Data modyfikacji:

5 miejsc w Polsce dla fana żeglarstwa

Żeglarstwo to nie tylko pływanie z jednej mariny do drugiej. To przede wszystkim wspaniała przygoda, której nie da się zamknąć w kilku słowach. Jakie miejsca do żeglowania warto odwiedzić w Polsce, by móc chłonąć niepowtarzalne widoki i przeżyć niezwykłą przygodę?

Wielka Pętla Wielkopolska

Na zdjęciu Kanał Bydgoski

Wielka Pętla Wielkopolska to szlak wodny o długości ponad 600 km – miejsca do żeglowania jest zatem sporo. Planując wyprawę po tych terenach, najlepiej podzielić go na kilka mniejszych rejsów. Chcąc go przepłynąć w całości, musimy zarezerwować sobie co najmniej dwa tygodnie. Ta malownicza trasa wiedzie przez jeden z najciekawszych systemów dróg wodnych w Polsce. Z wody mamy okazję podziwiać liczne parki krajobrazowe, zabytkowe miasta, tereny Wielkopolskiego Parku Narodowego oraz obszary objęte programem Natura 2000.

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Źródło: mazury.pl

To najpopularniejszy szlak żeglugowy północno-wschodniej części Polski, przez wielu żeglarzy uważany jest za najpiękniejszy szlak w całej Polsce. Tylko w rejonie Wielkich Jezior Mazurskich można przepłynąć trasę liczącą ponad 120 kilometrów, która prowadzi poprzez jeziora i kanały umożliwiające uprawianie wszelkiego rodzaju turystyki wodnej. Szlak Wielkich Jezior Mazurskich jest bogaty pod względem przyrodniczym i historycznym, zatem podróż po nim pozwoli nam nie tylko oswoić się z naturą, lecz także zwiedzić interesujące atrakcje turystyczne.

Kanał Augustowski

Źródło: augustow.pl

Kanał Augustowski to malowniczy szlak wodny, który przez wiele lat był dostępny jedynie dla kajakarzy. Obecnie pływać po nim można także statkami żeglugi śródlądowej, z czego skrzętnie korzystają wszyscy amatorzy żeglarstwa. Nic w tym dziwnego, bowiem teren ten cechuje się niezwykłą rozmaitością krajobrazu – szlak prowadzi m.in. przez tereny Puszczy Augustowskiej oraz urzekającą Dolinę Biebrzy. Zabytkowe śluzy na kanale zostały niedawno odrestaurowane i obecnie są obsługiwane ręcznie – 13 śluz nadal posiada drewniane wrota i mechanizmy takie same, jak kilkaset lat temu.

Jezioro Solińskie

Jezioro Solińskie, fot. za: mojeurlopy.pl

Jezioro Solina od dawna znane jest niemal wszystkim amatorom żeglarstwa w naszym kraju, uważane jest bowiem za najpiękniejsze jezioro zaporowe w Polsce. Okolice te są niezwykle bogate pod względem przyrodniczym – możemy tu podziwiać m.in. wspaniale urozmaiconą linię brzegową oraz bogatą faunę i florę typową dla tego regionu. Pływając po Jeziorze Solińskim należy jednak uważać – jego głównym zadaniem jest ochrona przeciwpowodziowa doliny Sanu, zatem poziom wód jeziora często ulega zmianom.

Zachodniopomorski Szlak Żeglarski

fot. materiały ZROT

Zachodniopomorski Szlak Żeglarski to prawdziwa gratka dla wszystkich fanów wodnych przygód. Obejmuje on sieć zmodernizowanych portów i przystani jachtowych, zlokalizowanych w okolicach Szczecina, Zalewu Szczecińskiego i wybrzeża Morza Bałtyckiego. Odległość pomiędzy nimi nie przekracza 20-30 mil morskich. To doskonałe miejsca do żeglowania nawet dla niewprawnych amatorów rodzinnych, turystycznych wycieczek wodnych.

DUŻY WYBÓR AKCESORIÓW DO SPORTÓW WODNYCH ZNAJDZIESZ TUTAJ.

Autor: Sylwia Stwora