Data publikacji:

Co to jest bouldering i jak zacząć?

Bouldering to dyscyplina sportowa polegająca na wspinaczce po niskich ściankach lub skałach. Wspinacze nie stosują asekuracji, za to wymaga się od nich sporej sprawności fizycznej, koordynacji i wyobraźni. Co to jest bouldering i jak zacząć trenować? Jakie są zasady i na co uważać? Dowiedz się w artykule!
bouldering

Wspinaczka bouldering – co to jest?

Bouldering to specyficzny rodzaj wspinaczki sportowej, który polega na wspinaniu się po niezbyt wysokich, kilkumetrowych skałkach lub ściankach. Zwykle ich maksymalna wysokość wynosi 4-5 metrów. Przejście danej trasy składa się zwykle z niewielkiej ilości ruchów. Charakterystyczną cechą boulderingu jest fakt, że wspinacze nie zakładają na siebie uprzęży ani żadnej innej formy asekuracji. Zabezpieczenie przed upadkiem na twarde podłoże stanowi tzw. crashpad – przenośny materac, na który spada osoba, która odpadnie ze ścianki. W artykule opisujemy, jak zacząć bouldering, jakie są zasady tej dyscypliny sportowej oraz jakie są niezbędne akcesoria do jej uprawiania.

Uważa się, że bouldering jako dyscyplina sportowa został stworzony przez Johna Gilla w latach 50. XX wieku. To on był pionierem wspinaczki na niskich skałkach. Nazwa aktywności pochodzi od angielskiego słowa „boulder”, które oznacza nieduży głaz.

Warto wiedzieć, że uprawianie boulderingu wymaga od wspinacza sporej siły fizycznej i koordynacji. Oprócz tego ważna jest wyobraźnia przestrzenna, a także pomysłowość w wyszukiwaniu rozwiązań. Dlatego też początkujący powinni zacząć od łatwiejszego treningu. Umożliwiają to profesjonalne hale wspinaczkowe, na których poszczególne trasy mają różne poziomy trudności.


Przeczytaj także: Jakie kijki do chodzenia po górach?


Trudność tras na halach wspinaczkowych wycenia się zwykle według skali amerykańskiej lub francuskiej. Pierwsza z nich obejmuje oznaczenia od V0 (najłatwiejszy poziom) do V16 (najtrudniejszy). W drugiej zaś na oznaczenie składają się: litera alfabetu od A do C oraz cyfra (np. 8C) Często stosuje się również oznaczenia kolorystyczne.

Bouldering – gdzie trenować?

Gdzie trenować bouldering? Najprostszą opcją w dużych miastach jest ćwiczenie na specjalnych halach wspinaczkowych (boulderowniach). Znajduje się w nich mnóstwo niezbyt wysokich ścianek, na których specjaliści wyznaczają trasy, mocując kolorowe uchwyty. Podłogę boulderowni stanowią crashpady, które gwarantują bezpieczeństwo wspinaczy.

Najbardziej efektywnym i najskuteczniejszym sposobem, aby nauczyć się boulderingu i doskonalić swoje umiejętności, jest trening z wykwalifikowanym instruktorem. Możesz znaleźć sobie prywatnego trenera lub zapisać się do sekcji wspinaczkowej, aby ćwiczyć w grupie.

Bardziej doświadczeni wspinacze mogą przerzucić się na bouldering w terenie. W Europie oraz w Polsce znajduje się wiele skałek popularnych wśród miłośników tej dyscypliny sportu. Jeśli chcesz wspinać się na skałach, koniecznie zabierz ze sobą crashpad, który będzie chronił cię przed groźnym upadkiem. Niezwykle ważne jest także posiadanie partnera wspinaczkowego (spottera). Jego zadaniem jest ubezpieczanie wspinacza, a także pomaganie mu z dołu w najtrudniejszych momentach wspinaczki.

Bouldering – jak zacząć?

Zastanawiasz się, jak zacząć bouldering, aby nie zrobić sobie krzywdy? Początkującym polecamy zapisanie się do sekcji wspinaczkowej, trening z instruktorem lub ewentualnie z innymi osobami, które są już wprawione w boulderingu. Jeśli masz znajomych, którzy wspinają się już od jakiegoś czasu, wybieraj się na ściankę wraz z nimi. Wytłumaczą ci zasady i pomogą rozpocząć przygodę z boulderingiem.

