Data modyfikacji:

Zasady judo - co to jest, od czego zacząć treningi i jaka jest historia judo?

Jeżeli jesteś fanem sportów walki, na pewno słyszałeś o judo. Jest to jedna spośród niewielu sztuk walki wywodzących się ze starej tradycji, pochodzących ze wschodniej Azji. Judo, jak i pokrewne temu sporty, nosi rangę szlacheckiej sztuki walki. Nie bez powodu mistrzowie judo preferują właśnie tę nazwę – sztuka. Oddanie wyrytym złotym zasadom, samodyscyplina, rozwój kulturowy to główne aspekty tego pięknego sportu. Czym różni się od pierwotnych japońskich sztuk walki? Wycofano elementy mogące sprawić zagrożenie dla zdrowia lub życia przeciwnika, takie jak uderzenia czy kopnięcia. Judo tworzone jest z pasją i dla pasji. Wiesz już, dlaczego jest tak szlachetną sztuką?

zasady judo

Zasady judo – trzy filary

Judo swoją szlachetność i oddanie osób trenujących zawdzięcza swoim żelaznym zasadom. Przestrzeganie ich jest niezwykle istotne w funkcjonowaniu filozofii tego sportu. Historia tego sportu sięga odległych czasów. Za twórcę judo uznawany jest mistrz Jigorō Kanō, który tę sztukę wyniósł z ju-jitsu.

  • Zasada JU – ustąp, aby zwyciężyć – zasada mówiąca o kontroli zachowań przeciwnika i wykorzystania ich na swoją korzyść. Najprościej rzecz ujmując, zamiast dać się odepchnąć większemu od siebie przeciwnikowi i przegrać pojedynek, najlepiej ustąpić i do przechylenia szali zwycięstwa na swoją korzyść wykorzystać utratę równowagi swojego oponenta.
  • Zasada SEIRYOKU ZENYO – maksimum skuteczności przy minimalnym wysiłku – tej zasady długo opisywać nie trzeba. Polega ona na sprawnym analizowaniu sytuacji i wykorzystywaniu najbardziej odpowiednich technik oraz optymalizacji swoich poczynań. Po prostu, po odepchnięciu przeciwnika, wykonać należy rzut w przód. Rzut w tył kosztowałby nas więcej siły i wymagał dostosowania pozycji, a przecież przeciwnik został przez nas odepchnięty.
  • Zasada JITA KYOEI – poprzez czynienie dobra do dobra ogólnego – zasada dotycząca etyki judo. Określa wprost zakaz wykorzystywania judo poza treningiem czy walką sportową, za wyjątkiem koniecznej obrony osobistej. Mówi również o kulturze treningu, zachowaniu szacunku do sztuki judo, osób współzawodniczących, jak i trenera.

Poza powyższymi podstawowymi filarami, sztuka judo utworzyła siedem zasad filozoficznych. Zasady te dotyczą zaawansowanych zawodników. Opisują one etyczne i filozoficzne aspekty, takie jak sztukę doskonalenia, kontroli czy strachu.

Od czego zacząć przygodę z judo?

Aby rozpocząć przygodę z judo, trzeba zapoznać się ze szkołami walki w okolicy. Już od pierwszych treningów zaszczepiane będą podstawowe, wspomniane już filary. Ekwipunek do treningów nie jest skomplikowany, jednak obowiązuje kilka kluczowych reguł. Judoga – strój zawodników judo. Składa się ze spodni, twardej, materiałowej góry stroju oraz pasa. Ten ostatni element posiada różne stopnie zaawansowania adepta, sześć pierwszych stopni uczniowskich – kyu, oraz 10 stopni mistrzowskich, zwanych dan. Aby rozpocząć przygodę z judo, wypada znać podstawowe zasady obowiązujące w tym sporcie.

Techniki judo dzielą się na dwie główne grupy:

  • techniki rzutów – gdy przeciwnik w trakcie kontaktu traci równowagę. W takiej sytuacji dąży się do powalenia przeciwnika na plecy w celu zdobycia zwycięskiego punktu;
  • techniki obezwładnień – technika ta dąży do obezwładnienia przeciwnika lub unieruchomienia jego kończyny. Ten typ dzieli się na dodatkowe podgrupy, takie jak dźwignie, trzymania i duszenia.

Gdy znasz już podstawowe zasady judo, pozostaje wyposażyć torbę treningową i udać się na salę. Powodzenia!

Autor: Przemysław Mańka