Data publikacji:

Zimowa wyprawa survivalowa

Niska temperatura i sypiący śnieg nie stoją na przeszkodzie aktywnego spędzania czasu poza domem. Dla miłośników ekstremalnych rozrywek to świetna szansa na skok adrenaliny. Podpowiadamy, jak się przygotować i przetrwać zimową wyprawę survivalową. 

Jeśli spodoba Ci się jakiś produkt, kliknij w jego zdjęcie, aby porównać ceny i kupić go tanie w Internecie.

Survival jest jedną z bardziej ekscytujących, ale też bardziej wymagających form aktywności outdoorowej. Nigdy nie wiesz, co napotka Cię w trakcie wyprawy, jakie wyzwania czekają na drodze. I za to go właśnie uwielbiamy. Zimą szkoła przetrwania nie musi ograniczać się do porannego wygrzebywania samochodu spod warstwy śniegu i lodu. Dzika przyroda czeka z przygodą.

PRZYGOTOWANIE DO WYPRAWY

Przed wyprawą poinformuj swoich bliskich o planach podróży. Przygotuj mapę trasy, żeby w razie wypadku odpowiednie służby mogły Cię szybko namierzyć.

1. Posiłek przed

Przed wyprawą koniecznie zjedz ciepły posiłek. Najlepszy będzie ten wysokokaloryczny z większą zawartością tłuszczu i białka. Będziesz miał więcej energii. Potrzebujesz jej, żeby ogrzać swój organizm i sprostać trudom przeprawy.

2. Strój

Tradycyjna "cebulka" to podstawa. Ubierz na siebie kilka warstw ubrań, pamiętając, że nie mogą krępować ruchów. Na wierzch nałóż odzież nieprzemakalną. Nie zapomnij o rękawiczkach, szaliku, czapce i/lub kominiarce. Podczas zimowej wyprawy musisz chronić wystające części ciała (nos, usta, uszy, palce), gdyż są najbardziej narażone na odmrożenia.

3. Ekwipunek

Do plecaka zapakuj narzędzia i przedmioty, które przydają się podczas survivalowych wypraw. Skompletuj też apteczkę. Jeśli planujesz spędzić noc poza domem, to nie zapomnij o latarce czołowej, saperce, śpiworze lub kocu/macie. Jeśli nie liczycie na bardzo surowe warunki, to zapakujcie również mały namiot (inni mogą zbudować igloo lub szałas). Koniecznie pamiętajcie o zapasowych elementach odzieży. Dotyczy to zwłaszcza tych, które mogą przemoknąć (np. skarpety, rękawiczki, czapki).

4. Prowiant

Kilka godzin na mrozie wymaga ciągłego uzupełniania energii i płynów. Przygotujcie jedzenie oraz termos z gorącym napojem. Przydatne będą batoniki energetyczne i czekolada, które szybko dostarczą organizmowi węglowodanów. Podczas wyprawy możesz zechcieć przygotować ciepły posiłek (w szczególności, gdy wyjście w teren przedłuża się do następnego dnia). Znajdź w swoim plecaku miejsce na naczynia (menażka i/lub metalowy kubek, rondelek). Przydadzą się do przegotowania wody nad ogniskiem. W trakcie wyprawy nie spożywaj alkoholu.

W TRAKCIE WYPRAWY

5. Marsz

Dobrze zaplanuj trasę. Oblicz długość i oszacuj czas potrzebny do jej przebycia. Zimą nie należy forsować organizmu. Przy zbyt dużym tempie możesz się spocić, a to jedna z najgorszych rzeczy którą możesz sobie zrobić, gdy przebywasz na mrozie. Rób przerwy. Podczas dłuższych postojów okrywaj się kocem lub ubieraj dodatkową warstwę odzieży. Musisz utrzymać stałą temperaturę ciała.

6. Obozowisko

Rozbij namiot i obłóż go śniegiem. To najprostsza forma izolacji. Praktyka ta dotyczy także szałasów. Rozpal ognisko: nad ogniem będziesz przygotowywać zapasy ciepłych napojów i posiłki, a płomienie odstraszą dzikie zwierzęta. Nie pozostawaj zbyt długo w bezruchu, gdyż grozi to wyziębieniem organizmu. Wnętrze schronienia możesz dogrzewać kamieniami wyciągniętymi z paleniska. Najbezpieczniej jest spać na siedząco. Możesz się położyć, ale tylko wtedy, gdy zabezpieczysz podłogę namiotu. Izolacja ma chronić przed chłodem i wilgocią.

7. Poranek

Rano skontroluj swój stan: czy Twoje ubrania są suche, jak reagujesz na bodźce (palce, stopy, dłonie). Następnie zrób małą rozgrzewkę - rozruszasz mięśnie i stawy oraz dogrzejesz organizm. Przed wyprawą powrotną koniecznie zjedz posiłek.