Do wspinaczki potrzebne ci będą specjalne buty do boulderingu. Zwykle jednak w boulderowniach można wypożyczyć obuwie w konkretnym rozmiarze. Na początek więc zamiast kupować możesz wypożyczyć buty, aby sprawdzić, czy ta dyscyplina sportu w ogóle ci odpowiada. Zaopatrz się również w woreczek z magnezją.

Zanim rozpoczniesz wspinaczkę, koniecznie wykonaj rozgrzewkę całego ciała. Nie wystarczy rozgrzanie palców u dłoni. Bouldering to sport angażujący wszystkie partie mięśni. Gdy już wykonasz rozgrzewkę, możesz rozpocząć wspinaczkę. Postępuj zgodnie ze wskazówkami instruktora lub znajomego doświadczonego w boulderingu. Początkujący zaczynają od najłatwiejszych tras oznaczonych konkretnym kolorem (może to się różnić w zależności od boulderowni).

Podczas wspinaczki skup się przede wszystkim na technice. Staraj się wykonywać jak najmniej ruchów i nie nadwerężać niepotrzebnie mięśni. Przed wykonaniem ruchu zastanów się dobrze, który chwyt najlepiej będzie złapać oraz na którym stanąć w danym momencie. Poniżej opisujemy najważniejsze zasady boulderingu.

Przeczytaj również: Na czym polega trening oporowy?

Bouldering – najważniejsze zasady

Wspinaczka bouldering wymaga nie tylko sprawności i siły fizycznej, lecz także koordynacji ruchowej i kreatywności. Trzeba pamiętać, że podczas treningu pracują nie tylko dłonie, lecz także nogi, ramiona oraz tak naprawdę wszystkie mięśnie. Niezwykle ważne jest zachowanie odpowiedniego środka ciężkości. Podczas ruchu należy przesuwać się biodrami w stronę ścianki. Musisz zwracać uwagę na to, gdzie stawiasz stopy oraz dłonie, aby nie znaleźć się w pozycji bez wyjścia.

Ważną zasadą obowiązującą w boulderowniach jest to, że należy wspinać się tylko po trasie (baldzie) oznaczonej konkretnym kolorem. Oznacza to, że jeśli przechodzisz właśnie bald zielony, nie możesz chwytać się pomarańczowych czy niebieskich chwytów. Przejście trasy liczy się wtedy, gdy będziesz chwytać się jedynie wyznaczonego koloru i dotkniesz dłonią najwyżej położonego chwytu. Próbuj różnych chwytów, manewrów i sposobów. Słuchaj rad trenera lub doświadczonego przyjaciela, a z czasem zrozumiesz wszystkie zasady wspinaczki.

Bouldering dla początkujących – na co uważać?

Jeśli jesteś osobą początkującą, szczególnie musisz uważać na upadki. Choć pod ścianką znajdują się materace, niefortunny upadek może skończyć się np. skręceniem kostki. Mierz siły na zamiary i nie zaczynaj od trudniejszych tras. Bouldering wymaga treningu i cierpliwości!

Buty do boulderingu – jakie wybrać?

Buty do boulderingu wyróżniają się charakterystyczną budową. Są one wygięte i asymetryczne, a ich podeszwa – twarda i sztywna. Umożliwia to bardzo precyzyjne ruchy i stawianie stopy nawet na bardzo małych baldach. Buty do boulderingu mogą być wiązane, zapinane na rzep, a nawet wkładane. Powinny być bardzo dobrze dopasowane do stopy. Niestety nie są one zbyt wygodne, dlatego też niektórzy wspinacze zdejmują obuwie po przejściu trasy, podczas odpoczynku.

Nieco inne buty przeznaczone są do wspinaczki na hali, a inne – na skałkach. Jakie więc wybrać? Spytaj o zdanie instruktora lub znajomych uprawiających bouldering bądź kieruj się wskazówkami umieszczonymi przez producenta w opisie modelu.

Sprzęt do boulderingu – co będzie potrzebne?

Do boulderingu niepotrzebne są takie sprzęty, jak kask, uprząż czy też lina. Oprócz butów oraz oczywiście wygodnego stroju będziesz potrzebować tylko jednej rzeczy – magnezji. Substancja ta przypomina nieco talk. Wchłania ona wilgoć, poprawia chwyt i zwiększa przyczepność. Wspinacze pokrywają nią dłonie przed rozpoczęciem oraz w trakcie wspinaczki. Istnieje kilka rodzajów magnezji – w proszku, w bryłkach, w kulce oraz w kremie. Wiele boulderowni umożliwia wypożyczenie tej substancji na miejscu. Gdy już zaopatrzysz się we wszystkie niezbędne akcesoria, możesz rozpoczynać trening!