Data publikacji:

Wędkarstwo rzeczne, czyli jak łowić na rzece?

Wędkowanie jest popularnym zajęciem, a na ryby, bez względu na niesprzyjającą pogodę lub trudne warunki, wybierają się chętnie rzesze polskich hobbystów i pasjonatów. Najczęściej przynęty zarzucają w rozmaitych rzekach i strumieniach, które przecinają cały nasz kraj. W tekście omawiamy więc wędkarstwo rzeczne i najważniejsze związane z nim zagadnienia.
Wędkarstwo rzeczne
Ludzie łowią ryby od dziesiątek tysięcy lat, używając do tego celu przeróżnych narzędzi oraz technik. W wielu miejscach świata ryba była często jedynym stabilnym źródłem pożywienia, którego obecność często stanowiła o życiu lub śmierci całych społeczności. Choć współcześnie ryby na naszych talerzach pochodzą wprost z hodowli albo z połowów na skalę przemysłową, sztuka wędkowania nie zanikła. Ma się doskonale, ponieważ zamieniła się w relaksujące hobby, które ma również swoją bardziej profesjonalną sportową odsłonę. Jej najpopularniejszą odsłoną będzie wędkarstwo rzeczne.

Wędkarstwo rzeczne – podstawowe informacje

Wędkarstwo tego typu uprawia się pod każdą szerokością geograficzną, od tropikalnych dorzeczy Amazonki, po mroźną Syberię czy Alaskę. Poziom trudności połowów jest uzależniony od uwarunkowań geograficznych, czystości wody, warunków atmosferycznych oraz występującej w nich gatunków, a także posiadanego sprzętu, ważącego kilkadziesiąt kilogramów suma nie złapiemy, korzystając z wędki na małe ryby. Osprzęt należy więc dopasować do naszych możliwości, a także zamiarów.
Na połów poświęca się co najmniej kilka godzin, często nawet cały dzień, warto więc zadbać o wygodę. Wędkarze rzeczni zaopatrują się w rozkładane krzesła, stoliki, stojaki na wędki, czasami też namioty i małe kuchenki turystyczne. Ponieważ często na rzeką trzeba stawić się z samego rana, niezbędna jest też odpowiednio ciepła i nieprzemakalna odzież, a także solidne wysokie buty/kalosze i plecak. W sklepach znajdziemy bardzo zróżnicowany asortyment akcesoriów i ubrań wędkarskich na każdą kieszeń.
Warto przy tym pamiętać, że wędkowanie jest też świetnym sposobem na obcowanie z naturą, tak w teorii, bowiem hobby zachęca do poszerzania wiedzy o poszczególnych gatunkach ryb, ich morfologii, zwyczajach, trybie życia i diecie. Czasami hobby to może obudzić też naszą kreatywność, wielu wędkarzy samodzielnie przygotowuje mieszanki na zanęty, a także ręcznie składa różnego typu sztuczne przynęty. Wędkowanie rzeczne to również okazja do relaksu na świeżym powietrzu. Korzystając z niektórych metod połowu, nie musimy być też cały czas skupieni na powierzchni wody. W oczekiwaniu na branie możemy np. poczytać książkę lub posłuchać muzyki lub radia.
Wędkarstwo rzeczne – jak łowimy ryby?
Osiągnięcie sukcesu podczas wędkowania w rzece jest uzależnione w dużym stopniu od tego, jak dobrze znamy jej specyfikę. Powinniśmy orientować się, na jakich jej odcinkach występują szybkie prądy lub wiry, których unikają ryby. Warto znać też jej głębokość oraz topografię dna (czy jest np. muliste, czy też pokryte roślinnością wodną. Dla zasady, wędkarze rzeczni unikają zarzucania przynęty w środkowym przekroju rzeki, w którym z rzadka spotykają jakiekolwiek duże okazy. Zdecydowana większość gatunków żeruje w pobliżu dna, a także przy brzegach rzeki. Ryby często utrzymują się też tuż przy powierzchni lustra wody.

Najpopularniejsze metody wędkarstwa rzecznego

Wędkarze rzeczni korzystają z wielu technik połowów, poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich. Na rzece łowi się zarówno z łodzi, jak i z brzegu.

Wędkarstwo spinningowe rzeczne

Spinning to metod idealne do połowu słodkowodnych ryb drapieżnych. Wędkarz korzysta głównie ze sztucznych przynęt wykonanych z tworzyw syntetycznych, a także metalu oraz drewna. Dzielimy je na trzy podstawowe rodzaje – blachy, gumy i woblery. Spinning polega na nieustannym zarzucaniu i ściąganiu przynęty, a tym samym symulowaniu zachowania rannej lub chorej ofiary drapieżnika. Grubość i długość wędki zależy tu od tego, na jaką rybę liczymy podczas połowu.

Wędkarstwo gruntowo-spławikowe rzeczne

Metoda, która nie wymaga od wędkarza ciągłej uwagi oraz wykonywania ruchów wędką, preferowana przez amatorów i osoby preferujące spokojne połowy. Wędkujemy tu zarówno z brzegu, jak i łódki, korzystając zazwyczaj z wędzisk o długości do 4 metrów, które ustawia się w pozycji pionowej. Przynęty (zarówno naturalne, jak i sztuczne) trafiają najczęściej na dno zbiornika. Kiedy ryba zaczyna brać, jesteśmy o tym informowani za pośrednictwem ruchów unoszącego się na wodzie spławika.

Wędkarstwo trollingowe rzeczne

Metoda, którą wykorzystuje się wyłącznie podróżując na powoli poruszającej się łodzi lub pontonie. Wędkarz holuje za sobą sztuczną przynętę (najczęściej woblery), czekając na zainteresowaną nią przepływającą w pobliżu rybę.

Wędkarstwo podlodowe rzeczne

Na rzekach można łowić ryby także wówczas, gdy ich powierzchnia pokryta jest grubą warstwą lodu. Do tego typu łowów wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj niezwykle krótka wędka, licząca sobie od kilkunastu do około 90 centymetrów długości, połączona z niewielkim kołowrotkiem zawierającym cienką żyłkę. Przynętę zarzuca się we własnoręcznie wykonanym otworze w lodzie, którego średnica nie przekracza 20 centymetrów. W naszych warunkach klimatycznych połowy tego typu na rzekach stają się coraz rzadsze, ze względu na wytwarzanie się w zimie niedostatecznie grubej pokrywy lodowej.