Data publikacji:

Wyprawa samochodowa z psem – podstawowe zasady

Przeraża Cię myśl o wyprawie samochodowej z psem, liczącej setki a nawet tysiące kilometrów, ale nie masz możliwości pozostawienia pupila na czas wyjazdu pod opieką rodziny czy znajomych? Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasadach, aby podróż z czworonogiem nie była męczarnią zarówno dla Ciebie, jak i zwierzęcia.

Większość psów to miłośnicy podróżowania samochodem, jednak zdarza się, że nasz pupil może mieć chorobę lokomocyjną. Najczęściej objawia się ona wymiotowaniem, nadmiernym ślinieniem, dusznościami, dreszczami, itp. W tym przypadku warto udać się do weterynarza, który podpowie jak poradzić sobie z dolegliwościami psa. Nie należy również karmić pupila tuż przed wyruszeniem w trasę, a w trakcie jazdy podawać mu jedynie wodę. Jeśli Twój czworonożny przyjaciel jest nadpobudliwy, przed podróżą należy podać mu środki uspokajające.

Ponadto niezbędne będzie zaszczepienie psa, jeśli poprzednia szczepionka straciła ważność, a w okresie od wiosny do jesieni zaaplikowanie mu preparatu przeciw kleszczom. Książeczkę zdrowia pupila obowiązkowo trzeba zabrać ze sobą. Przy wyjeździe za granicę konieczny będzie również paszport.

Ponieważ pies lubi zajrzeć w każdy kąt, w celach bezpieczeństwa należy zadbać o to, aby w żaden sposób nie ograniczał on ruchów oraz widoczności kierowcy. Jeśli posiadamy auto typu kombi lub van, to najodpowiedniejszym miejscem do przewozu będzie bagażnik, oddzielony od kabiny głównej kratą. Istotne jest, aby umieścić w nim matę antypoślizgową. W przypadku, gdy mamy średniego lub dużego psa, którego będziemy przewozić na tylnym siedzeniu, należy ograniczyć jego ruchu zapinając go w szelki. Przedstawicieli mniejszych ras i szczeniaki najlepiej umieścić w klatce. Unikaj sadzania pupila na fotelu obok osoby prowadzącej samochód oraz nadmiernego otwierania okna, umożliwiającego zwierzakowi wystawianie pysku na zewnątrz.

Istotną kwestią wyprawy samochodowej z psem jest zapewnienie mu dostępu do wody oraz pokarmu, a także robienie postojów, w czasie których zwierzę będzie mogło załatwić swoje potrzeby i rozprostować kości. Niezbędna jest smycz oraz obroża z identyfikatorem. Dla zwiększenia komfortu psychicznego pupila, warto zabrać jego ulubiony koc czy zabawkę.

Autor: Sylwia Stwora