Niska temperatura i sypiący śnieg nie stoją na przeszkodzie aktywnego spędzania czasu poza domem. Dla miłośników ekstremalnych rozrywek to świetna szansa na skok adrenaliny. Podpowiadamy, jak się przygotować i przetrwać zimową wyprawę survivalową.
Jeśli spodoba Ci się jakiś produkt, kliknij w jego zdjęcie, aby porównać ceny i kupić go tanie w Internecie.
Survival jest jedną z bardziej ekscytujących, ale też bardziej wymagających form aktywności outdoorowej. Nigdy nie wiesz, co napotka Cię w trakcie wyprawy, jakie wyzwania czekają na drodze. I za to go właśnie uwielbiamy. Zimą szkoła przetrwania nie musi ograniczać się do porannego wygrzebywania samochodu spod warstwy śniegu i lodu. Dzika przyroda czeka z przygodą.
PRZYGOTOWANIE DO WYPRAWY
Przed wyprawą poinformuj swoich bliskich o planach podróży. Przygotuj mapę trasy, żeby w razie wypadku odpowiednie służby mogły Cię szybko namierzyć.
Przed wyprawą koniecznie zjedz ciepły posiłek. Najlepszy będzie ten wysokokaloryczny z większą zawartością tłuszczu i białka. Będziesz miał więcej energii. Potrzebujesz jej, żeby ogrzać swój organizm i sprostać trudom przeprawy.
Tradycyjna "cebulka" to podstawa. Ubierz na siebie kilka warstw ubrań, pamiętając, że nie mogą krępować ruchów. Na wierzch nałóż odzież nieprzemakalną. Nie zapomnij o rękawiczkach, szaliku, czapce i/lub kominiarce. Podczas zimowej wyprawy musisz chronić wystające części ciała (nos, usta, uszy, palce), gdyż są najbardziej narażone na odmrożenia.
Do plecaka zapakuj narzędzia i przedmioty, które przydają się podczas survivalowych wypraw. Skompletuj też apteczkę. Jeśli planujesz spędzić noc poza domem, to nie zapomnij o latarce czołowej, saperce, śpiworze lub kocu/macie. Jeśli nie liczycie na bardzo surowe warunki, to zapakujcie również mały namiot (inni mogą zbudować igloo lub szałas). Koniecznie pamiętajcie o zapasowych elementach odzieży. Dotyczy to zwłaszcza tych, które mogą przemoknąć (np. skarpety, rękawiczki, czapki).
Kilka godzin na mrozie wymaga ciągłego uzupełniania energii i płynów. Przygotujcie jedzenie oraz termos z gorącym napojem. Przydatne będą batoniki energetyczne i czekolada, które szybko dostarczą organizmowi węglowodanów. Podczas wyprawy możesz zechcieć przygotować ciepły posiłek (w szczególności, gdy wyjście w teren przedłuża się do następnego dnia). Znajdź w swoim plecaku miejsce na naczynia (menażka i/lub metalowy kubek, rondelek). Przydadzą się do przegotowania wody nad ogniskiem. W trakcie wyprawy nie spożywaj alkoholu.
W TRAKCIE WYPRAWY
5. Marsz
Dobrze zaplanuj trasę. Oblicz długość i oszacuj czas potrzebny do jej przebycia. Zimą nie należy forsować organizmu. Przy zbyt dużym tempie możesz się spocić, a to jedna z najgorszych rzeczy którą możesz sobie zrobić, gdy przebywasz na mrozie. Rób przerwy. Podczas dłuższych postojów okrywaj się kocem lub ubieraj dodatkową warstwę odzieży. Musisz utrzymać stałą temperaturę ciała.
Rozbij namiot i obłóż go śniegiem. To najprostsza forma izolacji. Praktyka ta dotyczy także szałasów. Rozpal ognisko: nad ogniem będziesz przygotowywać zapasy ciepłych napojów i posiłki, a płomienie odstraszą dzikie zwierzęta. Nie pozostawaj zbyt długo w bezruchu, gdyż grozi to wyziębieniem organizmu. Wnętrze schronienia możesz dogrzewać kamieniami wyciągniętymi z paleniska. Najbezpieczniej jest spać na siedząco. Możesz się położyć, ale tylko wtedy, gdy zabezpieczysz podłogę namiotu. Izolacja ma chronić przed chłodem i wilgocią.
Rano skontroluj swój stan: czy Twoje ubrania są suche, jak reagujesz na bodźce (palce, stopy, dłonie). Następnie zrób małą rozgrzewkę - rozruszasz mięśnie i stawy oraz dogrzejesz organizm. Przed wyprawą powrotną koniecznie zjedz posiłek.