Planujesz wypad w Tatry? Szykujesz się do zdobycia kolejnego szczytu? Zastanawiasz się co zabrać w góry zimą? W takim razie nie możesz zapomnieć o odpowiednim obuwiu – to właśnie dzięki niemu zagwarantujesz sobie nie tylko wygodę i komfort termiczny, ale także bezpieczeństwo na każdym kroku. Jakie buty zimowe w góry wybrać? Sprawdzamy, jakie modele sprawdzą się najlepiej w przypadku kobiet i mężczyzn!
Jakie buty w góry będą najlepsze? Zacznijmy od podstaw, czyli krótkiego przedstawienia listy najważniejszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu butów zimowych w góry. Możemy zaliczyć do nich:
Pierwszą rzeczą, którą zdecydowanie warto sprawdzić w interesujących cię butach trekkingowych, jest obecność membrany. Co to takiego? To specjalny, mający porowatą strukturę materiał, który znajduje się wewnątrz obuwia.
To właśnie dzięki niemu jesteś chroniony przed przemoknięciem w trakcie spacerów w trudnych warunkach oraz możesz cieszyć się komfortem termicznym – membrana odpowiada za przewiewność butów.
Sprawdź również, jak wybrać buty podejściowe
W przypadku butów zimowych w góry, membrana jest wręcz obowiązkowym dodatkiem, bez którego wędrówka w trudniejszych warunkach będzie po prostu niekomfortowa.
Aby jednak dłużej cieszyć się wodoodpornymi właściwościami obuwia, warto pomyśleć o regularnej i odpowiedniej impregnacji. W ten sposób zabezpieczysz i siebie, i zadbasz o większą trwałość butów trekkingowych.
Kolejnymi bardzo ważnymi elementami odpowiednich butów zimowych w góry są podeszwa i śródpodeszwa, na których powinien znaleźć się właściwy bieżnik. Niewidoczny z góry dodatek odpowiada za prawidłową amortyzację stopy, jednocześnie zapewniając obuwiu doskonałą przyczepność do podłoża. W efekcie nie będą ci straszne nawet pokryte lodem ścieżki.
Najczęściej podeszwę w butach trekkingowych wykonuje się z gumy, a dokładniej mieszanki różnych jej rodzajów. Dzięki temu jest ona skutecznie zabezpieczona przed twardnieniem przy niskich temperaturach. Jeśli planujesz spacery wyłącznie po lodzie, to najlepszym wyborem będą modele z podeszwą o bezkompromisowej sztywności, do której bez problemu przymocujesz raki.
Dobre buty trekkingowe na zimę powinny mieć wysoką cholewkę. Wydłużona, sięgająca nad kostkę konstrukcja to przede wszystkim gwarancja ochrony przed lodem i niskimi temperaturami, jednak nie tylko. Tego typu modele dodatkowo zwiększają bezpieczeństwo wypraw nawet w ekstremalnych warunkach, ponieważ osłaniają staw skokowy, chroniąc go tym samym przed niechcianymi, przypadkowymi wypadkami i poważnymi urazami.
Co więcej, buty trekkingowe z wysoką cholewką są tak uniwersalne, że sprawdzą się doskonale w przypadku wędrówek o każdym poziomie trudności. Ze względu na doskonałą ochronę stawu skokowego, są one szczególnie polecane podczas kilkudniowych wypadów, w trakcie których musisz samodzielnie nosić plecak.
Podczas zakupu butów zimowych w góry zwróć również uwagę na liczbę przeszyć na cholewce. Najlepiej, aby było ich jak najmniej, ponieważ to właśnie tędy przenika woda i zimno. To automatycznie przekłada się na obniżenie poziomu komfortu termicznego podczas spacerów.
Dobrym pomysłem jest również zakup modelu wzbogaconego o otok, najlepiej wykonany z wytrzymałej, odpornej na czynniki atmosferyczne gumy. Choć nie jest on obowiązkowym elementem obuwia, to ma znaczący wpływ na jego ochronę i trwałość. Dodatek zabezpiecza dolną część cholewki przed uszkodzeniem oraz zwiększa poziom nieprzemakalności.
Raki i raczki są jednymi z podstawowych elementów obuwia zarezerwowanego na wspinaczki po oblodzonych miejscach. Są one dodatkowym zabezpieczeniem i zapewniają doskonałą przyczepność nawet w trudnych warunkach. Jak się okazuje, jeśli chcesz ich użyć podczas kolejnego wypadu, to musisz wybrać właściwy model butów trekkingowych zimowych.
Raczki można łączyć z obuwiem o dość elastycznej podeszwie, czyli z większością profesjonalnych modeli dostępnych w ofertach producentów. Z kolei raki, które są doskonałym wyborem na bardziej wymagające trasy, wymagają zakupu butów trekkingowych zimowych ze sztywnym spodem, który wyeliminuje ryzyko złamania stalowego łącznika pod wpływem nadmiernego ugniatania się podeszwy.
Wbrew pozorom damskie i męskie buty trekkingowe nie różnią się od siebie właściwościami czy zastosowanymi technologiami i materiałami. Jedyną różnicą jest ich wielkość – kobiety mają po prostu drobniejszą budowę ciała, a tym samym dedykowane im obuwie jest węższe i często ma niższe podbicie. To automatycznie przekłada się na lekkość modeli dla pań. Oczywiście, zarówno damskie, jak i męskie buty są dostępne w dziesiątkach wariantów kolorystycznych.
Na zakończenie przygotowaliśmy dla ciebie kilka cennych wskazówek na temat wyboru odpowiedniego rozmiaru butów zimowych w góry, który ma ogromny wpływ na komfort wędrówek. Obuwie powinno się zawsze mierzyć na zmęczoną stopę, która jest odrobinę spuchnięta. Nie bez powodu – podczas wypraw jest to codzienność. Równie ważne jest założenie grubych skarpet trekkingowych, które nosisz na górskich szlakach.
Autorka: Katarzyna Wendzonka