Węgorz to jedna z tych ryb, które nie tylko trudno znaleźć, ale i złapać. Głównie dlatego, że tarło ma miejsce tylko i wyłącznie w Morzu Sargasowym, a ryba po jego odbyciu kończy życie. Młode osobniki jednak bardzo mocno migrują, dzięki czemu można je znaleźć w polskich zbiornikach. W takich wypadkach odpowiedni zestaw na węgorza to podstawa, bez której nie uda się złapać żadnej ryby.
Polecamy: Wędki spinningowe – ranking
Węgorz to ryba, która preferuje intensywnie zamulone zbiorniki o wodzie stojącej lub wolno płynącej. Z racji na swój charakter i specyficzny sposób żerowania, spotkamy ją wszędzie tam, gdzie nie dochodzi światło. Z tego powodu węgorza można znaleźć nawet na wszelkiego rodzaju mokradłach i rozlewiskach, gdzie jest bardzo duża roślinność. Niemniej jednak żeruje on wyłącznie w nocy, żywiąc się larwami, mięczakami czy ikrą innych ryb.
Z powodu żerowania oraz ogólnej nieufności względem przynęty, konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiedni dostosowany dla tego właśnie gatunku zestaw na węgorza. Tylko wtedy mamy szansę złapać tak rzadką rybę, jaką jest węgorz.
O ile samo wędzisko i kołowrotek jest dość standardowy i idealnie sprawdzi się tutaj 3-metrowy kij ze standardowym kołowrotkiem gruntowym, o tyle pozostałe elementy zestawu są bardzo istotne. Stosowana w takich wypadkach żyłka powinna oscylować w granicach od 0,20 do 0,35, dzięki czemu z powodzeniem wyholujemy nawet metrowego osobnika.
W zestawie na węgorza z gruntu czy na jezioro dużą rolę odgrywają haczyki, które różnią się od standardowych modeli. Są one specjalnie wydłużone, by umożliwić rybie podjęcie przynęty, która dość specyficznie atakuje. Rozmiar haczyka powinien oscylować w granicach od 6 do 8, dzięki czemu bez problemu założymy na niego kilkanaście rosówek, żywca bądź krwistej wątróbki. Jako iż węgorz jest drapieżnikiem o specyficznym guście, do nęcenia również warto stosować kawałki mięsa bądź wątróbki, które ociekają wręcz krwią.
Gdy już wiesz, jakie elementy zestawu na węgorza będą ci potrzebne, pora, abyś poznał tajniki montażu, które pozwolą ci złapać przyzwoitego osobnika. Najlepszą porą łowienia jest okres od zmierzchu do północy oraz wcześnie przed świtem, ponieważ to wówczas ryba wykazuje największą aktywność. Do wyboru mamy dwie popularne metody połowu. Pierwszą jest zestaw na węgorza z gruntu, drugą natomiast zestaw ze spławikiem.
Zestaw na węgorza z gruntu bazuje na obciążeniu oliwką o gramaturze około 30-50 gr, krętliku, przyponie 0,24 oraz haczyku. Dzięki takiej konstrukcji zestaw znajduje się na dnie niezależnie od warunków, co przekłada się na brania i skuteczność. Dodatkowo należy pamiętać o rozmieszczeniu stopera przed krętlikiem, który uniemożliwia oliwce zbyt dalekie przesunięcie się w stronę przyponu.
Drugi zestaw to metoda spławikowa, która przypomina dość mocno metodę na żywca. Stosujemy tutaj spławiki od 6 do 10 gram, dzięki którym przynęta zarówno żywa, jak i martwa może pozostać w jednym miejscu. Poniżej spławika znajdują się śruciny, które wyważają zestaw i sprawiają, że jest mniej podatny na przemieszczanie z powodu fal bądź ruchu przynęty. Na końcu żyłki głównej 0,24 znajduje się krętlik, którym łączymy przypon o długości od 60 do 80 cm. Na końcu znajduje się haczyk nr 6 z zawiązaną przynętą.
Tak przygotowane zestawy bardzo dobrze radzą sobie zarówno z mniej, jak i bardziej wybrednymi rybami. Oczywiście dużo zależy tutaj od danego dnia i warunków, jednak przy odrobinie szczęścia na pewno uda się złowić medalowy okaz.