzinach, w zupełności wystarczy 10-20 l. Taki jak plecak turystyczny Trofors od marki Bergson. Posiada on pokrowiec przeciwdeszczowy, wygodne zamykane kieszenie i idealnie pomieści termos, kurtkę przeciwdeszczową, portfel i inne niezbędne drobiazgi.

Jeżeli potrzebujesz plecaka do zadań specjalnych, który pozwoli ci zapakować namiot, karimatę, prowiant i zapasowe obuwie - wybierz plecak o pojemności 120 l, taki jak plecak Pacsafe. Zwróć uwagę, czy produkt, który chcesz kupić, umożliwia płynną regulację sprzączek.

Buty - bez nich nie zdobędziesz szczytu


Jaki produkt jest naprawdę niezbędny, jeśli wybierasz się w góry? Gadżety, takie jak opaski mierzące kroki, „oddychające” skarpety, uchwyty do plecaka na bidon i kijki możesz sobie podarować, jeśli nie będziesz mieć naprawdę wygodnych, sprawdzonych butów. Dobrej jakości buty górskie powinny charakteryzować się idealnym dopasowaniem do twojej stopy - nie mogą być ani za małe, ani za duże, dlatego kupując je, nie spiesz się w wyborze. Specjaliści są zdania, że im więcej możliwości sznurowania twoich butów, tym lepiej - ponieważ będziesz w stanie dobrze ustabilizować każdą kostkę z osobna. Większość z nas stawia obie stopy w odrobinę inny sposób - wiązanie butów wysokogórskich powinno to uwzględniać. Dzięki temu zapewniasz sobie komfort w trasie, ale też bezpieczeństwo. Zakup wysokiej jakości butów górskich to większy wydatek, ale też gwarancja na długie lata (i tysiące przemaszerowanych kilometrów). Jedną z najczęściej wybieranych marek jest Campus, a buty trekkingowe tego producenta cieszą się niesłabnącą popularnością.

Odzież sportowa - nie bagatelizuj jej znaczenia


Pod hasłem „odzież sportowa” znajdziesz zarówno bieliznę termiczną, jak i kurtki przeciwdeszczowe, wspomniane wcześniej „oddychające” skarpetki i letnie czapki UV. To, czego potrzebujesz, jest kwestią indywidualną i zależy od tego, na jakie wędrówki się przygotowujesz. W zimie bez wątpienia dobrym wyborem okaże się bielizna termoaktywna, ciepła kurtka chroniąca przed wiatrem oraz porządne rękawiczki. Wybieraj produkty lekkie, dobrze przylegające do ciała. Dzięki temu będziesz mieć komfort termiczny, ale też zachowasz swobodę ruchu nawet na ciężkich podejściach.

Latem zadbaj o ochronę przed promieniami UV - w górach promienie słoneczne bywają zdradzieckie, ponieważ wiatr i wysiłek mogą wpływać na zmniejszenie naszej czujności i o poparzenia nietrudno. Głowę ukryj pod czapką, a oczy za szkłami dobrej jakości, bezpiecznych okularów, takich jak UVEX.
Ponadto przydadzą się spodnie i koszulki odprowadzające pot, uniemożliwiające powstawanie odparzeń i szybkoschnące.

Gadżety do chodzenia po górach, które zostaw na później


Najważniejsze akcesoria w góry wymieniliśmy już powyżej. Teraz czas na dodatki, które warto sobie zakupić, jeśli faktycznie jesteś już „wkręcony” w górskie wyprawy. Lubianym przez turystów dodatkiem są wszystkie opaski mierzące ilość kroków, czas, w jakim trasa została pokonana i parametry fizyczne organizmu, takie jak tętno czy saturacja. Motywują one do wysiłku, a ich znacznym plusem jest to, że nie potrzebują zasięgu GPS, aby działać (a w górskich ustępach aplikacje na smartfony często szwankują).

Drugim ciekawym gadżetem, w jaki warto się zaopatrzyć, są raczki (zakładane na buty umożliwiają pokonanie podejścia kryjącego się pod lodem), ocieplacze do rąk (wspaniała rzecz w zimie), okulary fotochromowe (dostosowują poziom zaciemnienia do panującej aury) i lornetka do obserwowania dzikiej przyrody. Jeśli odczuwasz pociąg do survivalu, z pewnością powinieneś zaopatrzyć się w multitool, a także przyrządy umożliwiające gotowanie na szlaku. Przy czym, jeżeli zdecydujesz się na to ostatnie, pamiętaj, że nie wszędzie można rozpalać ogień - informacje o tym, gdzie jest to dozwolone, znajdziesz na stronie Lasów Państwowych i przed wejściem na dany szlak.
Katarzyna Pasecka