Data publikacji:

Wyprawa górska od schroniska do schroniska - jak ją zaplanować?

Zamiast wylegiwania się na słonecznej plaży, wolisz aktywnie spędzić wakacje? Idealnym rozwiązaniem będzie zdobywanie górskich szczytów. Taka wyprawa dostarczy nie tylko niezapomnianych wrażeń, ale również nie uszczupli zbytnio naszego portfela. Oto, jakimi prawami rządzi się wyprawa górska od schroniska do schroniska.

Pobyt w schroniskach podczas przemierzania górskich szlaków ma trzy główne zalety – jest tani, nie wymaga brania ze sobą namiotu oraz takiego organizowania wyprawy, aby w porę zejść do zarezerwowanego hotelu, hostelu czy pensjonatu. Z drugiej strony, musimy przygotować się na to, że w jednym obiekcie czekają na nas niemal luskusowe warunki, a w innym natkniemy się na niezbyt wygórowane standardy. Niemniej schronisko to miejsce, gdzie możemy wypocząć po ciężkim wysiłku, posilić się, skorzystać z zaplecza higieniczno-sanitarnego oraz poznać nowych ludzi.

Schronisko górskie na Torbaczy, fot. PTTK

Sprawdź, zanim przenocujesz

Planowanie górskiej wyprawy od schroniska do schroniska, rozpocznij od przejrzenia bazy tego typu noclegów w pasmach, do których się wybierasz. Dobrym źródłem informacji jest strona internetowa PTTK (Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze), gdzie możemy zorientować się w szlakach turystycznych, zlokalizowanych na nich najważniejszych zabytkach oraz obiekty noclegowe PTTK. Gdy już opracujemy trasę i wybierzemy schroniska, należy zorientować się, na jakich zasadach one funkcjonują, czyli sprawdzić godziny otwarcia (zarówno samego obiektu, jak i działającego w nim punktu gastronomicznego), ceny noclegów, warunki itp. Wcześniejsze rozeznanie pozwoli uniknąć sytuacji, gdy wycieńczeni dotrzemy do schroniska, a ono okaże się zamknięte na cztery spusty lub nie ma w nim miejsca na przespanie się nawet na ziemi we własnym śpiworze. Cennym źródłem informacji, o tym, gdzie warto nocować w górach są rankingi tego typu obiektów oraz fora internetowe poświęcone turystyce w Polsce.

Schronisko na Równicy, fot. PTTK

Rozsądny plan górskiej wędrówki

Kreśląc trasę wycieczki po górach z noclegiem w schroniskach, przede wszystkim mierzmy siły na zamiary i zawsze bierzmy pod uwagę doświadczenie, kondycję oraz możliwości wszystkich członków wyprawy. Trzeba być również na bieżąco z prognozą pogody – aura w górach zmienia się dynamicznie. Wychodźmy ze schroniska jak najwcześniej, dzięki temu zyskamy czas na ewentualne dłuższe postoje. Trzymajmy się wyznaczonego szlaku turystycznego – najlepiej wędrujmy z mapą turystyczną, na której m.in. kolorami są zaznaczone szlaki (dokładnie wiemy, skąd i dokąd prowadzą), podane są średnie czasy przejścia konkretnego odcinka np. między schroniskami, itp.

Schronisko Szyndzielnia, fot. PTTK
Autor: Sylwia Stwora